Mit jelent, ha viszket a bal tenyered?

Viszkető talp, égő arc, a nagy elődjeinknek mindenre volt egy magyarázata. Ezek a népi hiedelmek pedig napjainkban sem ismeretlenek.

Te mit csinálsz, ha viszket a bal tenyered? Te sem vakarod meg, nehogy kikapard belőle a szerencsét? Emlékszem, anyukám mindig azt mondta, hogy vendég fog érkezni a házhoz, amikor beütöttem a könyökömet – de meg ne fogjam, mert akkor az egy öreg látogató lesz. Persze, hogy nem kaptam oda, akármennyire fájt, nehogy egy fess fiatalember helyett egy apóka érkezzen… Régi néphiedelmeken alapulnak ezek a szokások – nézzük, mennyit ismersz belőlük!

Viszket a…

Már a bevezetőben említettük, hogy ha viszket a bal tenyered, az váratlan pénz érkezését jelzi, de ilyenkor nem szabad megvakarni, mert kikaparod belőle a szerencsét. Helyette, azt mondják, inkább köpködj bele, dörzsöld meg vele a hajad és mondd el ezt a mondókát: „apád, anyád idejöjjön!” – ezzel behívod a remélt pénz sokszorosát. Viszont ha a jobb tenyered viszket, az pénzkiadást jelez, ilyenkor nyugodtan vakard meg, hátha mégsem kell perkálni.

A talp viszketése azt jelzi, hogy táncolni fogsz vagy hamarosan útra kélsz, de ha az orrod (és nem az allergia miatt), akkor valószínűleg mérges leszel. Tudtad, hogy a bal szemed az öröm, a jobb szemed a bánat érkezését jelzi (vagyis sírni fogsz)? Ha pedig a bal füleden érzel csiklandozást, valaki szid, ha a jobbon, akkor valaki dicsér. Érdekes, hogy a fülcsengésnél pont fordítva van, mert ha a bal füled cseng, jó hírt fogsz hallani, ha a jobb, akkor rosszat. Ilyenkor megkérdezheted valakitől, melyik füled cseng és ha kitalálja, ő fog jó vagy rossz hírt hallani.

Mit jeleznek az állatok?

„Bőg a szamár, eső lesz. Nem baj marha, nem nagy lesz” – biztos te is hallottad már ezt a mondókát, de az esős idő közeledtét nemcsak a szamarak bőgése jelzi, hanem az is, ha a madarak a porban fürödnek, a macskák egész nap mosakodnak vagy a hangyák csoportban gyülekeznek a bábjaikkal együtt. Ezek inkább az állatok érzékeit és őseink megfigyelőképességét mutatják, de hozzájuk is kötődnek hiedelmek. Úgy tartják, ha a kakas megáll az ajtóban és onnan kukorékol, vendég érkezik, ha berepül a házba egy denevér, szerencsétlenséget hoz (szegény eltévedt pára, jobban fél tőlünk, mint mi tőle…), akire viszont pók mászik, az szerencsés lesz. Arra nagyon figyelj, hogy le ne verd a fecskefészket, mert leéghet a ház, ha pedig a kutya a bejárati ajtónál kezd vonyítani, haláleset lesz a rokonságban.

Mi jelzi a váratlan látogatót?

Meséltem már neked, mire figyelmeztetett anyukám, de azzal még kiegészíteném, hogy ha a bal könyöködet ütöd be, férfi, ha a jobbat, hölgyvendég várható. És tudod, meg ne fogd, mert akkor az idősebb korosztályból fog valaki meglátogatni! Az is váratlan vendéget jelzett a régi hiedelmek szerint, ha egy olló vagy kés leesett az asztalról és a hegyével beleállt a padlóba, vagy ha hirtelen ketten megszólaltak és ugyanazt mondták. Ha pedig az ételből leesett egy falat a földre, gyorsan felkapták, lefújták és bekapták, hogy maradjon otthon az, aki hozzájuk készült.

Éljenek a népi hiedelmek!

Régen úgy tartották, ha esik az eső és süt a nap, veri az ördög a feleségét – de ha utána szivárványt látsz az égen, keresd meg azt a helyet, ahol leér a földre, mert ott kincset ástak el az erdei manók. Azt biztos te is tudod, hogy ha bal lábbal kelsz fel, rossz napod lesz, ugyanakkor a régiek szerint ez jót tesz a fogfájás ellen. Ha kiömlik a só, az veszekedést jelent, ezt mindannyian hallottuk már, de ha lakodalomban borul ki, azt jelzi, hogy rossz házasság lesz – és ugyanezt jelzi a kiömlő bor is. Utóbbi rossz előrejelzését nem tudom, hogyan lehet semlegesíteni, de ha a kiborult sóból három csipetet átdobsz a bal vállad fölött, megtöröd a rossz óment. De nagyanyáink szerint az is előjel volt, ha az elfújt gyertya újra lángra lobbant: azt tartották, hogy a háznál lévő fiúgyermekből pap lesz. Amikor beszélgetsz valakivel és a másik valamit mesél, vagy állít és te rátüsszentesz, azzal a mondanivalója igazát erősíted meg.

Emlékszem, iskoláskoromban volt egy tüsszentés táblázatunk, amiben órákra bontva le volt írva az, hogy amikor tüsszentünk, az mit jelent és milyen lelkesen másoltuk egymásról (természetesen óra alatt titokban). Talán ez a táblázat manapság már nem aktuális, főleg az allergiaszezonban, de az érdekes, hogy ezek a régi népi hiedelmek a mai napig fennmaradtak és mindennapi életünkben is figyelünk rájuk.

Fotó: Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek: