Miért őszülünk: a stressz az oka, vagy valami egész más játszik közre?

Az ősz hajszálak megjelenéséért hajlamosak vagyunk a stresszt hibáztatni. De vajon tényleg életünk megrontója a felelős azért is, ha egyre több a fehér hajszálunk, vagy valami más is állhat a háttérben?

Régi barátnőmmel elég hosszú idő után találkoztam újra, és ahogy ő maga is mondta (és észrevehető is volt), sokkal több ősz hajszállal lett gazdagabb az elmúlt hetekben. Hogy mi állhat a háttérben, arra már kész elmélete volt: zűrös magánéleti időszak, sok feszkó egy régi ügy miatt a gyerekkori barátnőjével. Dráma és könnyek… meg hát különben is, ahogy ő fogalmazott: „a stressztől megőszül az ember, nem igaz?. A jelenségnek egyébként nevet is adtak: Marie Antoinette-szindrómának nevezték el, a halálra ítélt királyné után, aki a kivégzése előtti utolsó napokban elveszítette legendás hajkoronáját. A hirtelen őszülés mellett szinte teljesen ki is hullott a haja. De a tudósok körében sincs egyetértés azt illetően, hogy vajon a haj kifehéredése mennyire függ össze a stresszel. A Harvard egyetem kutatói például azt írják, a haj valójában nem is őszül meg. De akkor mi történik valójában, és mi áll amögött, hogy frizuránk kisebb-nagyobb hirtelenséggel fehérre vált? Erre kerestem a választ, és most megosztom veled is, hogy mire jutottam.

Egyre kevesebb festékanyag

A Harvard kutatói szerint amint egy szőrtüsző hajat kezd el termelni, a színe beáll. Vagyis, ha egy hajszál barna (vörös, fekete vagy szőke), akkor soha nem fogja megváltoztatni a színét. Most persze, neked is beugorhatnak a kék és rózsaszín hajfestékek, de a tudósok a természetes módon történő színváltoztatásra gondoltak, nem pedig a sokszor elképesztő hajfestékekre és színezőkre. Térjünk hát vissza a szőrtüszőkre. Ezek a kor előrehaladtával kevesebb színt termelnek, így a haj a természetes haldoklási és regenerálódási ciklusa során 35 éves kor felett nagyobb valószínűséggel nőnek szürke hajszálként vissza. A 35-öt viszont ne véssük kőbe, ugyanis egyáltalán nem szentírás: a szakértők szerint a genetika játszhat fontos szerepet abban, hogy az őszülés mikor kezdődik.

Bár a stressz nem képes megváltoztatni az egyes hajszálak színét, kiválthat egy gyakori állapotot, a telogen effluviumot. Ennek hatására a haj a normálisnál körülbelül háromszor gyorsabban hullik, de vissza is nő, így az állapot nem okoz kopaszodást. A gyorsabb hullás és regenerálódás miatt viszont könnyen elképzelhető, hogy a benövő haj az eredeti szín helyett szürke lesz. Ez pedig oda vezethet, hogy a külső szemlélő azt fogja mondani: „na, ez a Magdika aztán gyorsan megőszült. Mi lehet az oka? Magdika pedig rávágja: hát, elég stresszes időszakom van. Bingó.

Betegségek az őszülés mögött

Bár a hajunk fehérré változása a legtöbbünknél az életkorral függ össze, néha az őszülő haj háttérében betegség is állhat. Különösen, ha nagyon fiatal korban jelentkeznek azok a bizonyos szürke vagy fehér hajszálak. A leggyakoribb a B12-vitaminhiány, valamilyen pajzsmirigyprobléma, a vitiligo vagy a hirtelen, egyik napról a másikra történő őszüléshez vezető alopecia areata. De a neurofibromatózis (más néven Von Recklinghausen-kór) is okozhat őszülést. Az örökletes betegségek ezen csoportja az idegek mentén növekvő daganatokat, valamint a csontok és a bőr rendellenes fejlődését okozza. A tuberosus sclerosis pedig szintén öröklött betegség, de szerencsére elég ritka. Ez jóindulatú daganatokat okoz több szervben (beleértve az agyat, a szívet, a vesét, a szemet, a tüdőt és a bőrt), ami szintén őszüléssel járhat együtt.

Ezeket a betegségeket nem azért soroltam fel, hogy megijesszelek, hidd el, távol áll tőlem, inkább csak a teljes kép kedvéért, hogy mennyi minden okozhatja a hajunk kiszürkülését, kifehéredését. A szakértők szerint viszont a legtöbbször még mindig a genetikát és az életkorunkat kell a háttérben keresni, ha őszülésről van szó. De ha a dolog együtt járna más tünetekkel is, ami már nyugtanalítólag hat rád, akkor azért érdemes kikérni az orvosod véleményét is. Jobb kizárni a nagyobb problémákat. Egy-két ősz hajszálon meg simán segít a hajfesték: akár a kék vagy a rózsaszín is, ha úgy akarod.

Forrás: health.harvard.edu
Nyitókép: Westend61/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)