A 96. átadón már csak olyan alkotások szállhatnak versenybe az egyik legrangosabb díjért, akik legalább kettőnek megfelelnek a nemrég bejelentett négy új kritériumrendszerből, melyeket a sokszínűség elfogadtatása miatt vezettek be.
A diverzitás népszerűsítése szerencsére ma már egyre nagyobb figyelmet kap a médiában és egyre több filmet forgatnak olyan témában, amivel kapcsolatban érzékenyíteni szeretnék a nézőket. Ezen az úton szeretne minél több alkotót elindítani a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia, ugyanis bejelentették, hogy 2024-től (azaz a 96. Oscar-gálától) szigorú feltételekhez kötik a legjobb film kategóriában való szereplést. A döntés mögött többek között az is állhat, hogy már többször is érte kritika a világ legrangosabb filmes díját amiatt, hogy nem elég színes (körülbelül 5 éve kezdett el terjedni az #OscarsSoWhite, azaz az #túlfehérazOscar hashtag) – Natalie Portman pedig a szoborra jelölt női rendezők hiányára próbálta meg felhívni a figyelmet a ruhájával a 2020-as gálán.
Az Akadémia az új rendszert az Amerikai Producerek Céhével (Producers Guild of America) közösen dolgozta ki: ehhez az Angol Filmintézet (British Film Institute) diverzitásra vonatkozó standardjaiból inspirálódtak, ami a Brit Film- és Televíziós Akadémia (BAFTA) díjátadójának egyes kategóriáiban is érvényesül. A nemrég bejelentett szabályokkal az a céljuk, hogy egyfajta katalizátorként hosszan tartó változást indítsanak el a filmvilágban – aminek a véleményük szerint reflektálnia kell arra, milyen sokszínű is a Föld lakossága.
Így tehát a 96. Oscaron már csak olyan alkotás nyerheti el a legjobb film díját, aki az alábbi négy kritériumból kettőnek megfelel:
1. A szereplők és a történet tekintetében:
- Legalább az egyik főszereplő vagy az egyik kiemelt mellékszereplő alulreprezentált faji vagy etnikai csoportba tartozik (például: ázsiai, afroamerikai vagy közel-keleti)
- A mellékszereplők legalább 30 százaléka két „alulreprezentált” kisebbségből (ide tartoznak a nők, az LGBTQ+ közösség vagy a fogyatékkal élők is) származik
- A történet a fent is említett „alulreprezentált” csoportok ügyével foglalkozik
2. A stáb tekintetében:
- A vezetői pozíciók (mint például a rendező, az operatőr vagy a producer) közül legalább kettő „alulreprezentált” csoportokból kell, hogy származzon – ám az egyiküknek faji vagy etnikai kisebbséget kell képviselnie
- Legalább 6 fontos stábtag faji vagy etnikai kisebbségből származik
- A stáb legalább 30 százaléka „alulreprezentált” közösség tagja
Ezekhez hasonló elvárásokat támasztottak a filmforgatáson dolgozó ösztöndíjasok és gyakornokokat illetően (3) és a marketing-kommunikációs csapat (4) kapcsán is. És bár egyelőre még nem érvényesek a szabályok, az Akadémia szerint a kategória idei győztese, a dél-koreai Élősködők (utólag is) teljesíti a követelményeket.
Forrás: The Hollywood Reporter
Nyitókép: vzphotos/Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Történelmi pillanatra készül az Akadémia: április 25-re halasztották a 93. Oscar-gálát
- Jane Fonda betartotta szavát: nem vett új ruhát, egy 6 éves kreációban érkezett az Oscarra
- Ők az Oscar-díj nyertesei 2020-ban!