A hormonháztartásunk egyensúlyára sok minden hatással van. Léteznek olyan szintetikus anyagok, amelyek képesek utánozni a hormonokat, ezáltal beleavatkoznak a hormonrendszer normál működésébe. Ráadásul az életünk számos területén találkozunk velük!
A hormonok olyan hírvivők, amelyek a testünk különböző szerveinek szállítják az üzeneteket arról, hogy azok hogyan lássák el a feladatukat. Ha túl sok vagy túl kevés van valamelyik típusból, akkor a testünk optimális működésébe hiba csúszik. A női szervezet számára az ösztrogén és a progreszteron a két legfontosabb nemi hormon. Bár eltérő szerepük van, egyaránt fontosak, dinamikus egyensúlyuk a női működés egyik alapköve.
Mi az a xenösztrogén?
A xenoösztrogének olyan szintetikus anyagok, amelyek az ösztrogén funkcióit és hatását képesek utánozni. Ugyanakkor a természetes ösztrogénnel ellentétben, amelyet a szervezetünk eltávolít miután ellátta feladatát (általában körülbelül 12 óra elteltével), a xenoösztrogének felhalmozódnak a zsírsejtekben, ahol megzavarhatják a reproduktív (szaporodási) szerveink és rendszerünk megfelelő működését, továbbá növelik a mell- és petefészek megbetegedéseinek kockázatát.
Miben lehetnek xenösztrogének és hogyan kerülnek a szervezetünkbe?
Sajnos nem kell extrém szituációra gondolni, ha arról van szó, hogy hol és hogyan kerülhetünk kapcsolatba ezekkel a szintetikus hormonutánzatokkal. Teljesen hétköznapi élethelyzetekben és forrásokból is juthat a szervezetünkbe belőlük. Lássuk, mik ezek!
Nagyüzemekből származó hús- és tejtermékek
A konvencionális állattartásban az állatok takarmányában is megtalálhatóak ezek az ártalmas, szintetikus hormonok, amelyek felhalmozódnak az állat szervezetében és a vágást követően sem ürülnek ki. Ha ilyen állat húsát vagy az abból származó tejterméket fogyasztjuk akkor egyúttal a xenoösztrogének is bekerülnek a szervezetünkbe. Többek között ezért is érdemes ökológiai gazdaságból és/vagy szabadtartásból származó termékeket választani! Utóbbi esetben az állatok szabadon legelhetnek, fő táplálékforrásuk a fű és széna.
Hormonális fogamzásgátlók
A hormonális fogamzásgátlók mind szintetikus hormonokat tartalmaznak. A kombinált típusú tablettákban ösztrogén és progeszteron is van, de a csak progeszteront tartalmazó készítmények is beleavatkoznak a hormonháztartásunk természetes működésébe, hiszen így tudják kifejteni hatásukat, ez a működésük alapja. A megemelt ösztrogénszint további hormonális ingadozáshoz és változatos panaszokhoz vezethet, emellett a májat is nagyon megterheli.
Kozmetikai termékek
Számtalan kozmetikai termékben, samponokban, haj- és testápolókban vannak olyan illatanyagok, amelyek több száz vegyületből állnak, és növelhetik a máj- és vesekárosodás, illetve a rák kockázatát. A mesterséges illatanyagok endokrinkárosító (hormonrendszert megzavaró) hatásúak is lehetnek. Amikor ezeket a készítményeket használjuk, belélegezhetjük ezeket a káros anyagokat, de a bőrön keresztül is képesek felszívódni.
Vezetékes víz
A hozzánk érkező vezetékes víz csírátlanításon esik át, eltávolítják belőle a káros baktériumokat és egyéb szennyezőanyagokat, ugyanakkor számos olyan káros anyag létezik, amelyeket a szűrőrendszereken keresztül nem tudnak eltávolítani. Ilyenek azok a hormonok is, amelyek például a fogamzásgátlót szedők vizeletéből nem szűrhetők ki. Az EWG környezetvédelmi nemzetközi munkacsoport 45 féle hormonrendszert megzavaró vegyi anyagot azonosított az ivóvízben. Sokan, hogy megoldják a csapvízzel kapcsolatos problémát, inkább ásványvizet fogyasztanak. De ez sem tökéletes megoldás, hiszen a műanyag palackokból ugyanúgy kioldódhatnak hasonló hatású anyagok. A lehető legjobb alternatíva, ha beruházol egy magas minőségű vízszűrő berendezésre vagy – nem műanyag palackba csomagolt – forrásvízből oldod meg a folyadékbevitelt.
Műanyagok
A műanyagszennyezés olyan mértékűvé vált, hogy az egész bolygónkat veszélyezteti. A műanyagfélékből ráadásul kimosódnak olyan hormonszerű vegyi anyagok, amelyek utána az ételbe, az ivóvízbe, vagy a levegőbe kerülnek. Még a sokat emlegetett BPA mentes műanyagok is bocsátanak ki egy kevés ösztrogén hatású kemikáliát. Válassz inkább üveg- vagy rozsdamentes acél ételhordókat és sose tárold az uzsonnádat műanyagban!
Növényvédő szerek és ételek
A növényvédő szerek bővelkedhetnek olyan vegyi anyagokban, amely megrongálhatják a reproduktív rendszerünket. A jó tanács itt is az, hogy ökológiai gazdaságból származó, azaz bio élelmiszert válassz!
Bizonyos növények rendelkezhetnek ösztrogénszerű hatással, ezeket hívjuk fitoösztrogéneknek. Hasonló felépítésűek és hatásúak, mint a természetes hormon, azonban jóval gyengébbek mint a mesterséges xenoösztrogének. Ez a visszafogott hatás csökkentheti az ösztrogén aktivitást, ezáltal hasznos lehet az ösztrogén-dominancia gyógyításában is. Fitoösztrogént tartalmaz a zab, a lucerna, a lencse, az árpa, az alma, az édesburgonya, a sárgarépa, a szezámmag, az édesgyökér, a vörös lóhere és szójatermékek is.
Nyitókép: Yoann Boyer/Unsplash
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Téged is érint a nők egyik leggyakoribb hormonzavara? Tudj meg többet a PCOS-ről!
- 5 biztonságos, hormonmentes fogamzásgátlási módszer
- Már rég túl vagy a kamaszkoron mégis pattanásokkal küzdesz? Ez lehet az oka