Soha egyetlen ázsiai származású színésznőnek sem sikerült az, ami most Michelle Yeoh-nak: hatalmas öröm érte a színésznőt, de ahogy ő fogalmaz, ez többről szól, mint róla.
Michelle Yeoh nemrég elnyerte a Golden Globe-díjat a Minden, mindenhol, mindenkor című filmben nyújtott főszerepéért. Ugyanezért az alakításáért jelölték most Oscar-díjra is, a Legjobb színésznő kategóriában. Ez pedig nemcsak a malajziai származású színésznő számára mérföldkő, ugyanis ez az első alkalom, hogy az Akadémia ázsiai azonosítójú színésznőt jelölt ebben a kategóriában.
„Többről szól, mint rólam”
Michelle Yeoh karrierje kezdetén hongkongi akciófilmekben szerepelt, majd Hollywoodba költözött. Leginkább a Tigris és Sárkány és a Kőgazdag ázsiaiak sorozatban játszott szerepeiről ismert. Az Oscar-jelölés kapcsán elmondta, hálás azért, hogy ilyen meghatározó platformon képviselheti kultúráját.
„Sokáig tartott, mire eljött ez a pillanat. De azt hiszem, ez többről szól, mint rólam” – mondta Yeoh, nem sokkal a jelöltek kihirdetése után. „Mostanában rendszeresen jönnek oda hozzám ázsiaiak és azt mondják: ‘meg tudod csinálni, sőt értünk teszed’. Én pedig: ‘Értem. Teljesen megértem’. Olyan sokáig nem ismerték el, nem hallották meg őket” – mesélte a színésznő.
Egyszínű kategória
Sajnos az Oscar-díjas Legjobb női főszereplő kategória története nem túl sokszínű. Az első – és egyetlen – fekete nő, aki megnyerte a díjat, Halle Berry volt 2001-ben. Sőt 2020 óta – amikor Viola Davist és Andra Dayt is jelölték – egyetlen fekete nő sem volt a jelöltek között a kategóriában.
Az első latina (spanyol ajkú nő), akit a díjra jelöltek, Fernanda Montenegro volt 1999-ben, akit a Központi pályaudvar című filmben nyújtott alakításáért terjesztettek fel a díjra. Azóta csak négy latinát jelöltek, de egyikük sem nyert.
Érdekesség, hogy idén Michelle Yeoh mellett Ana de Armas is történelmet írt, ő lett az első kubai jelölt a Legjobb színésznő kategóriában.
Elrejtett örökség
Michelle Yeoh jelölése kapcsán mondhatják egyesek, hogy az első ázsiai jelölt Merle Oberon volt, akit 1936-ban jelöltek a kategóriában. Azonban Oberon elrejtette ázsiai örökségét, és fehérnek mutatta magát. És amikor Luise Rainer 1938-ban elnyerte a legjobb színésznő díját az Édes anyaföldben nyújtott alakításáért, abban az ázsiai kultúra nem játszott szerepet, hiszen fehérként alakított kínai háziasszonyt.
Michelle Yeoh reméli, sikere másokra is hatással lehet
A jelölés kapcsán Yeoh elmondta, tisztában van vele, hogy az Evelyn Wang szerepében elért sikere – és ázsiai identitására való büszkesége – hatással lesz másokra is.
„Az ok, amiért az ember filmeket készít és ezeket a ‘gyerekeit’ bemutatja a világnak, az, hogy azt akarja, hogy elmeséljék a történetét, azt akarja, hogy az emberek megértsék. Legyen szó a kultúrájáról, vagy megrendítő történetekről, vagy fontos mesékről. Azt hiszem, ez túlmutat rajtam. Olyan sok embert reprezentál, aki abban reménykedik, hogy így fogják látni, és helyet kap az asztalnál. Akik végre kimondhatják: ‘én is értékes vagyok, vágyom rá, hogy lássatok’” – mondta a színésznő.
Oscareső vár a filmre?
Yeoh filmje, a Minden, mindenhol, mindenkor 11 Oscar-jelölést kapott. A jelenleg csak az Egyesült Államokban streamelhető filmet a legjobb film, a legjobb rendező (Daniel Kwan és Daniel Scheinert), a legjobb férfi mellékszereplő (Ke Huy Quan), valamint a legjobb női mellékszereplő kategóriában (Stephanie Hsu és Jamie Lee Curtis) is jelölték.
Hogy lesz-e újabb mérföldkő, és Yeoh el is nyeri-e a díjat, az március 12-én fog kiderülni, az immár 95. alkalommal megrendezésre kerülő Oscar-gálán.
Forrás: Mymodernmet.com
Nyitókép: Alberto E. Rodriguez / Stringer