Ne gondold azt, hogy az önszabotázsnak látványos vagy nyilvánvaló jelei vannak. Egészen fura, kis dolgok is jelezhetik, hogy önmagad ellen kezdesz fordulni.
Egyáltalán mi az az önszabotázs? Egyszerűen megfogalmazva azt jelenti, hogy a saját boldogságod és boldogulásod útjába te magad állsz. Joggal teszed fel azt a kérdést, hogy ki az a hülye, aki önmagának akar rosszat, de ez nem fekete vagy fehér. Tudatosan nyilván nem tennél ilyet, ám azt veheted észre, hogy mindig tolódik valaminek az elérése vagy megvalósítása. Sokszor nem is érted és nem találod az okát, ez sorozatos kudarcélményhez, csalódáshoz vezet, ami aztán egy lehúzó spirálba taszít. Lássuk, honnan veszed észre, hogy önszabotázst folytatsz és mit tehetsz ellene!
Elsősorban tudatosítanod kell, ha az önszabotázs felé tartasz
Az első figyelmeztető jel az, hogy aprólékosan agyontervezel mindent, de ettől függetlenül nincs rendszer az életedben. Halogatsz, tologatod a tennivalókat, nem veszel figyelembe semmilyen fontossági sorrendet és amikor elmegy a nap, rosszul érzed magad. Megpróbálsz mentségeket találni és biztosítani magad arról, hogy „na, majd holnap megcsinálom, van időm”. De ettől még nem fogsz megkönnyebbülni és esélyes, hogy másnap ugyanúgy tologatod majd a tennivalókat. Lelkiismeretfurdalásod lesz és belecsúszol egy lefelé tartó, lehúzó hangulatspirálba.
Bünteted magad
Ebben az a legnagyobb csapda, hogy észre sem veszed! Ahelyett, hogy afelé tartanál, hogy kicsit jobb lelkiállapotba kerülj, elkezded az örömforrásaidat minimalizálni vagy megvonni magadtól. Nem veszed meg a kedvenc csokidat vagy kávémárkádat, nem fújod be magad a kedvenc parfümöddel, nem kapcsolod fel este azt a hangulatvilágítást, amit annyira szeretsz és még hosszasan lehet sorolni. Ezek apróságoknak tűnnek, de tökéletesen megalapozzák azt, hogy egyre jobban belesüllyedj önmagad indokolatlan leértékelésébe.
Hogyan kezdj kimászni belőle?
Az első lépés az, miután felismered, hogy önszabotázst folytatsz, hogy elfogadod és elkezded felderíteni, mi váltotta ki. Itt is széles a skála, egy rosszul sikerült állásinterjú vagy randi, de egy olyan beszólás is elindíthatja, ami épp egy triggerpontodat találta el. De lehet egy olyan transzgenerációs trauma felszínre törése is, amivel itt az ideje, hogy foglalkozz és dolgozz rajta. Kérheted terapeuta, kineziológus vagy akár egy Theta Healing-konzulens segítségét is, aki segít eljutni az okokig. Sokszor már ez önmagában elég, hogy kilépj ebből az önsorsrontó állapotból és a megoldás felé tereld az elmédet.
Ne fojtsd el az érzéseidet!
Teljesen helyénvaló, ha szomorú, dühös, értetlen vagy kétségbeesett vagy. Egyáltalán nem kell annak az elvárásnak megfelelned, amit a környezeted vagy esetleg te magad támasztasz önmagad felé, hogy mindig kiegyensúlyozott, jókedvű és optimista legyél. Jogod van magad alá csúszni, hiszen te is ember vagy és lehetetlen mindig csúcsformában létezni. Neked is lehet rossz napod, te is kerülhetsz olyan helyzetbe, amikor nem látod egyből a kifele vezető utat. Hidd el, nem vagy ezzel egyedül, mindannyian keresztülmegyünk rajta életünk során, el sem tudod képzelni, milyen sokszor.
Adj magadnak időt, de szabj határidőt!
Légy önmagaddal türelmes és adj magadnak időt arra, hogy megéld azokat az érzéseket, amik munkálkodnak benned. Belefér a sírás, az önsajnálat, de még egy akkurátus káromkodás is – persze lehetőleg ne valami széles publikum előtt. Ami viszont fontos, hogy határozd meg azt az időt, amit erre rászánsz. Szabd meg, hogy ezt a hétvégét vagy pár napot beleengeded ebbe az állapotba és amikor ez eltelik, tudatosan vedd rá magad arra, hogy tovább lépj. Kezdd azzal, hogy igenis megveszed azt a finom kávét vagy csokit, felraksz egy vagányabb sminket és csinibe vágod magadat! Uraim, ti meg nyugodtan vegyétek meg a kedvenc sport- vagy autós magazinotok legújabb számát és irány a konditerem, ha abban lelitek örömötöket. A lényeg az, hogy akarj jót magadnak, mert igenis megérdemled!
Mindig figyelj oda arra, ha a dolgok, tevékenységek vagy akár hétköznapi apróságok nem okoznak már örömet vagy teherként érzékeled. Ezek jelek arra, hogy valami van az életedben, ami megakadályoz abban, hogy a céljaid felé tarts vagy megéld a boldogságot. Nem önzés az, ha foglalkozol, törődsz magaddal, ez öngondoskodás. És hidd el, igenis megérdemled, hogy jól érezd magad!
Fotó: AleksandarNakic/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:
- 5 szokás, ami a kiegyensúlyozott életedet gátolja
- Három ásvány, ami segít neked az önszeretet gyakorlásában
- A módszer, ami megváltoztatta az életemet: ez a Theta Healing