Miért ébredsz fel éjjel mindig ugyanabban az időszakban?

Ahhoz, hogy kipihent legyél, jól érezd magad, átlagosan 7-8 órai alvásra van szükséged. De mi van akkor, ha éjszakánként rendszeresen felriadsz? Eláruljuk.

Egészen az őskorig visszavezethető az a viselkedésmód, hogy többször felébredünk éjjel, hiszen az ősemberek is többször felkeltek az éjszaka folyamán: azért, hogy ellenőrizzék, nem fenyegeti-e valami a környezetüket. Valahol ez egy normális jelenség – abban az esetben, ha néhány percen belül vissza tudsz aludni. Ugyanakkor, ha ez mégsem sikerül, és ha folyamatosan ugyanabban az időpontban riadsz fel, annak már lehetnek testi és lelki okai. Ennek jártunk utána és most megmutatjuk neked, időintervallumokra bontva.

Ha nem tudsz elaludni 21 és 23 óra között

A pajzsmirigyed jelzi, hogy felborult az egyensúlya, de jelezhetnek a mellékveséid is, hiszen ez felelős az adrenalinért, ami nyugtalanságban tart. Ha valami probléma van az immunrendszereddel vagy az anyagcseréddel, akkor nem tud az endokrin rendszered regenerálódni, pedig az alvás ezen korai időszaka a legalkalmasabb erre. Ilyenkor felkészíted a tested az éjszakai pihenésre, de ha valami nyomja a lelkedet, szorongsz vagy éppen egy stresszes időszakon mész keresztül, ez nem mindig sikerülhet. Érdemes felkészülni a nyugodt, zökkenőmentes elalvásra: sötétíts be, kapcsold ki a tévét, próbálj zajmentes, nyugodt környezetet teremteni. Sokat segíthet, ha lefekvés előtt relaxálsz, meditálsz és iszol egy csésze finom nyugtató teát, például levendulát vagy citromfüvet. Megerőltető fizikai tevékenységet ilyenkor már ne végezz, de egy kellemes esti séta nagyon jót tehet, mert ez segíti a szívburok oxigénellátását.

Ha 23 és 1 óra között ébredsz fel

Ez az időszak az epehólyagod aktivitásának az ideje. Feladata a nap folyamán elfogyasztott zsír lebontása, ami segíti az emésztésedet és az elfogyasztott ételek felszívódását. Nem kell megijedned, ha ebben az időszakban ébredsz fel, ne gondolj rögtön epekőre, inkább azt gondold végig, hogy nem ettél-e valami túl nehezet lefekvés előtt. És bizony, van egy rossz hírem is, le kéne mondanod az esti nasizgatásról! Ez a szerved központi szerepet játszik az önbecsülésedben is, ha valamiben kudarcot vallottál vagy csalódtál valakiben, a neheztelés és a keserűség is rajta keresztül jelez, nem véletlen mondják, hogy keserű, mint az epe. (Ami egyébként tényleg keserű, gondolj csak arra, amikor egy csirke bontásánál véletlenül megsérted és kifolyik a tartalma – az egész húst tönkreteszi.) Próbáld gyakorolni a feltétel nélküli elfogadást és a megbocsájtást, de ne csak mások, hanem önmagad felé is, ebben a vigasztaló nassolás helyett inkább egy meditáció segítségét vedd igénybe.

Ha hajnali 1 és 3 óra között felriadsz

Ezekben az órákban a máj kapja a főszerepet, ilyenkor próbálja a szervezetedet detoxikálni. Ha túl sok munkát adsz neki azzal, hogy nehéz ételt vagy mértéktelenül sok alkoholt fogyasztasz mielőtt pihenni térnél, vagy túltolod a napi koffeinfogyasztást, nem hagy majd aludni. Amennyiben a méreganyagok felhalmozódnak a szervezetedben, szabálytalan lehet a menstruációd, vérszegénységhez vezethet és krónikus fejfájás, fáradtság alakulhat ki nálad. A tudatalattid a májadat használja fel jelzőrendszerként ha bűntudatod van valamiért, ha haragszol, dühös vagy frusztrált vagy, tele vagy negatív érzésekkel. Ezeket az érzelmeket nem szabad elnyomni, foglalkozni kell vele és kezelni, fizikailag pedig azzal tudod májad működését segíteni, ha sok tiszta vizet iszol és csökkented az alkohol- és koffeinfogyasztásodat, főleg a kései órákban.

Ha 3 és 5 között számolod a barikat

A tüdőd szeretné azt tudatni veled, hogy szeretne tisztulni, de valami megakadályozza ebben: például a horkolás, az orrdugulás, köhögés, egy betegség vagy rossz étrend okozta váladék-felhalmozódás, és ezért nem jut elég oxigénhez. Ha ilyenkor nem tud felkészülni arra, hogy a nap folyamán szolgáljon téged, az a szerveidre, az egész szervezetedre rossz hatással lesz, hiszen egy csökkent tüdőkapacitás esetén nem fog elegendő éltető oxigénhez jutni. Az oxigén maga az életerő, ha szomorúság van benned, bánatos vagy, hiába próbálod kifele ezt leplezni, azt is a tüdő jelzi, hiszen ezek a negatív érzelmek pont az életkedvedet rombolják le. Menj ki a szabadba, lélegezz mélyeket. Nemcsak a tüdőd fogja éjszaka ezt meghálálni azzal, hogy aludni hagy, hanem a lelkednek is nagyon jót fog tenni és segít elengedni, feldolgozni a nyomasztó érzelmeket.

Ha 5 és 7 között nem tudsz visszaaludni, pedig mindjárt csörög a vekker

A vastagbeled szeretne jóreggelt kívánni neked. Ekkor kezdi megtisztítani magát a fölösleges salakanyagoktól, mérgektől és megpróbálja eltávolítani a szervezetedből a megemészthetetlen élelmiszereket. Ha hajlamos vagy a szorongásra és nehezen megy az elengedés, így próbál meg a tested jelezni neked. A tudatalattid már elkezd ébresztő jelzéseket küldeni az agyadnak, hogy átálljon egy aktív üzemmódba és szép lassan elkezdi az aggodalom vagy a bizonytalanság gondolatát ébresztőnek használni a vastagbeled segítségével. A vastagbél nem megfelelő működése székrekedést, hízást okozhat, ezért figyelj oda arra, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot – főleg vizet – igyál. És ne felejtsd el az érzelmi terheidet letenni azzal, hogy törődsz vele, megpróbálsz minél több olyan dologgal foglalkozni, ami feltölt és örömet okoz.

Sohase hagyd figyelmen kívül a tested jelzéseid, segít neked, hogy tisztában legyél testi és lelki állapotoddal.

Fotó: Kinga Cichewicz, Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)