Frissítő aromájának köszönhetően a narancsolaj gyakran feltűnik az illatgyertyák és a parfümök hozzávalóinak listáján. De sokan nem is gondolnák, hogy nemcsak az orrunkat kényezteti, hanem a bőrünknek és a mentális egészségünknek is jót tesz.
Mielőtt azonban kibővítenénk – vagy felelevenítenénk – a narancsolaj előnyeivel kapcsolatos ismereteinket, beszéljünk egy kicsit az alapokról. A narancsolajat a gyümölcs külső terméshéjából nyerik ki hidegen sajtolással, majd ezt követő szűréssel és centrifugálással. Az illóolajok esetében nagyon fontos, hogy hidegen préseljék őket, hiszen így tartják meg a „gyógyító tulajdonságaikat”. Ezután a narancsolajat üvegcsékbe töltik és különböző célokra – elsősorban a belső terek illatosításra, valamint masszázs- és fürdőolajok alkotóelemeként – használják. De mint korábban említettük, a finom illatnál sokkal többet kínál a narancsolaj.
Habár az illóolaj rajongói azt állíthatják, hogy megszünteti a székrekedést és a depresszió tüneteit, ezt tudományosan nem támasztották alá. De vannak olyan tanulmányok, amelyek bizonyítják, hogy a narancsolaj valóban hasznos lehet néhány egészségügyi probléma kezelésére.
1. Narancsolaj = gyógyír a pattanásos arcbőrnek
A narancsolaj és a pattanás megelőzés között fennálló kapcsolat egyelőre nem teljesen egyértelmű – azonban az biztos, hogy az egyik fő összetevője, a limonén fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik. Egy 2020-as tanulmányból kiderült, hogy az illóolaj segít csökkenteni a citokinek (kis fehérjemolekulák, amelyek gyulladást válthatnak ki) számát, így kisebb a pattanások kialakulásának esélye. Egy másik kutatás szintén az igazolta, hogy a narancsolajra lehet számítani, ha pattanásokkal küzdünk. Ebben a felmérésben az önkénteseknek különböző krémeket kellett tesztelniük nyolc héten keresztül. Az összes kozmetikum enyhítette az akné okozta kellemetlenségeket, de a legjobban az a termék teljesített, amely narancsolajat, bazsalikomot és ecetsavat tartalmazott. A kutatók szerint további vizsgálatokra van szükség, hogy biztosan kijelenthessék, a narancsolaj valóban hatékony a pattanások ellen. Azonban ha problémás a bőröd, egy próbát mindenképp megér.
2. A narancsolaj a szorongást is enyhíti
A narancsolaj nyugtató hatását számos tanulmánnyal alátámasztották. Egy japán kutatás például azt vizsgálta, hogyan változik a diákok pulzusa és vérnyomása, ha 90 másodpercig egy narancsolajjal illatosított szobában ülnek. Mindössze másfél perc elég volt ahhoz, hogy az önkéntesek nyugalmi állapotba kerüljenek, a pulzusuk és vérnyomásuk is csökkenjen. Egy másik kutatásból arra is fény derült, hogy az illóolaj belégzése megváltoztatta az agy prefrontális kéregének aktivitását. Ez a régió többek között hatással van a döntéshozatalra és arra, hogyan viselkedünk a szocializációs közegekben. A felmérés résztvevői később azt is elmondták, hogy nyugodtabbnak és kényelmesebben érezték magukat. De mi lehet az oka annak, hogy a narancsolaj ilyen pozitívan befolyásolja az elménket és a közérzetünket?
Yoshifumi Miyazaki, a Chiba Egyetem Környezetvédelmi és Egészségügyi Központjának professzora szerint ez leginkább a limonénnek köszönhető. „Egy stresszes társadalomban agyi aktivitásunk túl magas. De úgy tűnik, hogy a limonén segít megnyugtatni az elmét” – mondta Miyazaki. A professzor álláspontját egy kutatás is megerősítette. 2013-ban harminc gyereket kértek arra, hogy töltsenek el egy kis időt egy narancsolajjal átitatott szobában, majd egy olyanban, ahol semmilyen illóolaj nem illatosította a teret. A kutatók az alanyok szorongási szintjét a nyálukból vett minta – és az ebben található kortizol stresszhormon szintje –, valamint a pulzusszámuk alapján állapították meg. A gyermekek pulzusszámát és kortizol szintje „statisztikailag szignifikánsan” csökkentett, miután a narancsillatú szobákból kiléptek.
Hogyan használd a narancsolajat?
A legtöbb narancsolaj koncentrált formában kapható, ezért érdemes hígítani vagy csak néhány cseppet használni. Ha az aknéra hajlamos bőröd szeretnéd kezelni narancsolajjal, akkor használj valamilyen hordozóolajat – például kókuszzsírt – a higításhoz. Habár a narancsolaj nem toxikus és nem irritáló, így biztosan nem kockáztatod meg, hogy az érzékeny bőröd a vártnál hevesebben reagáljon rá. Amennyiben a szorongás csökkentése, a közérzeted javítása a cél, akkor 3-6 cseppel gazdagítsd az aromadiffúzorodban található vizet. Vagy akár a fürdővizedben is kipróbálhatod – ebben az esetben is 3-6 csepp ajánlott, majd dőlj hátra és élvezd a kellemes meleget, a finom citrusillatot.
A legfontosabb szabály, amikor narancsolajat használsz, hogy soha ne vidd fel a bőrödre, ha napfényes helyre készülsz. Fényérzékenyítő hatása miatt nyáron érdemes az esti bőrápolási rutinba beépíteni, mert az applikálás után nagyjából 12 órát érdemes várni, mielőtt erős UV-sugárzásnak tennéd ki a bőröd.
Forrás: Well + Good
Nyitókép: Westend61/Getty Images