Mi van akkor, ha lecsap a tavaszi fáradtság, de én már a koffeint is túladagoltam?

Küldöm az energiát!

Az utóbbi időben vannak problémáim a koncentrációval, a hatékony szellemi munka elvégzésével úgyszintén. Az energiaszintem soha nem volt még ennyire mélyponton, és én nem tudom, hogy ezért a tavaszt vagy az alacsony vérnyomásomat okoljam.

Keresek valamit, ami felébreszt, de nem pörget túl. Valamit, amivel úrrá lehetek a bágyadtságomon, és újult erővel leszek képes szembenézni a feladataimmal, kötelezettségeimmel és a szellemi kihívásokkal. A kávé már a fasorban sincs, a diétás kóla hat, de nem szeretnék vele hosszútávon élni. Energiatalokat nem ittam soha, és nem most szeretnék rászokni. De mit tehetek, ha mindennap eljön az a pont, amikor egész egyszerűen nem vagyok alkalmas semmire. A kollégáim már pontosan tudják, hogy ilyenkor rendszerint eljön a „rituális mosogatás” időszaka, amikor leginkább csak a hüllőagyam funkcionál.

Mit lehet tenni?

Persze a tavasz mindig fordulópont, mint megtudtam az ilyenkor fellépő fáradtság a szervezet teljesen normális reakciója. Az „üzemmódváltás” másoknál is kellemetlen érzéseket generál: tavasszal az egész testem sokkal nehezebbnek tűnik, a fejem pedig mintha vattával lenne kitömve. Sokakkal együtt én is minden követ megmozgatok, hogy megtaláljam a megoldást az ólmos fáradtságra.

A kiegyensúlyozott táplálkozást és a rendszeres mozgást semmi nem helyettesítheti. Ez az alap, ezért az egyik legjobb megelőzési módszer, ha olyan zöldségeket és gyümölcsöket eszünk, amik segítenek vitalizálni a szervezetünket, illetve ha naponta többször (legalább ötször) eszünk keveset. Én általában két étkezést, a tízórait és az uzsonnát is friss zöldséggel vagy gyümölccsel teljesítek. A tejtermékeket leszámítva – mivel tejérzékeny vagyok – tartom a mediterrán diétát, azaz a táplálkozásommal azt hiszem minden rendben van. Sőt, igyekszem odafigyelni a megfelelő mennyiségű vízivásra is. Az elmúlt időszakban már az alváshiányra sem foghatom a fáradtságot, hiszen az utóbbi fél évben szignifikánsan többet és jobban alszom. Emellett naponta többször állítgatom a székemet, hogy ne üljek mindig ugyanúgy és ne üljek túl alacsonyan sem, mert az sem tesz jót a vér- és nyirokkeringésnek. Továbbá igyekszem napközben is legalább 10 percet a szabad levegőn sétálgatni, ilyenkor kicsit újrarendezem a gondolataimat is.

Kísérletezz te is, fogyassz friss ételeket valamint akkor is menj ki egy kicsit a levegőre, ha nagy a hajtás. Ezen kívül mozgasd át magad naponta többször. Ne feledd, hogy a rendszeres sportolás endorfint, azaz boldogsághormont is termel! Mit ajánlok még?

Jöhetnek a teák

A zöld tea elvileg lassabban és tartósabban hat, mint a kávé- vagy a fekete tea. Szóval ez jó választás lehet. Én próbálkoztam a zöld kávé teával, ami nemcsak az anyagcserét gyorsítja, hanem erőteljes élénkítő hatással is bír, továbbá megemeli a vérnyomást is, de érdemes óvatosnak lenni a fogyasztásával mert nagy dózisban erős szívdobogást okozhat.

Illóolajok és párologtatók

Átmeneti gyógyírt jelent a kóros fáradtságra az aromaterápia. A citrom, a kubeba bors, a fahéj, a grapefruit, a bergamott és a borsmenta illóolajok mind kiváló energetizálók.

Étrendkiegészítők

A ginkgo bilobát és a ginsenget a szellemi frissesség őrangyalaiként is emlegetik. Vannak, akik esküsznek rá, de őszintén megvallva én hosszú távú, rendszeres használat mellett sem tapasztaltam különösebb hatást. A C-vitamin por is praktikus lehet, de szerencsésebb, ha friss élelmiszer formájában veszed magadhoz az aszkorbinsavat. Továbbá, tartós fáradtságérzet esetén a magnézium, a D-vitamin, és a vas szintedet is fontos ellenőrizni és lehetőség szerint természetes forrásból pótolni.

Fűszerek

Ami nálam bevált: a mézes sütemény fűszerkeverék. Van benne fahéj, szerecsendió, koriander, gyömbér, édeskömény, szegfűszeg, szegfűbors, ánizs, csillagánizs, bors és kardamom, ezek a fűszerek önmagukban is energetizáló hatásúak. Amellett, hogy nagyon finom, képes a vérnyomásomat egy olyan szintre emelni, ami már alulról súrolja egy normális ember értékeit. Általában a müzlimbe, vagy a reggeli teámba keverem. Emellett a csípős ételek szintén képesek életet lehelni belém. Az egyik ázsiai étteremlánc red curry-jét betegség és bágyadtság ellen is gyakran bevetem. Kicsit ugyan könnyezek evés közben és után, de megéri.

A csodaszerre, amivel tökéletesen úrrá lehetek a tavaszi fáradtságon még mindig nem sikerült rátalálni, de a fenti trükkökkel rövid távon átvészelem az előttem álló heteket.

Nyitókép: Kinga Cichewicz / Unsplash.com

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: