Mit tehetsz, ha lemerültek a szociális elemeid? 4+1 tipp a visszatöltődéshez

A szociális energia az az üzemanyag, ami segít kapcsolódni a minket körülvevő világhoz. Ha tele vannak a raktáraink, akkor barátságosak és vidámak vagyunk. Ha viszont lemerültünk, akkor legszívesebben messziről elkerülnénk az embereket.

Előfordulhat, hogy időnként nincs energiánk szocializálódni, még akkor sem, ha nem tettünk semmi nyilvánvalót az elemeink lemerítésére. Ez különösen igaz a befelé forduló és rendkívül érzékeny emberekre. Azonban gyakran amögött, ha legszívesebben kifutnánk a világból, csak embert ne lássunk, az áll, hogy a végsőkig lemerítettük a tartalékainkat. Ez olyankor fordulhat elő, ha túlingereltük magunkat és nem hagytunk elég időt a pihenésre. Ráadásul nem minden kapcsolódásunk egyforma energetikailag sem: vannak emberek, akikkel az együtt töltött idő feltölt, míg mások elbizonytalanítanak és lehúznak. Illetve mindenki más-más ingerküszöbbel rendelkezik. Például valaki, akinek kisebb vagy rövidebb élettartamú a szociális eleme, különösen fárasztónak, túlzottan stimulálónak vagy stresszesnek találhatja a szocializációt, és gyakrabban kell újratöltenie. De szerencsére néhány apró praktikával újra a réginek érezhetjük magunkat és fejest ugorhatunk a társasági életbe.

Energiarabló hétköznapok

A túlzott szociális interakció mellett számos olyan hétköznapi szokás van, ami tovább meríti a már amúgy is fogyatkozó energiáinkat. Ilyen például a közösségi média. Annak ellenére, hogy otthon egyedül görgetjük a telefont, mégis elárasztva érezhetjük magunkat szociálisan. Másodpercenkénti váltakozással végignézzük legalább 50 ember napját: mit evett, hol nyaral, mit játszik a gyerekével, hogyan panaszkodik a férjéről és így tovább. Ez az információrengeteg, ami a telefonunkból és a TV-ből ömlik ránk, legalább annyira fárasztó, mintha egy teljes napot töltenénk meetingek és szociális interakciók örvényében.

Vedd észre a jeleket

A legjobb, ha felismered a jeleket, amikor már kezdenek merülni az elemeid és nem várod meg, hogy teljesen lekapcsolódj. A telefont is könnyebb 10%-ról visszatölteni, mint 0-ról. Van néhány olyan általános „tünet”, ami a legtöbb embernél megjelenik, ha társaság helyett inkább magányra vágyna. Ezek mellett egyéni reakciók is lehetnek, de a következőkre mindenképp érdemes odafigyelni:

  • Feszültnek érzed magad vagy kiégéshez hasonló tüneteket tapasztalsz
  • Nem tudsz bevonódni vagy kevesebb érdeklődést mutatsz a beszélgetések iránt
  • Gyakran elterelődik a figyelmed, csak testileg vagy jelen, de valahol máshol jársz fejben
  • Egy társasági esemény előtt már azt várod, hogy mikor mehetsz végre haza
  • Gyomorgörcsöd van az események előtt és halogatod az elindulást
  • Kívülállónak érzed magad a társasági eseményeken

Így töltheted fel a szociális akkumulátorod:

1. Egy ideig mondd le a programjaid

Nem fogod tudni minden alól kihúzni magad, de ha úgy érzed, hogy túl sok inger vett körül az utóbbi időben, és inkább kicsit magad lennél, akkor az első lépés, hogy minden olyan programot, ami nem létfontosságú, későbbi időpontra halassz. A céges megbeszélés kötelező. Rendben. De az esti vacsora a barátnőiddel nem az. Meg fogják érteni, hogy most egy kis szünetre van szükséged.

2. Tölts időt a természetben

Az emberek sokszor túl sokak: elöntenek a saját gondjaikkal, hangosak, folyton pörögnek, gyakran figyelmetlenek és iszonyatosan önzők. Ezzel szemben a természet megnyugtató, csendes és lassú. Mi másra lenne szükséged ilyenkor? Egy zavartalan erdei séta (vagy egy úgynevezett erdőfürdő) megnyugtatja a megcincált idegeid, feltölt és segít új perspektívából látni a világot.

3. Dobd félre a digitális kütyüket

A szüntelen érkező híráradat és az, hogy akaratunkon kívül belefolyunk mások életébe, roppant mód megterhelő. Muszáj egy kis távolságot tartanunk a digitális eszközeinktől, ha vissza szeretnénk töltődni. Ha csak egy napra félreteszed a mobilodat, már azzal is sokat tettél a mentális egészségedért. Azonfelül meg rájöhetsz, hogy az életedben jelen lenni sokkal fontosabb és érdekesebb, mint egy kijelzőn keresztül figyelni másokét.

4. Végezz egyszemélyes tevékenységeket, amelyek feltöltenek

Most jöhet minden olyan tevékenység, amihez nem kell társaság. Olvasás, főzés, tánc, jóga vagy egy kiadós szieszta – bármi, ami segít kikapcsolódni. Nem kell rosszul érezd magad, ha egy lépést hátrább lépsz és kivonod magad a társasági életből, mert bőven lesz időd bepótolni az emberekkel töltött időt. Méghozzá úgy, hogy teljes figyelmeddel és lényeddel jelen tudsz majd lenni a beszélgetésekben. Ehhez viszont az kell, hogy  előtte megengedd magadnak az aktív és passzív pihenést egyaránt.

+1 Válogasd meg az embereket, akik körülvesznek

Az egyik legfontosabb dolog, ha meg tudod védeni a saját határaidat és meg tudod kímélni magad a kiégéstől. Ezt úgy tudod megtenni, ha nem engedsz olyan embereket a közeledbe, akik negatív érzéseket táplálnak beléd. Nem kell mindenkivel csevegni, kedvesnek lenni, elmenni, ha programra hív, ha azt érezzük, hogy csak lehúz az a bizonyos személy. Ha nem érzed jól magad nagy társaságokban, akkor ne menj ilyen helyre. Legyen néhány ember körülötted, de akkor ők olyanok legyenek, akik inspirálnak és nem pedig lemerítenek.

Nyitókép: Tero Vesalainen/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

 

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: