Minden érdekel, de igazán semmi? 3 ok is állhat a háttérben

Amikor nem az a probléma, hogy semmi nem érdekel, hanem éppen ellenkezőleg, minden foglalkoztat, akkor téged is érint a szétszórt érdeklődés.

Ha össze kellene számolnom, hogy hány területen próbáltam szerencsét és hányféle hobbit váltogattam az évek során, akkor egy nagyon hosszú lista kerekedne belőle. A hobbi gitározástól, a horgoláson át, egészen a festésig minden érdekelt az életem egy adott pontján, de semmi sem annyira, hogy azt tényleg magasfokon űzzem. Kezdetben a kitartásomat kérdőjeleztem meg. Tényleg ennyire nem tudok elköteleződni EGY dolog mellett? Később aztán rá kellett jönnöm, hogy sokkal összetettebb ez ennél.

Három út

A szétszórt érdeklődés okai háromfele ágazhatnak.

1. Információs túlterheltség és rövid figyelmi fókusz:

Az információs korszak gyors tempójú és folyamatosan változó környezete, valamint az internet és a közösségi média hozzáférhetősége hozzájárulhat ehhez az állapothoz. Naponta több ezer cikk, videó és bejegyzés ér el minket, amelyek mindegyike egy-egy új érdeklődési területet képviselhet. Ez a bőség könnyen okozhat szétszórtságot, mivel nehéz eldönteni, melyik információ a legfontosabb vagy legérdekesebb. Ráadásul a gyorsan fogyasztható tartalmak miatt az emberek figyelme egyre rövidebbé válik. Az „instant” információk világában a néhány másodperces figyelemmegtartáshoz vagyunk szokva, ezért rendkívül nehéz hosszú távon egy dologra összpontosítani.

2. Multipotenciális személyiség

Azonban vannak, akik természetüknél fogva sok dolog iránt érdeklődnek, őket nevezzük multipotenciális személyiségnek. Ha úgy gondolod, hogy te is ebbe a csoportba tartozol, akkor a korábbi cikkünk neked szól, ebből ugyanis megismerheted a 3 legnagyobb előnyt, amit a polihisztor típusú emberek birtokolnak. Ez az érdeklődés pozitív is lehet, mert széles látókörrel és sokféle tudással gazdagít. Ugyanakkor kihívást is jelenthet, ha nem tudunk igazán elmélyülni egyik területen sem.

3. Felnőttkori ADHD

A szétszórt érdeklődés felnőttkorban az ADHD egyik jele is lehet. Az ADHD-val élő felnőttek gyakran tapasztalják, hogy nem tudják hosszabb ideig fenntartani a figyelmüket és nehezen koncentrálnak egy adott feladatra. Ugrálnak a tevékenységek között és gyakran küzdenek azzal, hogy befejezzék a megkezdett projektet.

Attól függően, hogy az információ-rengetegben és a milliónyi lehetőségben vesztünk el, a személyiségjegyünk a széleskörű érdeklődés, vagy éppen a szétszórtság, mint tünet jelenik meg az életünkben, más és más megoldási stratégiák közül választhatunk.

Ha csak a bőség zavarában szenvedünk, akkor az érdeklődési területek fontossági sorrendbe állítása segíthet abban, hogy szelektáljunk. Érdemes listát készíteni a legfontosabb témákról, amelyekkel mélyebben szeretnénk foglalkozni. Amint sikerült megtalálni azt az 1, maximum 2 dolgot, ami tényleg érdekel, akkor elkezdhetjünk tudatosan gyakorolni a mélymunkát. Ebben nagy segítségünkre lesz, ha eltávolítjuk a zavaró tényezőket a környezetünkből és időkorlátot állítunk be.

Ha multipotenciális személyiséggel rendelkezünk, akkor az első és legfontosabb lépés a jó időmenedzsment kialakítása, ami elősegíti, hogy egyszerre több dologgal foglalkozhassunk úgy, hogy közben ne forgácsolódjunk szét.

Amennyiben viszont az ADHD gyanúja merülne fel, akkor a szakszerű kivizsgálás kulcsfontosságú az egészségünk szempontjából.

Nyitókép: Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)