Mikor ettél utoljára paszternákot? Íme, 3 szuper recept, ami az új kedvenceddé teszi ezt a szuperegészséges gyökérzöldséget

A közelgő vizsgaidőszakban kifejezetten hasznos lehet, de érdemes gyakran fogyasztani, mivel a fogyásban és az immunrendszer erősítésében is segít.

A gyökérzöldségek nagyon népszerűek a téli hónapokban, de a paszternák valahogy kissé mellőzve van. Pedig a burgonyához hasonlóan számos verzióban elkészíthető, és az is mellette szól, hogy rengeteg pozitív tulajdonsága van. Kezdjük azzal, hogy egy csészényi adagja mindössze csak 100 kalóriát tartalmaz, rostból pedig 7 grammot. A rostokról tudjuk, hogy az emésztésük hosszabb időt vesz igénybe a szervezettől, ennek köszönhetően hamarabb jól lakunk tőlük. Azaz segíthetnek a fogyásban, ha ez is cél az egészség megőrzése mellett.  A rostok ráadásul élen járnak a gyulladásgátlásban is, amelyek felelősek a betegségek túlnyomó részéért.

C-vitamin-pótláshoz is kitünő a paszternák

A gyulladásgátlás mellett a C-vitamin pótlásban is segítséget nyújthat a paszternák, az a bizonyos egy csészényi adag a napi C-vitamin szükséglet 25%-át fedezi. A legfontosabb vitamin nemcsak az immunrendszer erősítéséhez nélkülözhetetlen, a kollagén termelés fokozásához, és a bőr rugalmasságának fokozásához is elengedhetetlen. És még mindig nincs vége a jónak: a paszternák gazdag flavonoidokban is. S hogy miért fontos ez a szervezetnek? Mert csökkentheti a vérnyomást és segíthet megőrizni a memóriát.

A paszternáknak változatosan elkészíthető: édes, de kissé kesernyés ízének köszönhetően nemcsak főzéshez, sütéshez is ideális. Ha nincs kedved semmilyen konyhai zsonglőrködéshez, akkor fogyaszd nyersen, vagy egy kis frissen reszelt parmezánnal. Ha viszont idős és kedved is van a kísérletezéshez, akkor próbáld ki ezeket a recepteket:

Paszternák krémleves

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Bethany (@bethanys.vegan.kitchen) által megosztott bejegyzés


Hozzávalók:

4-5 friss paszternák
1 fej hagyma
Zöldségalaplé
Olivaolaj
Reszelt parmezán sajt
2,8-as zsírtartalmú tej
Só és fekete bors
Petrezselyem vagy kakukkfű

Elkészítés:

Meghámozzuk és felvágjuk a paszternákokat, megmossuk, majd meglocsoljuk olívaolajjal. Sózzuk, borsozzuk, és egy tepsibe tesszük, majd előmelegített sütőben 200 Celsius fokon sütjük 20-30 percig, amíg megpuhul. A sülési idő attól függ, hogy milyen vékonyra vágjuk a paszternákot. A hagymát megpucoljuk, felaprítjuk, és a sült paszternákkal együtt egy serpenyőbe tesszük. Hozzáadjuk az alaplevet és fedő alatt hagyjuk főni körülbelül 15 percig, vagy amíg a hagyma megpuhul. Utána hozzáadunk egy kis tejet, reszelt parmezánt és 2-3 percig tovább pároljuk. Hagyjuk picit hűlni, majd botmixerrel pürésítjük. Pár percre ismét visszatesszük a tűzre, és tálalás előtt megszórjuk frissen reszelt parmezánsajttal.

Sült paszternák


Hozzávalók:

1kg paszternák
2 ek olívaolaj
4 gerezd fokhagyma
Reszelt parmezán
Só, bors és petrezselyem, ízlés szerint

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 200 fokra. A megmosott, meghámozott és csíkokra vágott paszternákot bedörzsöljük olívaolajjal, és összekeverjük a sóval, borssal. Tepsibe tesszük és 45 percen át sütjük, a sülési idő felénél egyszer átforgatva. Ha letelt az idő, kivesszük a tepsit, és a csíkokat meghintjük a fokhagymával meg a parmezánnal. Így tesszük vissza még 5 percre. Ha ráolvadt a sajt, kivesszük, és egy kis petrezselyemmel díszítjük.

Citromos paszternáktorta


Hozávalók:

1¾ csésze + 2 evőkanál univerzális liszt
¾ csésze cukor
2 tk sütőpor
400 g paszternák, meghámozva és lereszelve
2 ek mák
3 citrom héja és leve
¾ csésze napraforgóolaj
7 ek natúr joghurt
4 nagy tojás, felverve
1 csésze porcukor

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. Egy nagyobb tepsit vajazzunk ki, és béleljük sütőpapírral. Egy nagy tálban keverjük össze a lisztet, a cukrot és a sütőport. Adjuk hozzá a paszternákot, a mákot és a citromhéjat; mindent alaposan keverjünk össze. Öntsük hozzá a napraforgóolajat, a joghurtot és a tojást, és alaposan keverjük össze. Óvatosan öntsük a masszát az előkészített formába, és süssük nagyjából 50 percig. A sütési idő lejárta előtt tűpróbával ellenőrizzük, hogy rendben van-e. Amíg sül a tészta, addig a citromléből annyit elkeverünk a porcukorral, hogy folyós cukormázat kapjunk. Ha kész és kihűlt a torta, fordítsuk ki a formából, és csorgassuk rá a cukormázt.

Forrás: firstforwoman.com
Nyitókép: REDA&CO/GettyImages

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: