Az idő múlásával bizony, nemcsak a bőr, hanem a körmeink is változnak. Lássuk, mit jelent az öregedés hatása a körmökre, és mit tehetünk, hogy enyhítsük a már látható jeleket.
Ha egy témát kellene mondani, amivel nagyon, de nagyon sokat foglalkozunk a szépség- és egészségmegőrzés terén, akkor szinte biztos, hogy neked is az elsők közt ugrana be a bőr ápolása és védelme. Egymást érik a drogériák polcain azok a termékek, amelyekkel kialakíthatod a személyre szabott bőrápolási rutinodat, amin később bármikor változtathatsz. Persze, ha el tudsz igazodni a termékek útvesztőjében szakmai segítség nélkül. Amire viszont alig gondolunk, az nem más, mint a körmeink. Pedig a testünk többi részéhez hasonlóan a körmök is változnak a korral.
Hogy mik is ezek a változások, azt Dr. Hannah Kopelman bőrgyógyász fejtette ki. „Ahogy öregszünk, a körmökön több figyelemre méltó változás is szembetűnőbbé válik. Először is, a körmök általában lassabban nőnek. Ez a vérkeringés csökkenésének és a körömsejtek lassabb regenerálódásának köszönhető” – mondta a szakember.
Ez azzal is együtt jár, hogy még jobban kell figyelni az ápolásukra, hiszen lassabban nőnek. „A körmök gyakran törékenyebbé válnak, ami a természetes olajok és a nedvesség megtartásának csökkenéséből adódhat. A körmökön barázdálódást is észrevehetsz, ami az öregedés normális jele. Bizonyos esetekben a körmök hajlamosabbá válhatnak a gombás fertőzésekre is, különösen a lábkörmökön, a sejtek lassabb cserélődése miatt” – tette hozzá.
Mi segíthet megőrizni a körmök egészségét idősebb korban?
Bár az öregedés elkerülhetetlen, ahogyan az ezzel járó változások a körmökön is, vannak dolgok, amelyeket megtehetsz azért, hogy a körmeid erősek és szépek maradjanak. „Ahhoz, hogy a körmök a kor előrehaladtával is egészségesek lehessenek, elengedhetetlenek a jó körömápolási gyakorlatok. A körmök és a körömágybőr rendszeres hidratálása kulcsfontosságú, mivel ez segít megelőzni a törékenységet és a töredezést” – fogalmazott a szakember.
A megfelelő hidratáló megtalálása nem egyszerű, és igen, eközben mindannyian melléfoghatunk, de Dr. Kopelman talán neked is tud segíteni, hogy minél előbb megtaláld a számodra megfelelő készítményeket. „Olyan termékeket keress, amelyek összetevői közt a glicerin, a hialuronsav vagy a növényi olajok is megtalálhatók, hogy hidratáltak maradjanak a körmeid. Emellett kerüld a túlságosan durva körömkezelést, például az agresszív reszelést vagy csiszolást, mivel ez tovább gyengítheti a körmöket. Alapvetően bánj gyengéden a körmeiddel, és azok meg fogják hálálni. A vitaminokban és ásványi anyagokban, különösen biotinban és cinkben gazdag, kiegyensúlyozott étrend fenntartása szintén jelentős szerepet játszik a körmök egészségében” – mondta Dr. Kopelman.
Az öregedés hatása a körmökre: visszafordíthatók a tünetek?
Persze, az ápolás és az odafigyelés fontos. De mi van akkor, ha a körmök már jó pár öregedési tünetet mutatnak? Visszafiatalodhatnak valahogyan? Dr. Hannah Kopelman szerint vannak dolgok, amelyekkel tényleg javíthatjuk körmeink erősségét és megjelenését. „A körmök öregedési tüneteinek visszafordítása kihívást jelenthet, de sosem késő javítani az egészségükön. A következetes ápolás megerősítheti őket, és segíthet visszanyerni vitalitásukat” – mondta. A csodavárástól viszont óva int: bár a körmök egészségének javítása lehetséges, az öregedési folyamatot nem lehet teljesen visszafordítani. Viszont a körmök ápolása révén akár jelentősen lelassítható a további gyengülést és állapotromlást.
Forrás: Glam.com
Nyitókép: Pornchai Soda/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 3 expressz DIY maszk az egészséges körmökért
- Orosz manikűr – ismerd meg az új trendet, ha egyedi és extravagáns körmökre vágysz!
- Gyönyörű körmök fenntartható módon: hazánkba is megérkezett a BANDI