Ugye tudod, hogy ha folyamatosan éhes vagy, akkor valamit nem csinálsz jól?
Az éhségről régóta tudjuk, hogy nagyúr, s bizony, ha ránk tör, akkor bármit képesek vagyunk megenni, ami a kezünk közé kerül. De egyáltalán, hogy lehetsz éhes, ha nemrég ettél?
Mit üzen az éhség?
Az éhség az agyunkban keletkezik, ahol szinte folyamatosan üzen az idegsejtek által, mintegy jelezve, hogy táplálékra van szükség. Egy másik agyi központ viszont több ingerre reagál és bizonyos időközönként kikapcsolja az éhségérzetet. Ahogy az emberek semmiben nem egyformák, úgy az éhség tekintetében sem, hiszen van, aki jól kezeli, van, aki nem (vagy csak ritkán) érzi, s van, akinél állandó az érzet.
Mit csinálsz rosszul?
A folytonos éhségérzetet többnyire gyors rágcsálnivalókkal próbáljuk csillapítani, ami több szempontból sem szerencsés választás. Egyrészt, ha nem vagyunk rá felkészülve, akkor egészen biztos, hogy a leggyorsabban elérhető megoldás nem egészséges választás lesz, mert ilyenkor az első sarki pékségben vagy közértben, hirtelen felindulásból döntünk egy kakaós csiga vagy fenséges illatú croissant mellett. Ezekkel nagyon rövid időre tényleg csillapíthatjuk az éhséget, de a vércukorszint emelkedésének köszönhetően hamarosan újból éhesek leszünk.
Ha állandó társ a mindennapokban az éhségérzet, akkor az alapvető hibákat az étrendben kell keresni! Az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás mellet ugyanis nem érezhetsz folyamatos éhségérzetet.
Ha sok cukrot eszel, az elősegíti az inzulin termelését, ami fokozza az éhségérzetet és az étkezési vágyat.
Ne egyél olyankor, amikor mérges vagy, mert akkor sokkal többet eszel. Több táplálkozással kapcsolatos kutatás is foglalkozott vele, hogy az emberek túlnyomó része az indulatait szívesen folytja evésbe. A gond csak az, hogy ilyenkor nem az evésen, hanem a dühön van a fókusz, emiatt jóval többet vagyunk képesek ilyenkor enni, mint amennyire valójában szükségünk lenne.
Ha úgy akarsz fogyni, hogy teljesen kizárod a szénhidrátot, az is okozhatja az éhségérzetet. Ezek ugyanis olyan makrótápanyagok, amelyek nélkülözhetetlenek a szervezet jobb működéséhez és energiájához.
Mit egyél, hogy ne érezd állandóan az éhséget?
Kiwi
Egyél belőlük egy párat reggelire vagy napközben, éhségcsillapító falatként. Rostban gazdag, amely ellensúlyozza a glikémiás indexingadozást és jóllakottságot biztosít. De kiváló választás az idegesség és a stressz okozta éhségrohamok leküzdésére is. C-vitaminban, vasban és energiát adó polifenolokban gazdag, és 100 gramm csak 50 kalóriát tartalmaz.
Avokádó
Az avokádó mindenekelőtt a triptofán forrása, amely elősegíti a hormonokat, például a szerotonin termelődését, amivel jobban kezelhető az éségérzet. Egészséges, többszörösen telítetlen zsírokat biztosít a szervezetnek, amelyek jóllakottság érzetet nyújtanak. A B-komplex vitamin tartalma miatt pedig a napi energiaszintedhez is hozzájárul.
Édeskömény
Az édeskömény magas rost- és víztartalmú, ami elősegíti a jóllakottság érzését. Ebéd vagy vacsora előtt nyersen fogyasztva segít, hogy kevesebb mennyiségtől is jóllakottnak érezd magad.
Diófélék
Hirtelen tört rád az éhség? A dió szuper szövetségesed lehet, ha úgy érzed, azonnali segítségre van szükséged. Rostot, Omega-3 zsírsav és triptofánt biztosít, és az agynak is jót tesz. Legyen a táskádba mindig egy maroknyi, ha nem kell bevetned az éhség ellen, akkor ebéd után inkább ezt edd desszertnek a csábító csoki torta helyett.
Alma
Az alma a legpraktikusabb és legkönnyebben hozzáférhető gyümölcs, amiből minden nap ajánlott lenne fogyasztani. Különösen gazdag oldható rostokban, ami dupla előnyt jelent az éhségrohamok leküzdésében: egyrészt felszívják a vizet és lassítják a cukrok felszívódását, ezáltal hosszan tartó jóllakottság érzetet nyújt. Másrészt biztosítja a bélrendszer egyensúlyát, ami elősegíti az éhség és jóllakottság mechanizmusában részt vett hormonok, például a szerotonin szintézisét.
Forrás: grazia.it
Fotó: Andrii Borodai/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 5 étel, amely magas koleszterinszintet okozhat
- Ezeket a teákat idd, ha főleg a hasadra mennek a pluszkilók
- Ételek, amelyek jót tesznek az agynak