Minden idők legjobb Oscar-díjas dalai

Egy Oscar-díj mindenkit egészen új szintre emel, aki megkapja az elismerést, bekerül szakmája legelitebb köreibe és ez nemcsak a filmiparban dolgozókra, hanem a zenészekre is igaz.

A Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia először 1929-ben osztotta ki a filmes szakma mára legrangosabbá vált elismeréseit. Ekkor tizenhárom kategóriában hirdettek győztest, de az évek előrehaladtával ezek a kategóriák szaporodtak, illetve átalakultak. 1935 óta pedig már a legjobb eredeti dalt is díjazzák a ceremónián. Az első zenei Oscart a The Gay Divorcee című film „The Continental” dala érdemelte ki. Az elmúlt közel kilencven évben pedig jobbnál jobb előadóknak köszönhetjük, hogy mindig méltó helyre került az aranyszobrocska. Cikkünkben most megismerhetitek az Oscar történetének tizenegy legjobb dalának sztoriját.

Fred Astaire – The Way You Look Tonight (1936)

A legtöbben a zseniális Frank Sinatra előadásában ismerhettük meg ezt a Jerome Kern és Dorothy Fields kollaborációjából létrejött klasszikust. A The Way Look Tonight az Egymásnak születtünk (Swing Time) című filmhez készült, melyet annak főszereplője adott elő szerelmének, ezzel méltatva mesés kinézetét. A vallomás pedig annyira meggyőzte az Akadémiát, hogy díjjal jutalmazták az alkotókat.

Judy Garlang – Over The Rainbow (1939)

Hollywood gépezetei a két világháború között a maximumon forogtak, ezekből az évekből pedig olyan ikonikussá vált mozik maradtak az utókorra, mint például az Óz, a csodák csodája. Az imént említett filmet monumentális műként képzelték el az alkotók és mi ennek köszönhetően kaptunk egy máig mindannyiunk szívét elrabló történetet. A mozi a ráköltött dollármillióknak és a megalkuvást nem ismerő készítőknek köszönhetően pedig a 12. Oscar-díjátadón is a jelöltek között szerepelt. Harold Arlen zeneszerző és E.Y. Harburg szövegíró pedig megalkották a napjainkban is igen népszerű Over The Rainbow című dalt, melyet a Dorothy-t megformáló Judy Garlang adott elő. Időtálló üzenetének és kellemes dallamának köszönhetően pedig meg is nyerte a legjobb eredeti dalnak járó díjat.

Audrey Hepburn – Moon River (1962)

Audrey Hepburn Álom luxuskivitelben című filmjét mindenki ismeri, hiszen a színésznő ebben a moziban tette le örökre névjegyét a történelem kitörölhetetlen stílusikonjai közé. Azonban azt már kevesebben tudják, hogy ez a film egy Oscart is köszönhet neki, hiszen a legendás Henry Malcini neki komponálta a Moon River című ballada dallamát, melynek szövegét Johnny Mercer jegyzi. Lágy, kicsit sem hivalkodó, mégis fülbemászó, ami rengeteget adott hozzá az ikonikus mozi hangulatához.

Donna Summer – Thank God It’s Friday (1979)

1978-ban a fantasztikus Donna Summer adta át az évtizedre jellemző diszkóstílust. A Thank God It’s Friday Paul Jabara munkáját dicséri, aki mint zeneszerző és szövegíró is közreműködött annak létrejöttében. Az ő ötlete volt a dal lassú felvezetése, hogy a hallgatóban egyfajta feszültséget keltve az szinte a semmiből gyorsuljon fel és váljon egy igazán bulis slágerré, sőt diszkóhimnusszá és ehhez többre nem is volt szüksége, mint Donna Summerre.

https://www.youtube.com/watch?v=55YCddMBlqA

Stevie Wonder – I Just Called To Say I Love You (1985)

Mindannyian ismerjük A piros ruhás nő című, 1984-es romantikus vígjátékból az annak műfajához passzoló, könnyed Stevie Wonder-dalt. Az I Just Called To Say I Love You nem egy mély üzenetet közvetítő alkotás, viszont mondanivalójának fontosságát nem kell ecsetelnem. A szövegnek és a lágy, ritmusos dallamnak köszönhetően tényleg egy könnyed muzsika, ami csupán Stevie Wonder páratlan előadásmódja miatt nem lép át a „cukiságfaktor” határán. Megjelenése után óriási népszerűségnek örvendett és bizony, még így negyven év távlatából is öröm hallgatni ezt a magából csupa boldogságot árasztó szerzeményt. 1985-ben Grammy-vel és Oscarral is megjutalmazták érte az énekest, aki egyben a dalszerző is volt.

Bill Medley és Jennifer Warnes – (I’ve Had) The Time Of My Life (1988)

A ’80-as évek Oscar-díjjal jutalmazott dalaival teleszórhatnánk a listánkat, hiszen a legnagyobb klasszikus nótákat tüntették ki a rangos elismeréssel, így a Dirty Dancing dala sem maradt ki a sorból. Az (I’ve Had) The Time Of My Life pedig bizonyította, hogy nemcsak Baby-t hanem az ikonikus zenét sem ültetheti senki sarokba. A lendületes dallam egyszerre ellensúlyozza és egészíti ki a szenvedélyes duettet, amit anno Bill Medley és Jennifer Warnes adtak elő. Azt pedig, hogy mennyire kiállta az idő próbáját, mi sem bizonyítja jobban, hogy ha felcsendül, még 2024-ben sem marad senki ülve. 

Under The Sea (1990)

Persze nemcsak filmeket, hanem gyakran meséket is kitüntet az Akadémia. Így történt ez 1989-ben is, amikor a Disney klasszikusa, A kis hableány kapta a legjobb eredeti dalnak járó Oscart. Mindenkinek megvan az a jelenetsor, amikor Sebastian táncra perdül a tengerfenéken és dalával tökéletesen átadja azt a hangulatot, amit Ariel érezhetne az óceánban. A rák pedig nemcsak a kis hableányt, hanem minket is az élet szeretetére öztönöz. A Disney egyébként más kategóriákban is gyakran tarolt, jelenleg mindent összevetve ők rendelkeznek a legtöbb Oscarral.

Celine Dion – My Heart Will Go On (1998)

A klasszikusok klasszikusa az az Oscar-díjas dal, amit mindenki ismer és mindannyian képet tudunk kapcsolni hozzá: ez nem más, mint a Titanic betétdala, a My Heart Will Go On. James Cameron mozija az 1998-as Oscaron tizennégy jelöléséből tizenegyet díjra váltott és ezek közül egyet mindenképp Celine Dionnak, valamint James Horner zeneszerzőnek és Will Jennings dalszövegírónak köszönhet. A dal pedig talán még a film népszerűségén is túl tudott tenni az évek során.

Eminem – Lose Yourself (2003)

Eminem az Oscaron is történelmet írt 2003-ban! Az ő főszereplésével mutatták be ugyanis az igazi kultmozinak kikiáltott 8 mérföld című filmet, aminek munkálataiból természetesen nemcsak mint színész, hanem mint dalszerző is oroszlánrészt vállalt. Ennek betétdalául készült el a máig is sokat hallgatott Lose Yourself, melynek köszönhetően a rap előadók közül először sétálhatott fel Eminem az Oscar színpadára, ahol a legjobb eredeti dalnak járó elismerést vette át. A zenész a 2020-as ceremónián fel is lépett a napjainkra igazi klasszikussá vált számmal.

Adele – Skyfall (2013)

Adele és Paul Epworth kollaborációjából jött létre a 2012-es Skyfall című James Bond mozihoz készült, azonos nevet viselő dal, mely hangulatával és az énekesnő hibátlan előadásával tökéletesen egészíti ki a filmet. A Skyfall szövege a mozi témájához kapcsolódik, de sajátos atmoszférájának köszönhetően azon túl is nagy sikert aratott. A 85. Oscar átadón így senkit sem ért meglepetésként, hogy jelölését díjra is váltotta.

Lady Gaga és Bradley Cooper – Shallow (2019)

2018-ban Lady Gaga és Bradley Cooper főszereplésével készült el az ikonikus Csillag születik legújabb feldolgozása. Gaga fantasztikus hangja és Cooper nagyszerű játéka pedig sokat tettek ahhoz, hogy mind közül ez legyen a legismertebb változat. Az énekesnő pedig Eminemhez hasonlóan nemcsak szerepet, hanem dalszerzést is vállalt a mozi kapcsán. Ennek köszönhetően jöhetett létre az az érzelmes duett, melyet filmbéli partnerével az Oscar-díjátadóján is előadtak. Gaga pedig a performansz után még egyszer színpadra lépett, de akkor annak apropóján, hogy a Shallow-ért átvegye a legjobb eredeti dalnak járó arany szobrot.

Tovább is van

Listánk nem ér véget ennyi remek dal után sem, hiszen a woohoo Spotify-on már megtaláljátok cikkünk kibővített lejátszási listáját. Ott nemcsak a fent említett szerzemények, hanem még sok-sok más, szintén Oscarral díjazott zene szerepel összeállításunkban.

 

Nyitókép: CRAIG SJODIN / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)