Ha úgy érzed, kifog rajtad a vízfogyasztás, akkor vegyél egy vagány palackot, amit szívesen viszel mindig magaddal.
A nyári hőségben általában nem okoz problémát a rendszeres vízivás, de télen sokan visszavesznek a lendületből. Pedig nem kéne, mert a hideg időben is alapvető szükséglet a szervezet hidratálása.
Inni többnyire akkor szoktunk, amikor szomjasak vagyunk. S bár testsúly és életkor alapján van egy ajánlott vízmennyiség (testsúly kilogrammonként 30-50 ml), szakértők szerint télen ennek sajnos csak a töredékét fogyasztjuk el. Akik nem isznak eleget, azok számos érvet fel tudnak amellett sorakoztatni, hogy miért nem. Leginkább azt, hogy gyakrabban kell mosdóba járni, de ez elenyésző ahhoz képest, hogy mennyi pozitív hatása van, hiszen a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása szinte minden testi funkciónkat támogatja.
A víz az úr
Az alapvető emberi működéshez létfontosságú a víz, ennek hiányában a szervezet tulajdonképpen leállna. Több kísérlet és kutatás is igazolta már, hogy míg szilárd táplálék nélkül bizonyos ideig jól elvan a szervezet, ha nem kapna vizet, akkor elég gyorsan vége lenne mindennek. Egyes kultúrákban a böjtöt kifejezetten csak vízzel végzik, és csak pozitív eredményekről számolnak be a vízkúrák után. Szebb és tisztább lett a bőrük, nemcsak a pattanások, sok esetben még komolyabb bőrbetegségeken is segített a csak vízből álló kúra. A víz a tápanyagok szállításából is aktívan kiveszi a részét, de a salakanyagok kiürítéséhez is elengedhetetlen. És tulajdonképpen minden szervünk, sejtünk, szövetünk hidratálásában részt vesz.
5 érv, a vízfogyasztás mellett:
1. Javíthatja az anyagcserét
Bárki, aki próbált már leadni néhány kilót az életben, tudja, hogy az egészséges táplálkozás és a következetes testmozgás mellett még egy kulcsfontosságú tényező van: a hidratálás. Tanulmányok szerint az elegendő napi vízfogyasztás, akár 30%-kal is növelheti az anyagcserét.
2. Megelőzheti a fejfájást
Nagyon sok esetben, a hirtelen fellépő fejfájás hátterében a nem elegendő folyadékfogyasztás áll. A kiszáradás az egyik fő oka a koponyában fellépő, lüktető fájdalomnak.
3. Segíti a vese munkáját
A víz segít a veséknek eltávolítani a salakanyagokat a vérből, vizelet formájában. Segít nyitva tartani az ereket, hogy a vér szabadon eljuthasson a vesékbe, és alapvető tápanyagokat szállítson nekik.
4. Jó hatással van a memóriára
A kiszáradás negatív hatással van az életerőre, a figyelemre, a reakcióidőre és a memóriára is. Ez logikus is, ha belegondolunk, hogy a víz az agy 73%-át teszi ki.
5. Segíti a rendszerességet
A víz alapvető szükséglet ahhoz, hogy a megemésztett táplálék átfolyjon a gyomor-bél traktuson, és megakadályozza a székrekedést, mivel segít az oldható rostok lebontásában.
Bár alapvetően a víz ivását is túlzásba lehet vinni, ez a téli, hideg időszakban nem igazán fordul elő. Vannak olyan speciális helyzetek, amikor szükség van a víz korlátozására (pangásos szívelégtelenség, egyes vesebetegségek), de alapvetően minden ember számára ajánlott a rendszeres vízfogyasztás. Különösen fontos puffadás, nehéz lábak esetén, amikor a szervezet az elégtelen mennyiség miatt tartja vissza és halmozza fel a vizet. Ilyenkor a legrosszabb döntés még kevesebb vizet inni! Logikailag ugyan ilyenkor úgy tűnhet, hogy a kevesebb folyadék bevitele a megoldás, de valójában pont ilyenkor van a legnagyobb szükségünk a vízre. Ha kevesebbet iszol, az okosan kitalált szervezeted jelez, behúzza a vészféket és tartalékolni kezd.
Mivel számolj, ha elegendő vizet iszol?
1. Gyakrabban jársz a mosdóba
Valóban, ha többet iszol, többet is kell kimenned. De ezt ne nehézségként éld meg, örülj inkább, hogy jól működik a szervezeted! Nem mellesleg pedig így biztos, hogy beiktatod azokat a pár perces szüneteket, amelyek a testednek, gerincednek is kifejezetten jót tesznek.
2. Csökkent lesz az étvágyad
Számos táplálkozással kapcsolatos tanulmány vizsgálta már, hogy az étkezések előtt elfogyasztott víz csökkentette az étvágyat. Azért ez elég jó érv, nem?
3. Jobban bírod az edzést
A víz a tápanyagok szállítójaként működik, szabályozza a testhőmérsékletet, jótékony az ízületek és a belső szervek számára, hidratálja a sejteket és szöveteket, és segíthet megőrizni a szív- és az érrendszeri funkciókat. A megfelelő hidratáció az edzések alatt is elengedhetetlen, ezért edzés előtt, közben, és utána is szüksége van rá a szervezetnek. Cserébe viszont jobban fogod bírni a terhelést.
Forrás: purewow.com
Nyitókép: westend61/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Hogyan tisztíthatod meg a baktériumoktól és a penésztől a vizes palackodat?
- Júniusban már az otthonodban is megnézheted az Avatar: A víz útja sikerfilmet
- Ma van a víz világnapja – óvjuk Földünk egyik legfontosabb kincsét!