Van valami a mérgező kapcsolatokban, ami miatt a szex egyszerűen másképpen hat. De vajon mi ez?
Napokig nem válaszol az üzeneteidre. Elfelejti a születésnapodat. Mégis, amikor végre együtt vagytok, olyan erős a vonzalom, hogy azonnal minden sérelmet elfelejtesz. A veszekedések hevében úgy érzed, hogy mindennek vége, de aztán a kibékülés olyan intenzív, hogy azt hiszed, soha nem éreztél még ekkora szenvedélyt senki iránt. Valamiért úgy tűnik, mintha a szex sokkal jobb lenne egy toxikus kapcsolatban – mintha az érzelmi hullámvasút csak felerősítené a vágyat és odaláncolna a másikhoz. De mi lehet erre a magyarázat?
A szex az egyetlen pozitívum
Bárki, aki már volt mérgező kapcsolatban, ismeri a sajátos dinamikát, amely hatalmas érzelmi hullámvasutat eredményez és ami sok lehetőséget kínál a gyűlöletszexre és a szakítós szexre. A szexuális intimitás gyakran az egyetlen olyan pillanat, amikor közel érzed magad a partneredhez. Az érzelmi kiszolgáltatottság, a bizonytalanság és a ritka figyelem adrenalin-löketet ad, ami miatt a szex különösen intenzívnek tűnik. Ez nem azért van, mert a kapcsolat maga jobb, hanem mert a negatív aspektusok kontrasztja még inkább felerősíti a pozitív pillanatokat.
A kiszámíthatatlanság vonzereje
A másik ok, amiért a szex olyan jó érzés lehet a mérgező kapcsolatokban, az a következetlenség: soha nem tudhatod, hogy a partnered mikor milyen állapotban van – hogy most eltaszít magától vagy éppen közel húz. A kiszámíthatatlanság izgalma tovább fokozhatja a vágyat, főleg az olyan kötődési stílusú emberek esetén, mint a szorongó vagy elkerülő típusok.
A vágy a kontrollra és az elérhetetlenség izgalma
A toxikus kapcsolatokban gyakran jelen van a hatalmi játszma, a kontrollharc, és az egyik, vagy mindkét fél manipulálása. Ezek a dinamikák növelhetik a szexuális feszültséget, mivel az egyik fél gyakran érzi úgy, hogy elérhetetlen, vagy éppen próbálja visszaszerezni az irányítást a másik felett. Ez a folyamat egyfajta macska-egér játékot eredményezhet, amely erotikus feszültséget gerjeszt. Az elérhetetlenség és az irányításért folytatott küzdelem sokak számára vonzó lehet.
A traumakötés jelensége
A traumakötés egy pszichológiai jelenség, amely során az áldozatok erős érzelmi kötődést alakítanak ki azokkal, akik bántalmazzák őket. A toxikus kapcsolatokban szinte mindig jelen van ez a fajta érzelmi kötődés, amely miatt az egyén még jobban függhet a másiktól, és intenzívebben élheti meg a szexet is. Ebben az esetben a szexuális intimitás egyfajta menekülési lehetőséget vagy vigaszt nyújt a kapcsolat érzelmi fájdalmai és bizonytalanságai elől.
A drámai romantika mítosza
A popkultúrában sokszor ábrázolják a szenvedélyes, de diszfunkcionális kapcsolatokat romantikus vagy izgalmas fényben. Ez a fajta narratíva – amit filmekben, sorozatokban és könyvekben láthatunk – elülteti az emberekben azt az elképzelést, hogy a „valódi” szenvedély mindig viharos és nehéz, és hogy a kapcsolatoknak szükségszerűen küzdelmeseknek kell lenniük. Ez a mítosz is megerősíti azt, hogy egy toxikus partner csak izgalmassá teszi az életet és a vele való fergeteges szex is része ennek a „drámai romantikának”.
Ennek azonban épp az az árnyoldala, hogy amikor netalán kilépünk egy ilyen kapcsolatból és egy egészségesebb, harmonikusabb párkapcsolatba kezdünk, ott a szex szinte már unalmasnak tűnhet. Egyszerűen annyira hozzászokunk a fájdalomhoz és a különböző játszmákhoz, hogy a valódi intimitás silánynak tűnik. A stabilitásban nem érezni azt a megszokott érzelmi feszültséget, ami hajdanán fokozta a vágyat. De nem szabad bedőlni ennek az érzésnek. Ahogy egyre inkább megtalálod a biztonságot és kényelmet az új kapcsolatban, az intimitás is mélyebbé válik, és végül felfedezed: a valódi szenvedély nem a viharban, hanem a csendes biztonságban bontakozik ki igazán.
Nyitókép: Deagreez/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- A toxikus kapcsolatok 4 szakasza
- 3 toxikus gondolat a kapcsolatokról, ami romba döntheti a szerelmi életed
- Ez lehet az ok, ha nem tudjuk elengedni a toxikus kapcsolatokat