Ahogy a téli hónapokat magunk mögött hagyjuk, a tavasz tökéletes alkalmat teremt a nagytakarításra. A megszokotton túl most elsősorban a lelkünkben.
Az új évszak beköszöntével sokunkban ébred fel vágy a tisztább otthon, a friss energiák és a rend iránt. Mindent megteszünk azért, hogy jobban érezzük magunkat a környezetünkben, kitakarítunk, szelektálunk és dekorálunk. Ha mindezt megtesszük odakint, akkor miért nem tartunk nagytakarítást odabent is? A lelkünk legalább annyi szemetet, elhasználódott gondolatot, elnyomott érzést tárol, az ezzel való foglalkozás mégsem kerül fel a teendőlistánkra. Ha egy kicsit magunkba nézünk, akkor hamar rájövünk, hogy nem érdemes a felszínt kapirgálni, akkor, amikor a pincét kellene jó alaposan kitakarítani. Íme, 5 tipp, amivel száműzheted a káoszt a pincédből:
Takarítsd ki az elmédet… nézz be a szőnyeg alá
A belső tereink kipucolásának első lépése, hogy elengedjük a régi, lehúzó hiedelmeinket és elkezdünk felelősséget vállalni. A felnőttség ott kezdődik, hogy már nem okolható az életem alakulásáért az anyám, a férjem vagy a szemét főnököm. Egy darabig kereshetjük a bűnbakot, de egy idő után a szálak hozzánk fognak visszafutni. Az elménk tele van felesleges dolgokkal, negatív mintákkal és a gondolataink egy „többsávos autópályán” száguldoznak. Ami végső soron azt eredményezi, hogy nem tudunk az igazán fontos dolgokra összpontosítani, mert minden más eltereli a figyelmünket. Ha elkezdünk tudatosan arra fókuszálni, hogy mi zajlik a fejünkben és erre képesek vagyunk külső szemmel tekinteni, akkor egy idő után be tudunk nézni a szőnyeg alá, ahol a valódi, eltemetett és félresepert problémák lakoznak.
Szelektáld a szavaid
A szavak csillapíthatnak, erősíthetnek, de mérgezhetnek is. A lelki békénk egyik kulcsfontosságú eleme, hogy megtisztítjuk a nyelvünket. A negatív belső beszéd, a pesszimizmus, panaszkodás és a pletykálkodás is rendkívül káros. Emberek életét változtathatja meg, hogy hogyan beszélünk róluk és ugyanez igaz magunkra vonatkoztatva is. Ha csak lesajnálóan, bántóan tudsz beszélni magadról vagy másokról, akkor érdemes megzabolázni a szádat.
Porold le a nehézségekhez fűződő viszonyodat
Nem titok, hogy a legtöbb pálfordulást azután éljük át, miután egy trauma, betegség vagy valamilyen nehézség a földre taszított minket. Ez azonban nem azt jelenti, hogy meg kell várni a legfájdalmasabb élményeket ahhoz, hogy változást idézzünk elő. Hatalmas fordulatot jelent az is, ha elkezdünk más szemmel nézni a mindennapi élet kihívásaira. Vannak emberek, akik folytonos áldozatszerepben élik az életüket és minden nehézség esetén az az első kérdésük, hogy miért pont én? Míg mások, akik a nehézségeket tőkeként, tanulópénzként fogják fel, sokkal inkább azt kérdezik: mi a tanulság ebből? Míg az első szemlélet folytonos elégedetlenséget szül, a második egy biztonságérzetet és mély meggyőződést, hogy semmi nem hiábavaló, ami velünk történik.
Tedd élhetőbbé az életedet
Az egyszerűség könnyedséget hoz. Minél kevesebb kacat van az otthonunkban, annál több tér marad. Ugyanez igaz a lelkivilágunkra is. Telezsúfoljuk a fejünket, a szívünket, a napirendünket és az életünket, aztán pedig csodálkozunk, hogy nem kapunk levegőt. Az irányítás azonban a mi kezünkben van. Dönthetünk úgy, hogy minden napot megtöltünk stresszel, aggodalommal és rohanással, de úgy is, hogy élhetőbbé tesszük az életünket. Vagyis időt hagyunk a játékra, a pihenésre, a feltöltődésre és a gyógyulásra. Rajtunk áll.
Tekintsd át a hiányokat
Miután végigmentünk minden belső szobán, lelki zugon, hamar rájövünk, hogy hol vannak a fekete foltok. A legtöbb ember élete azért keserű, mert kardinális lelki hiányokkal küzd, be nem teljesített szükségletekkel, amik megakadályozzák a boldogságban. Ahogy a fizikai nagytakarítás során is megszabadulunk régi tárgyaktól, utána elkezdjük feltölteni, visszapótolni az esetleges hiányokat. Lelki értelemben is fontos a leltározás. Megnézni azt, hogy miből van elég és mi az, amire szükségünk van. Több szeretetre, figyelemre, önegyüttérzésre van szükséged? Teremtsd meg magadnak.
Nyitókép: Lyndon Stratford / Getty Images
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 3 lépcsős léleksimogató rutin, amivel átvészelhetők a rossz napok
- Gyógyítsd a lélek sebeit a japán kerámiaművészettel és a hozzá kapcsolódó meditációval
- Ami a szemnek láthatatlan: lélekcsakra, amiről soha nem beszélünk. De miért?