Manapság a nárcizmus elég gyakran használt kifejezés, de vajon mennyit tudunk róla valójában? Segítünk felismerni a nyílt és a rejtett nárcizmust, bemutatjuk a különböző altípusokat, és az is kiderül, melyik típusba tartozhatnak a legveszélyesebbek.
A nárcisztikus kifejezés manapság nagyjából olyan, mint az antiszociális: gyakran hallhatod, mert sokan használják, gyakran véletlenszerűen és rosszul. Ugyanis egy-egy baráti beszélgetésben nárcisztikusnak minősíthető szinte bármelyik épp távol lévő ismerős, aki sokat beszél magáról, a szörnyű főnökéről vagy az új kapcsolatáról, vagy épp bármiről, csak hogy ő legyen a társaság középpontja. Ennél viszont a valóságban kicsit összetettebb a kép. Mert bár abban a szakemberek is egyetértenek, hogy ezek a fent említett jellemvonások is lehetnek nárcisztikus tendenciák. De míg a nárcizmus és a klinikai állapot, a nárcisztikus személyiségzavar közös jellemzője, hogy az adott személy álladóan és fokozottan azt akarja érezni, hogy ő maga milyen fontos személy, ez különbözőképpen jelentkezhet a nárcisztikusok különböző típusainál.
A nárcizmus típusai
Dr. Rachel Hoffman pszichológus úgy látja, hogy a nárcisztikusok két átfogó kategóriába sorolhatók, a nyílt és a rejtett kategóriába. „A nyílt nárcisztikusok azok az emberek, akikről már messziről megmondod, hogy nárcisztikusak. Bele vannak zúgva önmagukba, versengenek és arrogánsak. És amikor beszélgetsz velük, a beszélgetés csak akkor halad előre, ha róluk szól” – mondja. Majd hozzáteszi, hogy ezzel szemben a rejtett típusú nárcizmus jellemzője, hogy (mint az a nevéből is adódik) nehezebben felismerhető. „Ezeknek az embereknek általában alacsony az önbecsülésük, vagy rettegnek attól, hogy soha nem lesznek elég jók. És ez végül nárcizmusban nyilvánul meg, mert nem hajlandóak elfogadni semmilyen kritikát önmagukkal kapcsolatban” – magyarázza Dr. Hoffman. Vagyis, lényegében a rejtett nárcisztikusoknak már így is olyan alacsony az önbecsülésük, hogy nem tudják hova tenni az új kritikát. Ezért inkább elsétálnak egy olyan helyzet elől, ahol esetleg ők a hibásak, minthogy úgy lássák, hogy elszúrták a dolgot.
A nyílt nárcizmus 3 altípusa
1. A toxikus nárcizmus: ennek több fajtája is létezik. Egy toxikus nárcisztikus ember, ahogy John Mayer klinikai pszichológus, PhD. egy mondatban összefoglalja: „folyamatosan drámát idéz elő mások életében, de akár fájdalmat és pusztítást is okozhat”. Hogy kik tartoznak ide? Például egy olyan barátnő, aki folyamatosan minden idődet és figyelmedet követeli, és nem reagál jól, ha nem teszel eleget ezeknek az igényeknek. Vagy egy olyan szerető vagy testvér, aki kirúgatott a munkahelyedről, fizikailag bántalmazott, vagy elérte, hogy szakíts valakivel… nos, ő is lehet toxikus nárcisztikus személy.
A mérgező nárcisztikusok egyik különleges típusa a pszichopata nárcisztikus, aki a pszichopátia néhány instabil, agresszív tulajdonságát testesíti meg. Ez a személy gyakran erőszakos, és nem mutat megbánást a viselkedése miatt. Dr. Mayer azt mondja, a sorozatgyilkosok nagyrészt a nárcisztikusok ezen típusából kerülnek ki.
2. Az exhibicionista nárcisztikus: Ő az, aki mindenki tudtára adja a környezetében, hogy nárcisztikus. Gyakran gőgös és arrogáns, önző, és kihasznál másokat. Az ilyen típusú nárcizmus velejárója, hogy az adott személy imád a figyelem középpontjában lenni, a reflektorfény élteti, és ha egy pillanatra is úgy érzi, nem kapja meg az őt szerinte megillető figyelmet, máris elégedetlenné válik.
3. A zsarnoki nárcisztikus: Ennél a típusnál az önimádatba zsarnokoskodás is vegyül, ő mások ócsárlásával és fenyegetésével építi fel magát. Az ilyen emberek tulajdonképpen abban lelik örömüket, hogy mások rosszul, kicsinek vagy méltatlannak érezzék magukat. Tehát a zsarnoki nárcisztikus a saját személyes motivációja miatt teszi tönkre az embereket, míg a zsarnokok társadalmi haszonszerzés céljából tehetik ugyanezt.
A rejtett nárcizmus 3 altípusa
1. A titkos nárcisztikus: „A rejtőzködő nárcisztikus olyan személyiség, aki nem terheli személyiségét másokra vagy a társadalomra, de szilárdan hisz a nárcizmus jellemzőiben” – mondja Dr. Mayer. Ez többek között azt jelenti, hogy állandóan szüksége van mások csodálatára, vagy épp a sikerrel van elfoglalva, féltékeny másokra, esetleg, hogy hiányzik belőle az empátia mások iránt. Közülük sokan szeretnek olyasvalakivel társulni, akit csodálnak, és az ő nyomdokain haladnak.
2. A csábító nárcisztikus: Ebbe a típusba azok a nárcisztikusok tartoznak, aki leginkább a szeretetbombázásra támaszkodnak, hogy megkapják másoktól a figyelmet, amire annyira vágynak. Az ilyen ember gyakran csodál vagy hízeleg neked, aztán amint nincs szükségük rád, egy pillanat alatt képes leírni téged.
3. A sebezhető nárcisztikus: Akik azt hiszik, mindig mindenki rájuk vadászik. De a helyzet jóval súlyosabb egy kis üldözési mániánál. Torz valóságérzékelésük miatt úgy érzik, hogy mindig áldozattá válnak, és az élet mindig igazságtalan velük szemben. A kritikát ezért sem képesek elfogadni. Illetve „bármennyi empátiát kapnak is partnerüktől, az sosem elég” – mondja Ramani Durvasula klinikai pszichológus, PhD.
Melyik nárcisztikus típus a legveszélyesebb?
Arra valószínűleg már magadtól is rájöttél, hogy egyik típusba tartozó személy sem feltétlen jó, ha jelen van az életedben, de közülük az elsőként emlegetett toxikus nárciszcikusakkal érdemes a leginkább vigyázni. Mert míg a szakemberek szerint a többiek főképp csak önmaguk megszállottjai, a toxikusaknál megjelenhet a rossz szándék, hogy bántsanak valakit. Tehát, ha felismerted, milyen típusú nárcizmussal van dolgod, a mérgezőeket érdemes elkerülni, illetve leépíteni az életedben, ha csak tudod. Ha viszont erre nincs módod, az alábbiakat megfogadva megkönnyítheted velük a kommunikációt.
Forrás: wellandgood.com
Nyitókép: Constantinis/GettyImages