Miért van szükséged a halolajra?

Gyulladáscsökkentéstől kezdve, az agy, az ízületek és a szív egészsége érdekében is sokat segít a halolaj.

Nem mindig könnyű kiigazodni az étrend-kiegészítők hihetetlen mennyiségű választékában, és nem árt a személyre szabottság, de van pár alapvető dolog, amit érdemes rendszeresen szedni.

Ha kicsit is foglalkoztat az egészség, akkor pontosan tudod, hogy a szervezetünk egyik legnagyobb ellensége a gyulladás. Ez ugyanis a legtöbb probléma és betegség alapja, és ha figyeled a tested jelzéseit, akkor már a legelső, legkisebb tünetnél felismerheted. Hiszen a bőrpír, a pattanás, a kisebb-nagyobb duzzanatok, a különböző fájdalmak, vagy kiütések hátterében az esetek túlnyomó többségében valamilyen gyulladás húzódik meg.

De a gyulladás jó is, mert egyrészt ugye figyelmeztet, másrészt pedig azt is mutatja, hogy az immunrendszered teszi a dolgát. Ha azonban elhúzódik, akkor krónikussá válhat, amely számos komolyabb egészségügyi problémához vezethet. Gyulladás esetén fontos, hogy megtaláld az egyensúlyt: támogasd a saját természetes gyulladásos reakciódat, hogy az a te javadat szolgálja, ne pedig ellened működjön. Szerencsére számos növényi élelmiszerről kimutatták, hogy segíthetnek ebben, ide tartozik a kurkuma, az olíva olaj és a halolaj is.

Miért jó a halolaj?

A halolajat az olajos halak szöveteiből nyerik, és nagymértékben tartalmaz omega-3 zsírsavat, amely alapvető tápanyag az optimális egészséghez. Számos kutatás kimutatta, hogy az omega-3 zsírsavak csökkentik a gyulladást azáltal, hogy alapvetően segítik a gyulladásos reakció szabályozását. De ezen túl is számos előnnyel járnak a szervezet számára, mert javíthatja az agyműködést, csökkentheti az ízületi fájdalmakat, támogathatja a szem egészségét, és a bőr esztétikai megjelenésén is javíthat.

Az omega-3-ban gazdag élelmiszerforrások, például halak és tenger gyümölcsei fogyasztása javítja a szív egészségét, és csökkentheti a szívkoszorúér-betegség kockázatát. Ezenkívül a hosszú láncú omega-3-kiegészítők, például a halolaj nagyobb adagjai hatékonyan csökkentik a trigliceridszintet, különösen azok számára, akik már szívbetegségben szenvednek. Az omega-3-ak nélkülözhetetlenek a sejtmembránok szerkezetéhez, széleskörű hatást fejtenek ki a szervezet szív- és érrendszerében, a tüdőben, az immunrendszerben és az endokrin rendszerben, és kimutatták, hogy fontos gyulladásgátló és immunrendszeri funkcióik vannak” – mondja Christine Randazzo Kirschner, dietetikus.

A szervezetünk azonban nem állítja elő önmagában az omega-3 zsírsavakat, és számos előnyük ellenére a tanulmányok azt támasztják alá, hogy általában nem is fogyasztunk belőlük eleget. Ezért különösen fontos, hogy étrend-kiegészítőként bejutassuk a szervezetünkbe.

Legyen a hal a barátod

A tanulmányok azt mutatják, hogy a szervezet számára szupersztárnak számító omega-3 zsírsavakhoz a halfogyasztás a legkézenfekvőbb megoldás. S mivel a halolaj zsírokból származik, a zsíros halak a legjobbak ebből a szempontból, például a lazac, a pisztráng, az osztriga és a tonhal.

Az omega-3 zsírsav egy másik típusa az ALA (alfa-linolénsav), amely növényi élelmiszerekben található. Ebbe a csoportba tartozik a lenmag, a chia mag, a dió, a lenmagolaj, a repce és szójababolaj”.

Jó zsír

Ahogy említettük, az étkezéssel alapvetően nem segítünk rá az omega-3 raktáraink feltöltéséhez, pedig a megfelelő étrenddel könnyen tudnánk befolyásolni. Ráadásul nem is kell nagy változtatásokat eszközölni, elég pusztán pár fontos élelmiszerrel kiegészíteni az étkezéseket. A reggeli zabpelyhedhez tegyél chia magot, diót, vagy kenj magvajat a pirítósra. Ebédre kiváló a lazac salátákkal, este pedig lehet tonhal, zöldséggel, lenmaggal.

Túlzásba sem kell esned, főleg ha nem igazán kedveled a halas fogásokat, heti kétszer elég halat fogyasztani ahhoz, hogy az egészségügyi előnyeit ki tudja fejteni.

Ha étrend-kiegészítőként szednéd, akkor nem árt, ha konzultálsz a háziorvosoddal, hogy mekkora mennyiség ajánlott számodra. Fontos tudni, hogy a halolaj egyes gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet, ezért ha bármilyen egészségügyi problémára rendszeresen szedsz gyógyszert, akkor csak az ő utasításai alapján kezdd el a szedését. Várandós nőknek vagy szoptatós édesanyáknak sem javasolt, illetve akkor sem, ha a halra vagy tenger gyümölcseire allergiás vagy. Ha csak a „szaga” zavar, akkor szörppel, teával vedd be, ne sima vízzel. Közben pedig gondolj ara, hogy „nemrég kimutatták, hogy az omega-3 többszörösen telítetlen zsírsavak jó hatással lehetnek a depresszióra is.”

Forrás: womenshealthmag.com

Nyitókép: AaronAmat/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)