Apró fekete, vagy gyulladt piros és fehér pöttyök vannak a lábadadon? Ha a válaszod igen, akkor te is azok táborába tartozol, akik az eperláb nevű bőrproblémával küzdenek. De szerencsére már van megoldás, hogy eltüntesd a kisebb nagyobb puklikat.
A nyár közeledte, a szikrázó napsütés és a meleg sokakban nem az önfeledt szabadság érzését hozza elő. Az elővillanó testrészek, amiket a hűvösebb időben gondosan takargattunk most előkerülnek. Nem elég a narancsbőr vagy a hófehér lábaink miatt feszengeni, sokan még az úgynevezett eperláb miatt is legszívesebben hosszúnadrágban töltenék a legforróbb napokat. Szerencsére a problémára van megoldás, de kezdjük is azzal, mitől alakul ki ez a kellemetlen bőrprobléma.
Az eperlábakat akár a keratosis pilaris is okozhatja, ami egy nem veszélyes, de kellemetlen bőrprobléma. Többnyire azoknál alakul ki, akiknek száraz a bőrük. Az örökletes bőrelváltozást ugyanis az elhalt hámsejtek felhalmozódása okozza, ami eltömíti a pórusokat, és így apró dudorok alakulnak ki a bőr felszínén. Ám az eperlábat a nem megfelelően szőrtelenítés is okozhatja. Ha borotválás után irritáltnak érzed a bőröd, akkor valószínűleg ez utóbbi a probléma.
Hogyan ints búcsút az eperlábnak?
Habár nem ártalmas, látványra mégsem túl szép, éppen ezért érdemes megfogadni a következő, bőrgyógyászok által is javasolt tippeket, hogy újra sima legyen a bőröd!
1. Használj kémiai hámlasztót!
Rendszeresen távolítsd el az elhalt hámsejteket, így a dudorok is halványulnak! Az AHA és a BHA kémiai hámlasztó is jó választás lehet. Az AHA-k kapcsán tejsavat vagy glikolsavat érdemes használni. A BHA-k olaj alapúak, így a pórusokba hatolva, a forrásnál szüntethetik meg a problémát. Gyakori BHA a szalicilsav, ami hatékonyan segít az elhalt hámsejtek eltávolításában.
2. Próbáld ki a masszázskefét!
A masszázskefe hatékony fizikai hámlasztó. A dörzsölés során manuálisan távolítja el az elhalt hámsejteket a bőr felső rétegéről, ez pedig segíthet a pórusok eltömődésének feloldásában és a bőr kisimításában. Ha nincs masszázskeféd, használj luffát heti kétszer, száraz bőrön, zuhanyzás előtt!
3. Radírozz!
Bőrradírral is eltávolíthatod az elhalt hámsejteket: zuhanyzás közben körkörös mozdulatokkal vidd fel a radírt, de ne túl erősen. Használhatsz saját készítésű, de boltban vásárolt bőrradírt is. Természetesen a hámlasztást és a radírozást sem szabad túlzásba vinni, találd meg a saját módszered, és végezd el rendszeresen a sima és puha bőr érdekében.
A LUSH Co-Mingle testradírja például tökéletes választás, hiszen amellett, hogy hatékonyan eltávolítja az elhalt hámsejteket, hidratál is. A kíméletes dörzsölő hatását egyébként az őrölt taguadió és a bambusz kombója adja. A benne található argánolaj és kupuazuvaj pedig puhává varázsolja a bőrt.

4. Óvatosan borotválj!
Habár a megfelelő borotválkozási szokásokkal jó, ha mindenki tisztában van, ha eperlábbal küzdesz, érdemes még körültekintőbbnek lenni! Mindig használj új, éles és tiszta pengéjű borotvát, és ne felejtsd el rendszeresen cserélni a borotvafejet. Talán mondani sem kell, de sose felejtsd el a borotvazselét, -krémet vagy olajat! Ezek nélkül, sima vagy száraz bőrön sose borotválj! És persze, a rituálé utáni testápolózást se hagyd ki!
5. Rendszeresen hidratálj!
Testápolót minden nap érdemes használni és nem csak akkor, amikor borotválsz, hiszen a száraz bőr is okozhatja a bőr egyenletlenségét. Egy jó hidratáló segíthet megerősíteni a bőr védőrétegét és csillapítani a gyulladásokat, amelyek kulcsfontosságúak az eperláb eltüntetésében. A hidratálót érdemes zuhanyzás után, nedves bőrre felvinni.
Ha odafigyelsz a bőrödre és rendszeresen ápolod, akkor már csak türelemre van szükséged, hamarosan az eredményt is láthatod majd: a dudorok elhalványulnak, te pedig örömmel viselheted a nyári ruháidat!
Forrás: Mindbodygreen
Nyitókép: PeopleImages/GettyImages