Mikor bízz a megérzéseidben, és mikor jobb, ha figyelmen kívül hagyod őket?

Az életben számos helyzetben hagyatkozunk az intuícióinkra, pedig nem biztos, hogy minden esetben jó, ha követjük őket.

Hányszor hallottuk már életünk során bizonyos döntési helyzetekben, hogy a legjobban akkor járunk, ha a megérzéseinkre hagyatkozunk. És bizony az is előfordul, hogy így cselekszünk, majd viszonylag hamar úgy érezzük, hogy rossz döntést hoztunk. Az döntéseinket ugyanis nagymértékben befolyásolják a személyes tapasztalataink, csalódásaink, de nem biztos, hogy ezek minden esetben jó irányadók.

Amikor szembejön velünk egy jó lehetőség, például egy új lakás, autó, vagy munkahely, akkor komoly dilemmát okoz, hogy kell-e ez nekünk. Mert lehet, hogy úgy érezzük, hogy a jelenlegi az álommelónk, ám mégis mocorogni kezd az agyunkban a véletlenül látott/olvasott álláslehetőség. Az ilyen nem várt esetekben szokták bölcsen javasolni, hogy hallgassunk a megérzéseinkre.

Mi az intuíció, és kell-e mindenáron követnünk?

Az intuíció jelentése ösztönös megérzés. Arra mondják, ha valaki nem átgondoltan, logikai okfejtés alapján jut el egy felismerésre, vagy hoz meg egy döntést, hanem mintegy belső sugallatként, látszólag a semmiből jelenik meg a fejében a válasz. Az intuíció korábban szerzett tapasztalatokon, ismereteken alapul. Ha valaki a megérzései által hoz megoldást egy problémára, akkor gyakran nem tudja megindokolni, hogy az miért ez a helyes cselekedet, csak érzi, hogy így van.

Ez a belső hang mindenkiben megvan, és tulajdonképpen egyfajta belső iránytűként működik, amiről azt feltételezzük, hogy alapvetően a helyes irányba terel minket. Általánosságban elmondható, hogy ha engedjük az ösztönös megérzéseinket szabadon áramlani, az a javunkra válhat: harmonizálja elménket és testünket, és lehetővé teszi számunkra, hogy önazonosan éljünk és megteremtsünk egyfajta belső egyensúlyt. Ám az óvatosság nem árt, mert a helyzet nem mindig ennyire egyszerű. Ugyanis vannak olyan dolgok, amelyek gátolják, módosítják és megfékezik ösztönös megérzéseink kifejeződését, és amelyekkel ha nem vagyunk tisztában, hamis érzeteket kelthetnek bennünk és tévútra vezethetnek.

Érzelmileg leterhelt nő
Fotó: Lourdes Balduque/ Getty Images

A félelem a legnagyobb gát

Az intuícióink legerősebb ellensége – amivel gyakran kell számolni, mert az életünk velejárója – a félelem. A félelem a csalódástól, a hibáktól, a meg nem értéstől. Ezek mind képesek bizonytalanságot kelteni bennünk, és hiába súgják a megérzéseink, hogy miként kellene cselekednünk, a félelem gyakran képes felülírni ezeket.

Amennyiben az életben betöltött szerepeinkben, a társas kapcsolatainkban és a lelkünkben harmónia van, akkor az ösztönös megérzéseink is jól tudnak működni, mert semmi nem gátolja őket. Azonban amikor félelem, belső vagy külső konfliktus blokkolja a gondolatainkat, az megakadályoz bennünket abban, hogy meghalljuk a valós belső hangunkat. Ehelyett hagyjuk, hogy olyan tényezők irányítsanak bennünket, amelyek nincsenek összhangban azzal, akik valójában vagyunk.

Bármilyen helyzetben, amikor a megérzéseidre hagyatkoznál, de valamiért mégis bizonytalan vagy, mindenképp állj meg. Ne hozz hirtelen felindulásból döntést, inkább próbáld meghallani, mit üzen valójában a belső hangod neked.

Figyelmeztető jelek, amelyekre nem szabad legyinteni

Meglepő lehet, de amire leginkább érdemes figyelned, az a gyomrod. Amikor egy helyzet, döntés kapcsán gyomorgörcsöt érzel, biztosra veheted, hogy nem a jó úton jársz. De a fejfájás és a nyugtalan alvás is figyelmeztető lehet. Ha az intuícióid alapján jó döntést hozol, akkor alapvetően a felszabadultság és az öröm érzése uralkodik el rajtad.

Hasonlóan fontosak a visszatérő gondolatok. Hoztál fejben egy döntést, de mégsem érzed azt, hogy ezzel lezártad a témát? Egy érzés, gondolat, újra és újra felmerül benned, és nem hagy nyugodni? Ilyenkor szinte biztos, hogy intuíciód jelez neked, és próbál a megfelelő útra terelni. Jobb, ha újra megvizsgálod az adott kérdést.

3+1 módszer, amivel fejlesztheted az intuícióidat

Fotó: Yoshiyoshi Hirokawa/GettyImages

Próbálj befelé figyelni – Keress egy nyugodt helyet a természetben, vagy vonulj el egy csendes szobába, és próbáld meg kitisztítani a fejed. Ne gondolkozz semmin, csak figyeld meg a környezetedet és légy jelen. Akár meditálsz, akár sétálsz egy nagyot, ha sikerül lecsendesíteni az elmédet, egyszercsak megjelennek azok az érzések és gondolatok, amelyek a helyes útra terelnek. Ha csendben vagy, az intuíciód hangja fel tud erősödni.

Vedd észre a pillanatot – Az intuíciók érkezhetnek a legváratlanabb helyezetekben, akár egy villámcsapás. Hétköznapi tevékenységek során. Mikor vásárolsz a boltban, ülsz az autóban, állsz a zuhany alatt. Ismerd fel ezeket a tiszta pillanatokat, „aha-élményeket”.

Gyakorold a spontaneitást – Az apróbb megérzésekre se legyints. Ha úton vagy valahová, de hirtelen olyan érzésed támad, hogy egy sarkon be kell fordulnod, vagy át kell menned az út másik oldalára, akkor kövesd ezeket az intuíciókat. Figyeld meg, milyen változást hozott a napodban ez, mi történt másként azzal, hogy a belső hangodra hallgattál?

Vezess intuíciós naplót – Jegyezd fel egy kis füzetben az érzéseidet, megérzéseidet. Nem muszáj naponta írnod bele, de ha valamilyen téma kapcsán hirtelen „megrohannak” az érzések és gondolatok, vesd papírra őket. Már ezek megfogalmazása, összefoglalása és letisztázása is hatalmas segítség lesz számodra, hogy jobban megismerd önmagad és hogy a megfelelő úton haladj tovább az életedben.

Nyitókép: Maskot/GettyImages
Forrás: thewom.it, bbc.com

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)