Miért van négy ujja a rajzfilmfiguráknak?

Ha egyszer észrevesszük, hogy egy rajzfilmfigurának négy ujja van, onnantól kezdve nehéz lesz ezt figyelmen kívül hagyni és azt követően csak azon gondolkodunk majd, hogy miért vált ez általánosan bevett gyakorlattá?

Ez a művészi döntés a Disney és más korai animációs stúdiók munkásságában gyökerezik, és egészen az 1920-as évekig nyúlik vissza. Tehát nem a Tom és Jerry, A Simpson család és a SpongyaBob szereplői voltak az első olyan rajzfilmfigurák, akiket öt helyett csupán négy ujjal láthattunk a képernyőn. A stílus szinte egyidős magával az animációval. Sok korai karakter, például Mickey egér és Felix, a macska, négy ujjal rendelkezett. Az animátorok köröket használtak a testek, fejek és kezek vázlatolásakor, és az ötkörmös, kerek tenyér nem volt vonzó. Walt Disney állítólag azt mondta, hogy ha Mickey-nek minden ujját megrajzolták volna, a kezei úgy néztek volna ki, mint egy banánfürt.

(Fotó: IMDb)

A Channel Frederator, a Kalandra fel! és a Tündéri keresztszülők vezető producere, Fred Seibert által alapított médiaplatform szerint egy másik magyarázat is lehet, hogy sok korai rajzfilmfigura állat volt. Olyan fajok, mint a macskák, a nyulak és a kutyák, ugyan ötujjas mancsokkal rendelkeznek, de egyik ujjuk feljebb van a végtagon. Ez befolyásolhatta az animátorokat, hogy az állatok antropomorfizált változatait is négy ujjal rajzolják. Na és persze az is egy közrejátszhatott, hogy egyszerűen azért álltak meg négy ujjnál, mert így kevesebb munkájuk volt. A hagyományos, kézzel rajzolt animáció ugyanis rendkívül munkaigényes folyamatnak bizonyult, és ha minden kockán hozzáadtak volna egy ötödik ujjat, az értékes időt és pénzt emésztett volna fel. Ezért a stúdiók hajlandók voltak lemondani erről a „luxusról”.

(Fotó: IMDb)

Ebben az esetben felmerülhet a kérdés, hogy miért álltak meg négy ujjnál és miért nem rajzoltak hármat? A válasz szintén egyszerű, az embereknél és állatoknál is már túlzottan bizarr hatást keltett volna. A Channel Frederator megjegyzi, hogy a háromujjas rajzfilmfigurák gyakran mutánsok vagy földönkívüliek. Gondoljunk csak a Tini nindzsa teknőcökre vagy a Toy Story (1995) űrlényeire. Mindannyian három ujjal rendelkeznek, hogy hangsúlyozzák különleges tulajdonságaikat; így az embereken, egereken vagy nyulakon ez az ujjmennyiség furcsának tűnne.

(Fotó: IMDb)

Tehát több logika áll a négyujjas karakterdizájn mögött, mint azt sokan gondolnák. A mai animátorok még mindig alkalmazzák ezt a művészi stílust a hagyomány és az egyszerűség kedvéért – és mert sok néző ezt várja el, miután ezzel a stílussal nőtt fel. Egyszerűen megszoktuk Simpsonékat négy ujjal, és nem is igényeljük, hogy öt legyen nekik.

(Fotó: IMDb)

Nyitókép: IMDb/Fox
Forrás: Mental Floss

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek: