Napokig rosszul érzed magad, ha elutasítanak? Próbáld ki a visszautasítás-terápiát!

Az elutasításra való érzékenység edzhető. Akár egy izmot, megerősíthetjük magunkban, hogy ne befolyásolja tovább az életünket az attól való félelem, hogy nemet mondanak nekünk.

Mi tagadás, a visszautasítás fájdalmas. Mi több, kínos. Lehorgasztott fejjel kullogunk arrébb, ha véletlenül visszautasítanak. Lehet, hogy a kiszemelted rak kispályára, vagy a főnököd utasítja el a fizetésemelésed, de az is lehet, hogy csak a legjobb barátod választ más programot helyetted. Bárhogy is legyen, velőnkig hatoló élmény, ha azt érezzük nem kellünk. Éppen ezért már kiskorunk óta megtanultuk, addig jó, amíg elkerüljük az ilyenfajta megaláztatásokat és kellemetlen szituációkat. Ennek következtében megfontoltabbá váltunk. Előbb puhatolózunk és csak utána merünk lépéseket tenni. Igyekszünk mindig nyájasak lenni az emberekkel, hogy még véletlenül se kelljen átélni a NEM szívbe markolóan gyötrelmes következményeit. Csakhogy ez éppen olyan mintha vezetés közben mindig félig a féken tartanánk a lábunkat. Folytonos készenléti állapot. A jó hír azonban, hogy felszabadíthatjuk ez alól magunkat, amiben segítségünkre lehet a visszautasítás terápia.

Biztonsági játékosok vagyunk a saját életünkben

Belegondoltunk már, hogy valójában mi történik akkor, ha nemet mondanak nekünk? Nagyjából semmi komoly. Jó, egy kis szívfájdalom és szégyenérzet, de semmi olyan, ami ne lenne kibírható. Mégis annyira rettegünk a visszautasítástól, hogy inkább megteszünk olyan dolgokat is mások elégedettségéért, amiket egyáltalán nem szeretnénk. Megdermedünk és kész forgatókönyvet gyártunk a fejünkben, hogy vajon most a másik mit gondolhat rólunk. Ezek azonban csak feltevések, az agyunk szüleményei, amelyek korlátoznak bennünket a szabad létezésben. De mégis a visszautasítás valahol mélyen a mellkasunk közepébe hasít és elhiteti velünk, hogy nem vagyunk szerethetők. De mindaddig amíg ez az irracionális félelem vezérel, csak biztonsági játékosok maradunk.

Házhoz menni az elutasításért

A visszautasítással való szembenézést a kanadai Jason Comely hozta be a köztudatba, aki egy olyan társasjátékkal rukkolt elő, amiben olyan merészségi feladatok is helyet kaptak, amelyek biztos elutasításhoz vezettek. Azonban az igazi áttörést Jia Jiang, népszerű blogger és vállalkozó hozta el, aki 100 napos blogsorozatot indított arról, ahogy minden nap tesz valami olyat, amivel legyűrheti az elutasítástól való félelmét. Meglepetésére a 100 nap alatt nemcsak elutasításban volt része, hanem rengeteg új élményben is, amiről valószínűleg lemaradt volna. Hiszen ezt a 100 kérdést fel sem merte volna tenni előzőleg. Rájött, hogy sokszor csak kérni kell és az emberek még a legmeghökkentőbb ötleteit is megvalósították, ha kellően megindokolta.

Mi vagyunk a legelutasítóbbak magunkkal szemben

„A képzeletünk sokszor a lehető legrosszabb kimenetelt vetíti elénk, és pont ettől lesz sokkal kevésbé valószínű, hogy cselekedni fogunk. Valójában mi vagyunk a legelutasítóbbak magunkkal szemben” – fogalmazta meg tapasztalatait a kísérlet végeztével Jiang. Mennyivel szabadabbak és önfeledtebbek lehetnénk, ha mernénk vállalni az érzelmeinket, a vágyainkat és az ötleteinket! Valójában a félelem az élmények gyűjtésében gátol meg minket. Pedig, ha bezsebelünk az út során néhány nemet, azzal csak erősítjük magunkban azt, hogy nem dől össze a világ, ha visszautasítanak. Kicsit olyan ez, mintha a legrosszabbra számítanánk és ilyenkor kellemes meglepetést okozunk magunknak azzal, ha mégsem az történik.

Felszabadulás a saját korlátaink alól

Ha te is kipróbálnád milyen az élet, ha kilépsz a saját korlátozó gondolataid közül, akkor itt van néhány ötlet Jiang listájáról. De ne feledd, most épp arra hajtasz, hogy nemet mondjanak. Ha véletlenül mégis igent mondana valaki, akkor csak örülj neki és köszönd meg.

  1. Kérdezd meg egy idegentől, hogy készíthetsz-e vele egy fotót.
  2. Kérj meg egy idegent, hogy dicsérjen meg rajtad valamit.
  3. Alkudozz, ha legközelebb vásárolnál valamit.
  4. Kérj valakitől 1000 Ft-ot.
  5. Hívd el randira azt, aki tetszik neked.
  6. Ha találkozol egy rendőrrel, mond el neki, hogy már ezer éve be szerettél volna ülni egy rendőrautóba és kérdezd meg kipróbálhatnád-e.
  7. Mondd azt a kávézóban, hogy túl hosszú a wifi kód és kérdezd meg, hogy lecserélhetnéd-e valami frappánsabbra.
  8. Kérdezd meg valakitől, hogy megölelheted-e.
  9. Menj be egy kutyakozmetikába és kérdezd meg, hogy vágnának-e egy kicsit a hajadból.
  10. Szerezz állást egy nap alatt.

Ha érdekelne Jiang többi hajmeresztő ötlete, itt tudod megnézni a 100 napos challenget.És te? Ki mered próbálni?

Nyitókép: F.J. Jimenez/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked: