A Földön 2,2 milliárd ember nem jut elegendő tiszta ivóvízhez, pedig a bolygó 2/3-át víz borítja. Egy új szerkezetnek köszönhetően viszont úgy tűnik, hogy megoldást találtak a problémára.
Míg a legtöbbünknek magától értetődő, hogy van áram, Internet és tiszta víz folyik a csapból, addig a Föld elmaradottabb térségeiben sokaknak nélkülözniük kell egy olyan alapvető dolgot, mint a tiszta ivóvíz. Nemrégiben azonban egy mérnökökből és fejlesztőkből álló csapat, a GivePower átadott egy szerkezetet, amely napenergia segítségével képes az óceán sós vizét ivóvízzé alakítani. Ezzel 25 000 ember napi ivóvízszükségletét biztosítják.
Az első ilyen szerkezetet 2018 augusztusában tesztelték
Habár nem ez volt a nonprofit cég első kísérlete, a napenergiával működő GivePower nevű szerkezetük végül óriási sikert aratott 2018 augusztusában Kenya egyik kisvárosában, Kiunga-ban.
A szerkezet két szivattyúval működik és 25 000 ember napi vízszükségletét biztosítja
Az ivóvízhiány különösen a Föld legszegényebb régiójára, Fekete-Afrikára jellemző. Éppen ezért esett a GivePower választása a kenyai kisvárosra, de a cég a közeljövőben Kolumbiában vagy Haitin is tervezi ehhez hasonló napenergia-háló telepítését.
Az elmúlt évtizedekben több kísérletet is tettek arra, hogy az óceán vizét ivóvízzé alakítsák, de ezek nem voltak energiahatékonyak és sokba is kerültek. A napenergia felhasználásával viszont hosszú távon megoldhatják ezt a globális problémát.
Óriási változást hozott a kenyai emberek életébe, hiszen eddig a lakosság több mint egyharmada nem jutott tiszta ivóvízhez
Még mielőtt a GivePower sómentesítő rendszert telepítették volna a városba, az emberek többségének napi egy órát kellett utazniuk azért, hogy ivóvizet szerezzenek családjuknak. Gyakran fürdenek és mossák ruháikat a piszkos sós vízben, amely ráadásul a bőrüknek sem tesz jót. Mára minden csepp tiszta víz elképesztően értékes számukra.
A GivePower elnöke, Hayes Barnard elmondta: „Az ezekben a kisvárosokban és falvakban élő gyerekek térdein vagy hasán is rengeteg heg van, amely annak köszönhető, hogy sok só kerül a nyílt sebekbe.” Ezzel a szerkezettel viszont nemcsak megfelelő ivóvízzel látják el a lakosokat, hanem megelőzhetik a közösségben a különféle betegségek és járványok kialakulását is. Az újrahasznosított energia felhasználásával foglalkozó cég a későbbiekben még több elmaradott térségben szeretné telepíteni forradalmi újítását.
Fotók: GivePower
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- ‚‚Az Adománytaxi a mi edukációs missziónk” – Interjú Horn Tamással, az Adománytaxi alapítójával
- Mit tesznek a különböző világszervezetek, és mit tehetünk mi a vizeink védelméért?
- Így egyél, hogy védd a bolygót! Az étkezési szokásaink is hatással vannak a klímaváltozásra