5 jel, hogy nárcisztikus szülők gyereke vagy: ismerd fel, és tedd meg az első lépéseket a gyógyulás útján

Hajszolod a külső megerősítést, vagy épp nehezen hagyod lebontani a magad köré emelt falakat? Ezek a jelek is arra utalhatnak, hogy nárcisztikus szülők gyerekeke vagy. Lássuk a többit is, és azt, hogyan kezdhetsz gyógyulni.

Gyerekként egyrészt nem tudjuk, mit jelent az, hogy nárcisztikus szülők, másrészt pedig, ha tizenévesen már hallottad a kifejezést, még mindig nem biztos, hogy rájöttél, ha ez a szüleidre is igaz. Mert a szakemberek szerint az apák és anyák természetesen fegyelmező szerepét könnyű összetéveszteni a nárcizmusból fakadó kritizálással. Felnőttként viszont, ha megismered azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy esetleg nárcisztikus szülővel nőttél fel, az segíthet jobban megérteni a saját viselkedésedet is. Így együttérzőbb lehetsz önmagaddal, és a jövőben biztonságosabb kapcsolatokat alakíthatsz ki.

5 jel, hogy nárcisztikus szülők gyereke vagy

1. Mindig te vagy a gondviselő: mivel megszokhattad, hogy mindig a nárcisztikus szülők (vagy anya, vagy apa, vagy mindkettő) elvárásainak próbálsz megfelelni, az igényeknek való megfelelés annyira beléd ivódhatott, hogy felnőttként is a gondviselő szerepét töltöd be valaki életében. És most ne csak arra gondolj, hogy esetleg az egészségügyben dolgozol, vagy időseket ápolsz. Hanem akár arra is, hogy a baráti körödben mindig te vagy a lelki szemetesláda vagy a problémamegoldó. Vagy épp egy nárcisztikus emberhez mentél feleségül, akinek minden igényét kiszolgálod. Ez Alyson Nerenberg pszichológus, a No Perfect Love című könyv szerzője szerint gyakorlatilag azért van, mert ahhoz szoktál hozzá, hogy a szeretetet nem adják csak úgy magától, azt ki kell érdemelni.

2. Rendszeresen kételkedsz önmagadban és a valóságodban: a nárcisztikus szülők sűrűn kétségbe vonják a gyerekeik érzéseit, szavait, valóságértelmezését. Ez pedig a szakemberek szerint az „én-érzéscsökkenéséhez vezethet. Ez felnőttként többek közt azt fogja eredményezni, hogy sosem leszel biztos önmagadban és az észleléseidben. 

3. A külső megerősítést hajszolod: a nárcisztikus szülők gyerekei már fiatalon megtanulják, hogy a saját értékük lényegében ahhoz kötődik, hogy mennyire tudnak kielégíteni másokat. Később ezért lesz olyan fontos a külső megerősítés: ehhez kötik, hogy továbbra is „jól szolgálnak” másokat.

4. Elrejtett érzelmek: ha gyerekkorodban folyamatosan megkérdőjelezik vagy semmibe veszik az érzelmeidet, akkor egy idő után jelentétkelennek érezheted ezeket. Ez lehet az oka, ha felnőttként nem figyelsz az érzelmeidre (mert úgy nőttél fel, hogy ezek nem fontosak, illetve másokéi fontosabbak). Vagy ha nem is tudod szavakba önteni az érzéseidet, mert gyerekkorodban nem kaptál lehetőséget erre. De az is lehet, hogy felismered az érzelmeidet, csak elrejted őket, mert amikor kimutattad azokat, a nárcisztikus szülők kinevettek vagy figyelmen kívül hagytak. Ezért megtanultad elrejteni a sebezhetőséged másokkal szemben.

5. Falak, amelyeket nehéz lebontani: ezzel az előbb említett sebezhetőséggel függ össze, hogy nehezen bízol meg másokban. Az ismerőseid úgy érezhetik, túl magas falakat húztál magad köré, amelyeket nem lehet lebontani, ezért egy idő után lehet, hogy bátortalanabbul próbálkoznak, vagy már egyáltalán nem. Pedig mélyen, legbelül ott lapul az a kislány, aki nagyon szeretne bízni az emberekben, csak nem tudja, hol is kezdje.

Hogyan lépj a gyógyulás útjára?

Ha a fenti jelek arra utalnak, hogy nárcisztikus szülők gyereke vagy, fontos, hogy kezdj el tájékozódni a témában. Csak a nárcizmus mintáinak és hatásának megértése révén érheted el, hogy nem hibáztatod magad azért, mert nem tudod kielégíteni a nárcisztikus szülők lehetetlen igényeit. És így értheted meg, miért reagálsz bizonyos helyzetekben úgy, ahogy (például miért hajszolod a megerősítést, vagy miért emelsz falakat magad köré). Illetve így kerülheted el, hogy nárcisztikus emberbe szeress bele, vagy hogy barátkozz velük.

A tájékozódás mellett az is fontos, hogy emlékezdtesd magad: már nem vagy gyerek, nem a múltban élsz, hanem az itt és mostban. Többé már nem kell úgy táncolnod, ahogy mások fütyülnek. Ilyen pillanatokban sokat segíthet, ha megtanulsz egy nyugtató légzéstechnikát, vagy ha egy erőt adó mantrát ismételsz el magadban néhányszor.

Ezen kívül olyan emberi kapcsolatokkal próbáld körbevenni magad, ahol fontos az empátia. Ha a hivatásodon keresztül ez könnyebb, mint személyesen megnyílni egy ismerős előtt, akkor keress egy mentort a munkahelyeden, aki támogat. És akivel egy idő után egy-két személyes információt sem félsz majd megosztani. De a legjobb, ha keresel egy terapeutát, aki a támogató kapcsolatok felé terelget.

Miközben ezen a gyógyulási folyamaton haladsz keresztül, az is fontos, hogy határokat szabj a nárcisztikus szülők felé, például, hogy nem jelenhetnek meg nálad bejelentés nélkül. A velük töltött idő korlátozása döntő fontosságú ahhoz, hogy gyógyuljon a lelked, és végre a saját életedet élhesd.

Forrás: Wellandgood.com
Nyitókép: The Good Brigade / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)