Nem akarunk ijesztgetni, szóval nem mondjuk, hogy kapásból rohanjatok az állatorvoshoz, de az sem feltétlen jó megoldás, ha csak legyintesz, ha a kutyád felevett valamit az utcán. Akkor mégis mit tehetsz?
A kutyák természetüknél fogva borzasztó kíváncsi élőlények (mármint azok, akiket én ismerek). Így a természetben bárhol, még az egyébként tisztán tartott városi parkokban is egy pillanat alatt azt veheted észre, hogy a kutyád felevett valamit. Igen ám, de mit, és mi a teendő ilyenkor? Próbálod kiszedni a szájából, vagy ha már késő, rohansz vele az állatorvoshoz, esetleg csak legyintesz az egészre, mivel négylábú társad láthatóan jól van (különben is előfordult már ilyesmi, és akkor sem lett baja)? Több opció is van tehát, hogy mit lehet ilyenkor tenni. De mi a legjobb?
Mint a kisgyerek a csokiboltban
Kezdjük talán ott, hogy mit nyallintanak fel leggyakrabban a kutyák a természetben, vagy az utcán. A lehetőségek tárháza szinte végtelen, főleg, ha olyan négylábú társad van, mint nekem, akinek a kapun túli világ gyakorlatilag olyan, mint gyerekeknek a csokibolt. Mindent meg akar kóstolni, lehetőleg azonnal, és ha dorgálást kap, a hátad mögött úgyis ellopja a csokit, akarom mondani a kakit. Vagy az eldobott péksütis zacskót, cigarettacsikket, bot- vagy csontdarabot, félig megrágott zsömlét, gyümölcs- vagy növénymaradványokat, félig rohadt isten tudja, micsodát.
Mivel vadászkutya, az orra gyakorlatilag folyamatosan a földön van, így a másodperc ezredrésze alatt robotporszívót megszégyenítő alapossággal szippantja fel, ami az útjába kerül. Kiszedni a szájából bármit, na az szinte reménytelen, hiszen ahogy szippant, úgy nyel is. Ennek ellenére néha azért elég gyors vagyok: vettem már el tőle kakis papírzsepit, különféle ételmaradékokat és veszélyesen hegyesnek ítélt botdarabot, de szerintem ezeket csak azért sikerült, mert neki nem kellettek igazán.
Mivel többnyire az egészségükre ártalmatlan dolgokat nyallintanak fel, a következmény szerencsére enyhe: általában egy kis hascsikarással vagy enyhe emésztési problémákkal megússza a kutyus. Vannak azonban olyan esetek, amelyeket igenis komolyan kell venni.
Helyzetek, amikor a kutyád felevett valamit, és cselekedni kell
Láttad, hogy a kutyád felevett valamit, de fogalmad sincs, hogy mit? Ha azt gyanítod, hogy egy kisebb tárgy lehetett, vagy mérgező étel, vagyis olyasmi, amitől baja lehet, és már nem tudod kiszedni a szájából, ne késlekedj, azonnal hívd az állatorvost. Ha a kutya már lenyelte a veszélyesnek ítélt falatot, a Petplace azt írja, ne próbáld meg kiszedni a torkából, mert egy ilyen mozdulat súlyosbíthatja a bajt. Amint vonalban vagy az állatorvossal, próbáld neki gyorsan, egyszerűen, érthetően összefoglalni, mi történt, és ő megmondja, mi legyen a következő lépés.
Mi a teendő, ha a kutya fuldoklik?
Ez azért is nehéz kérdés, mert egy csontdarab vagy bot megakadása után néha hang, köhögés vagy más feltűnő tünet nélkül fulladnak. Árulkodó jelek viszont ilyenkor is vannak: a kutya testbeszéde elárulja, ha szenved. Ha nagyokat tátog, a mancsával a szájához próbál nyúlni, öklendezik, illetve az addig jó étvágyú eb hirtelen nem eszik, fogj gyanút, hogy valami megakadhatott a légutaiban.
Ha a fuldoklásról neked is eszedbe jut a Heimlich-fogás, nem vagy egyedül, és jó nyomon jársz. Nemcsak embereken, kutyákon is használható, és életet menthet, például ha a kutyád felevett valamit. Ha kedvenced nem kap levegőt, bevetheted nála ugyanúgy, ahogyan egy fuldokló embernél tennéd. A módszer a kutya méretétől függ, de mindegyiknél hirtelen mozdulatot kell alkalmazni a fulladást okozó dolog gyors eltávolításának érdekében. Akár sikerült, akár nem, utána mindenképp beszélj az állatorvossal. Lehet, hogy nem árt, ha ő is ránéz a kutyádra. Nehogy utólag derüljön ki, hogy otthon nem sikerült teljesen megoldani a problémát.
Persze, a legjobb, ha folyamatos tanítással, tréningezéssel, neveléssel próbálod leszoktatni arról, hogy az utcát terített asztalként kezelje. De ha nehezebben megy, állandó figyelemmel, extrém esetben (trénerrel való konzultálás után) esetleg szájkosár használatával tudod óvni őt a bajtól.
Forrás: Petplace.com
Nyitókép: miodrag ignjatovic / Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- A kutya olyan furcsán viselkedik, de mit akar mondani valójában?
- A kutyafáját, de édesek! Íme, a legszexibb hollywoodi színészek és kutyáik
- Ők az Instagram legcukibb kutyái: 8 imádnivaló négylábú, akiket kövess be már ma!