Sofía Román 16 éves kora óta küzd bipoláris zavarral, köznapi nevén mániás depresszióval. Az évek alatt a rajzolás lett az ő igazi terápiája: kezdetben nehezen beszélt a betegségéről, ezért úgy döntött, a művein keresztül mutatja meg, mit érez.
A bipoláris zavar a társadalom egy százalékát érintő betegség, ami lehangolt (depressziós) és felhangolt (mániás) epizódokra bontható. Sofíánál 16 évesen jelentkeztek az első tünetek, de csak 18 évesen diagnosztizálták a betegséget nála. Azóta már betöltötte a huszonötöt, és hosszú évek terápiájával egyre jobban kezeli a hangulatingadozásait. A gyógykezelés mellett pedig a szenvedélye, a rajzolás lendítette túl a nehéz időszakokon.
„Minden alkalommal, amikor befejezek egy rajzot, érzem, hogy megkönnyebbülök. A legjobb viszont talán mégis az, hogy a képeim felkeltik az emberek érdeklődését, és többet szeretnének megtudni a bipoláris zavarról” – mondja a tehetséges lány, akinek az a célja a rajzolással, hogy segítsen sorstársainak és felszólaljon a mentális betegek megbélyegzése, valamint diszkriminációja ellen.
A szavaknál sokkal többet mondanak Sophía rajzai. Ismerd meg te is a történetét:
Téveszme
Identitás
Szorongás
Roham
Romokban
Mániákus
Halál és szerelem
Csapdában
Kitaszított
A rajz, ami újra és újra emlékezteti Sofíát arra, hogy ne tegyen kárt magában:
Nyitókép: visualspace/iStock / Getty Images Plus
Fotók: Instagram/@sofiaromanart
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Növényekkel a depresszió ellen? IGEN!
- Hogyan szeressünk egy depresszióst?
- Első alkalom a pszichológusnál: 7 kérdés, ami valószínűleg fel fog merülni