Mikor beköszöntött a változás szele: így éltek a nők az 1920-as években

Az 1920-as évek hatalmas változásokat hoztak a nők számára. Az első világháború alatt bebizonyították, hogy képesek elvégezni a férfiak által hátrahagyott munkákat, akik a háborúba vonultak, szavazati jogot kaptak, sőt még a divat is szabadabb lett.

A hölgyek 1920-tól már szavazhattak, jogosítványt szerezhettek, bátran sportolhattak és szórakozhattak. A dolguk sok szempontból megkönnyebbülni látszott és az évtized rengeteget tett azért, hogy száz évvel később mi így élhessünk, ahogy. Mutatjuk, mik voltak a ’20-as évek legfontosabb változásai.

A nők és a választói jog

A nőjogi mozgalom az 1848-as Seneca Falls-i Konferencia után öltött országos méretet. Akkor ugyanis annak vezetői, Elizabeth Cady Stanton és Lucretia Mott ezen az eseményen beszéltek először a nők választójogának szükségességéről. Azonban hosszú idő telt el addig, amíg 1920 augusztusában az Egyesült Államokban is szavazhattak a nők. Az USA-t ebben egyébként több ország is megelőzte, így például Új-Zéland is, ahol 1893. szeptember 19-én megfogalmazódott a választójogi törvény. Nagy-Britannia pedig két lépében biztosította a nők szavazati jogát: az 1918-as nyilatkozat először csak korlátozott választójogot adott a nekik, csak azok a 30 év felettiek számára engedélyezte a szavazást, akik a helyi önkormányzat tagjainak feleségei voltak. Az egyenlőségre még tíz évig kellett várniuk, akkor a férfiakhoz hasonlóan minden 21 év feletti nő az urnákhoz járulhatott. Persze, Amerikában sem volt minden szép és jó, a szavazói megfélemlítés és a diszkriminatív politika sok fekete nőt tartottak távol a választásoktól. Az őslakos amerikai és ázsiai-amerikai nőktől a kormány gyakran megtagadta az állampolgárságot, így ők sem tudtak szavazni. Csak az 1965-ös Szavazati Jogi Törvény és az 1975-ös szavazati jogi kiegészítések révén válhatott lehetővé, hogy néhány fekete nő és más színes bőrű nő is dönthessen a politikával kapcsolatos kérdésekben.

Nők kampányolnak a szavazati joguk elismerése mellett (Fotó: Underwood Archives/Getty Images)

Hölgyek a munka világában

A nők a ’20-as években már sok esztendeje a társadalom dolgozó tagjai voltak, sokan telefonközpontokban helyezkedtek el, ahol előtte tinédzser fiúk vállaltak munkát, akik fegyelmezetlenségükkel és durva modorukkal sokszor főnökeik rosszallását váltották ki – ezért idővel inkább a halk szavú és udvarias hölgyekre bízták a hívások fogadásait. Mások gyári munkákat végeztek, például teniszlabda-gyárakban, hiszen az első világháború ideje alatt bebizonyosodott, hogy a korábban férfiak által végzett feladatokat is el tudják látni. A nők az 1920-as években tehát szinte már mindenhol ott voltak. Fúrópréseket üzemeltettek, hegesztettek, darukat kezeltek, csavargépeket használtak és sok más, nehézgépeket igénylő munkát végeztek, sőt még a farmok munkásai között is megjelentek. Azonban Japánban például ugyanazért a munkáért sokkal kevesebb pénzzel díjazták őket. Persze az egyenlőség még a nőknél is hiányzott, hiszen a színesbőrű munkakeresők sokszor meg sem pályázhatták a fenti feladatköröket.

Telefonközpontos kisasszonyok 1925 környékén (Fotó: George Rinhart/Corbis, Getty Images)

A szesztilalom kérdése

Annak ellenére, hogy a szesztilalmat kiváltó mozgalom mögött elsősorban a Női Keresztény Mértékletességi Unió állt, szép számmal voltak hölgyek, akik az antialkoholista kezdeményezés ellentáborát szaporították. Ezért eshetett meg az is, hogy sok nő állt be szeszcsempésznek, mely munka igazán jövedelmezőnek bizonyult, hiszen annak köszönhetően, hogy a férfi rendőrök nem kutathatták át őket, hatékonyságuk megkérdőjelezhetetlen volt. A siker érdekében különböző módszereket dolgoztak ki, például könyvek belsejében, harisnyáikban vagy kabátjuk alatt rejtették el az üvegeket.

Ez a hölgy egy könyvbe rejtette a flaskát a szesztilalom idején (Fotó: Bettmann/Contributor/Getty Images)

Természetesen olyanok is akadtak, akik nemcsak közreműködtek mások italozásának ügyében, hanem ők maguk is szívesen néztek a pohár fenekére. Ugyan a szesztilalom tizenhárom éven keresztül, 1920-tól 1933-ig tartott, de bőven készültek fotók, melyeken a ’20-as évek közepén a hölgyek likőrt szürcsölgetnek.

Szesztilalom ide vagy oda, ezek a lányok tudtak inni (Fotó: Kirn Vintage Stock/Contributor/Corbis via Getty Images)

Good time girls

„Girls Just Want To Have Fun” – énekelte Cyndi Lauper 1983-ban és ez nem volt másként 1920-ban sem. A korlátozott lehetőségek ellenére a hölgyek mindig megtaláltál a lehetőséget egy kis szórakozásra. A charleston, a black bottom és a shimmy nevű táncok mind nagyon népszerűek voltak. Azokat a nőket, akik késő este is ropták, „good time girls”-nek nevezték. Az 1920-as évek legismertebb ilyen ikonja Josephine Baker volt, aki éneklésével és táncával vált széles körben ismertté és túlzás nélkül világhírűvé. A nők ebben az évtizedben sokkal szabadabbá váltak, így természetesen ezt a divat is példázta. Mivel idejüket igen szívesen töltötték a strandon elkészültek az első rugalmas anyagból varrt fürdőruhák is, és Coco Chanelnek köszönhetően még a napozás is divatba jött.

Napozó hölgyek egy óceánjárón, 1920-ban (Fotó: The Print Collector/Print Collector/Getty Images)

Nők a pályákon

Na, de nemcsak a szórakozásra, hanem önmaguk fitten tartására is fordítottak időt, a sportolást gyakran csoportos edzésekkel pipálták ki a napirendjükben. A hölgyek a testmozgásra szánt perceket szobabicikliken és evezőgépeken töltötték el. Azonban nem csak hiúságuk miatt lett életük része a sport, a ’20-as években a nők már baseballcsapatokba is jelentkezhettek, az elkövetkező évtizedekben pedig le is tették a névjegyüket a sportágban. A második világháború idején hatvanan játszottak az All-American Girls Professional Baseball League-ben. Emellett persze női olimpikonok is voltak, valamint a tenisz is hihetetlen népszerűségnek örvendett.

A Barnard Egyetem baseballcsapatának edzése, 1925 (Fotó: General Photographic Agency/Stringer/Hulton Archive/Getty Images)

Változó szépségideál

A szépségideálok az évtizedek múlásával együt változtak, az 1920-as években a flapper lányok testesítették meg az évtized ideái szerinti tökéletes nőt. Azonban azoknak, akik nem születtek alacsonynak és madárcsontozatúnak, nagyon nehéz volt elérni, hogy a férfiak vonzónak lássák őket. A vékony és szinte kisfiús alkat már-már elvárás volt, erre a kor divatja is ráerősített, hiszen a ruhák derékvonala is ezt hangsúlyozta, ahogy azok szabása sem a nőiességet volt hivatott kiemelni. A nők rövid hajat vágattak és minél karakteresebb arccal rendelkeztek, annál inkább divatosabbnak számítottak. A trendeket fényűző ékszerek sokasága, könnyed anyagok, nagy karimájú kalapok, szőrmebundák, az art deco és a showgirlök lookjai határozták meg.

Az 1920-as évek divatja (Fotó: Edward Steichen/Condé Nast via Getty Images)

Nyitókép: Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images
Forrás: Business Insider

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)