Minden, amit a személyes kémiáról hittünk, téves?

Hirtelen fellángoló érzés, mélyről fakadó vonzalom egy idegen iránt. A legtöbben talán így jellemeznék azt a bizonyos kémiát. A tudósok azonban teljesen mást állítanak.

Érezted már azt a bizonyos szikrát valakivel? Egy hirtelen fellángoló és mélyről fakadó kötődést egy baráttal, ismerőssel vagy akár egy idegennel? Ha volt már ilyenben részed, akkor minden bizonnyal úgy gondoltad, hogy megvan köztetek a kémia. A dolog már elég régóta foglalkoztatja az embereket. A szerelem alkímiájáról szóló első irodalmi feljegyzések 1590-ben születtek John Donne, angol költő tollából. Azóta természetesen számtalan könyv és film született a személyek közötti kémiáról, a kifejezés azonban nem csak a romantikus vonzalomra vonatkozik. Sőt! A kémia gyakran használt metafora a sportban, a zenében, még az üzleti életben is. És annak ellenére, hogy átszövi a mindennapjainkat, a pszichológiai szakirodalomban ez egy kevésbé kutatott terület.

Mi is az a kémia?

Harry T. Reis, a Rochesteri Egyetem kutatója igyekszik pótolni ezt a hiányosságot. Munkája során meghatározott egy modellt, ami jól szemlélteti, hogy minden, amit eddig a személyes kémiáról hittünk, csak kis részben igaz. A kémia az interakciókból, nem pedig az érintett partnerek tulajdonságaiból, elvárásaiból vagy elfogultságaiból ered. Összefügghet a szimpátiával, de ennél többről van szó. Magában foglalja azt az érzést, hogy az adott kapcsolat különleges és más, mint a többi. A kémia gyakran ölt testet a nonverbális kommunikációban – szemkontaktus, mimika, testkifejezés, szinkron mozdulatok – és ez az interakció az emberi testben is jól érezhető reakciókat vált ki. Az intenzív fizikai vonzalmat gyakran keverik össze a kémiával, pedig ez utóbbinak megvannak a saját egyedi jellemzői. A kémia interakciók sorát foglalja magába, beleértve az emberi érzéseket, szükségleteket, vágyakat vagy célokat, amiket aztán megértéssel és támogatással segítenek kiteljesedni a felek egymásnak. A személyek közötti kémia alapja a közös identitás és cél. Ennek a megtapasztalása valódi interakciót igényel. Így a tudósok kizárják annak lehetőségét, hogy kémia alakuljon ki két vadidegen között. Bár ez túlmutat a személyes jellemzőkön, egyes tulajdonságok mégis befolyással lehetnek rá. A vonzerő, a melegszívűség és a jövőbe mutató perspektíva pozitívan befolyásolhatják a kémiát.

Bár a témával kapcsolatban még rengeteg a kérdés, a kutatók egyre inkább elutasítják azt az elterjedt nézetet, miszerint a kémia egy pillanatnyi, azonnali érzés. Sokkal inkább pillanatok és találkozások sora, ami során kialakul a tartós kémia.

Forrás: Psychological Science
Nyitókép: Kate Hliznitsova/Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)