Miért jó (és kell) néha a forró fürdő?

Nem kell, hogy mindennap forró vízben áztasd magad, de néha kifejezetten hasznos!

Egy hosszú, fárasztó nap után elmerülni egy kád forró vízben felér egy wellness szolgáltatással. A forró vizes fürdő nemcsak relaxációt segítő, pihentető élmény, hanem gyógyító szertartásként is értelmezhető, a test és a lélek számára is ellazulást biztosító tevékenység. Bár sokan nem szeretik hosszasan áztatni magukat, a forró fürdőnek sokkal több pozitív előnye van, mint gondolnánk.

Az elme és a test szorosan összefügg egymással, folyamatosan információt cserélnek és reagálnak egymásra. Érzelmeink befolyásolják testünket, testünk pedig érzelmeinket. A gyógyító rituális fürdő egy kiváló módja annak, hogy megszabadítsuk testünket ezektől a negatív energiáktól” – mondja Sarah St. John energiagyógyító.

Ha általában a gyors zuhanyt favorizálod és nem szeretsz hosszasan a fürdőben időzni, akkor is érdemes bizonyos időközönként beiktatni egy forró fürdőt, az alábbi pozitív hatásokért.

Segít a stressz és a szorongás ellen

A cirkadián ritmus szabálytalan ingadozása – a napi biológiai változások, amelyek hatással vannak testünkre és agyunkra, és „megmondják”, mikor ébredjünk fel és mikor aludjunk – gyakrabban fordul elő depressziós és szorongásos embereknél.  Ezeknek a ritmusoknak a megváltozása a testhőmérséklet változásához is vezet.  A forró fürdő amellett, hogy már önmagában is lazító rituálé, kiváló módja a testhőmérséklet emelésének és a szervezet cirkadián ritmusa újraindításának, amivel visszaállíthatjuk a mindennapjainkba a rendszerességet. Egy tanulmány során 45 depressziós személyt vizsgáltak, akiknél a fürdőkádban való áztatás azt az érzést keltette, mintha az anyaméhben lennének, ahol kényelemben és biztonságban érezhetik magukat.

A folyamatos stresszhelyzet (ami sajnos szinte mindennaposnak is mondható) megemeli a kortizolszintet, ami amellett, hogy alvászavarokat okoz, negatívan befolyásolhatja a bőrtől kezdve az emésztést is, sőt a „rendszer” egyensúlyát is veszélyeztetheti. „A kortizolt »stresszhormonnak« is nevezik, ezért minél kevésbé kering a vérünk, annál nyugodtabbnak érezzük magunkat” – mondja St. John.

Növeli a boldogságérzetet

A forró víz amellett, hogy csökkenti a kortizolszintet, „megnyugtatja az idegrendszert és arra ösztönzi a szervezetet, hogy neurotranszmittereket – például szerotonint – szabadítson fel, amelyek hozzájárulnak az elégedettség és a jólét érzéséhez.” A bőr endorfinokat szabadít fel a test meleg vízzel való érintkezésére válaszul, akárcsak akkor, amikor a bőrt napsütést éri. Egyes megfigyelések szerint a fürdés aktiválja a paraszimpatikus idegrendszert, ami serkenti a nyugalmat, az ellazulást, a pihenést és az emésztést. Egy tudományos tanulmány szerint heti két fürdés elegendő ahhoz, hogy mérsékelt, de tartós hangulatjavulást idézzen elő, ami hasonló a testmozgáshoz.

Megakadályozza az izomgyulladást

A forró fürdő egyben a test hőkezelése is, amely segíthet a különféle testi betegségek kezelésében. A forró fürdő az erek kitágulását idézi elő, fokozza az izmok véráramlását és segíti azok ellazulását, míg a víz melege növeli a kollagénrostok rugalmasságát, csökkenti a testmozgás után gyakran előforduló merevséget és javítja a mobilitást. A véráramlás fokozása a szív egészségére is jótékony hatással lehet, mivel csökkenti a vér viszkozitását, elősegítve a szervezeten belüli áramlását.

Javítja a tüdő működését

A jobb véráramlás azt jelenti, hogy az oxigén szabadabban áramolhat át a szervezetben, ami elősegíti a tüdő működésének fokozását és a jobb légzést. Emiatt a forró fürdő különösen alkalmas rituálé az asztmás vagy krónikus tüdőbetegségben szenvedők számára. De megfázás ellen is valóságos gyógyír a forró fürdő. „A forró víz által termelt gőz enyhítheti a megfázás legkellemetlenebb tüneteit, tisztán tartja az orrjáratokat, orrmelléküregeket” – mondja St. John. Megelőzés szempontjából is kiváló, ha úgy érzed, kicsit sok volt a hidegből vagy esélyes, hogy megfáztál, akkor fojtsd el a problémákat csírájában: ülj be a forró vízbe.

Erősíti az immunvédelmet

A testhőmérséklet emelése alapvető fontosságú lehet a fertőzések elleni küzdelemben. Tanulmányok kimutatták, hogy egy 20-30 perces fürdő elegendő ahhoz, hogy a vérben nagyobb számú fehérvérsejt, azaz az immunrendszer sejtje képződjön, amelyeknek az a feladata, hogy megvédjék a szervezetet a kórokozó mikroorganizmusok vagy idegen testek támadásától. A természetes, csíraölő illóolajok hozzáadásával tovább növelhetjük a fürdő hatékonyságát: az eukaliptusz, a rozmaring és a borsmenta antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, valamint kellemes illatúvá varázsolja a vizet.

2 hiba, amit ne kövess el, ha forró fürdőt veszel

Ne legyen túl magas a víz hőmérséklete

A fürdővíz hőmérséklete soha ne haladja meg a 38 fokot, tehát épp egy kicsivel legyen csak több, mint a testhőmérséklete, ami 36 fok körül van. Minél forróbb a víz, annál nagyobb stresszel kell megküzdenie a szívnek és a bőrnek.  A 38 fokos hőmérséklet elegendő ahhoz, hogy megnyíljanak a pórusok és izzadást idézzenek elő, ezáltal is elősegítve a méreganyagok távozását.

Ne áztasd magad túl sokáig 

Egy meleg fürdő legfeljebb 20 percig tartson. Ha hosszabb ideig maradsz a vízben, a bőröd elkezdi elveszíteni természetes olajait, ami gyulladás és irritáció kockázatát eredményezi.

Mikor ideális forró fürdőt venni?

A meleg fürdő ideális ideje lefekvés előtt van. A forró víz pihentető hatású, így ennek következtében hozzájárul a jobb alváshoz, és javítja az alvás minőségét. A lefekvés előtti fürdés különösen ajánlatos illóolajok használata esetén, mert az esti órákban a szaglásunk aktívabb, így az olyan illatok pihentető hatása, mint a levenduláé vagy a citromé, még hangsúlyosabbá válik.

 

Forrás: vogue.com

Nyitókép: RossHelen/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk: