Így kerüld el a túlevést: kombinálj ügyesen!

A különféle lakomák után jelentkező gyomorfájdalmakat elkerülheted, ha megfontoltan szedsz a fogásokból!

Néhány éve nagyon népszerűek voltak az ételkombinációkra, illetve a különböző tápanyagok szétválasztására alapozó diéták. Ezek – mint például a testkontroll – arra alapoztak, hogy ha bizonyos ételeket nem fogyasztunk együtt, akkor azokat könnyebb megemészteni. Bár azt a tudomány azóta is vitatja, hogy az ételek megfelelő párosításának van-e hatása a testsúlyra, rövid távon mindenképp kihasználhatjuk e diéták elveit és előnyeit. Az ünnepi traktánál ugyanis a megfelelő párosítások mellett kevésbé kell tartanunk a túlevés okozta gyomorfájástól.

A bizonyítékokra alapozó orvostudomány erősen vitatja, hogy a szétválasztó diéták gyakorolnak-e bármilyen hatást a fogyásra, vagy ilyenkor egyszerűen csak attól kezdenek fogyni az emberek, hogy a korábbi, mindent összeevő szokásaikat tudatosságra, az ételeik jobb megválasztására – és végső soron kevesebb kalóriára – cserélik.

Amikor viszont egy olyan ünnepre készülünk, amelynek alapvető része a laktató, bőséges családi vacsora, és sokaknál ezek nyomán túlevés, gyomorfájás jelentkezik, jobb, ha nem a kellemetlen gyomortüneteket eloszlató tablettákért nyúlsz, hanem kipróbálod a megfelelő ételtársításokat. Ha csak annyit jelent ez az egész, hogy kisebb adagokat fogyasztasz, és ezért nem eszed degeszre magad, már nyertél – legalább annyit, hogy az új évet nem kell lelkiismeret-furdalással és fogyókúrával kezdened.

Amit ne egyél együtt

A szétválasztó diéták alapelvei szerint a gyümölcsöt érdemes önmagában, éhgyomorra, tehát nem desszertként fogyasztani. Vagyis két étkezés között nagyon jók a rágcsálnivalók helyett, de akkor is megállják a helyüket, ha egy főétkezés előtt fél-egy órával éhesnek érzed magad. Ily módon máris kiiktattál egy csomó felesleges, üres kalóriát a gyorsan bekapott édességek helyett, és feltöltötted magad vitaminokkal a gyümölcsökből.

A szétválasztó diéták szerint a fehérjék és a keményítőtartalmú szénhidrátok együtt nehezen emészthetők, mivel mindkétféle tápanyag emésztése másfajta környezetet és enzimeket igényel. Épp ezért a fehérjetartalmú élelmiszerek mellől hagyd el a keményítőt, például a krumplit vagy a rizst, különösen a fehér rizst köretként.

De akkor mit egyek?

Persze egy szelet hús önmagában még nem igazán izgalmas eledel. Szerencsére nem is kell őket magában enned, nyugodtan kiegészítheted zöldségekkel, akár párolt, akár nyers formában. A zöld leveles zöldségek például kifejezetten segítik a fehérjetartalmú élelmiszerek emésztését, tehát egy húsétel mellé a legjobb, ha nagy tál salátát is szedsz. A keményítőtartalmú, szénhidrátban gazdag élelmiszereket is jobban dolgozza fel a szervezet zöldségek jelenlétében, tehát egy-egy étkezéskor választhatod azt is, hogy a hús helyett a krumplit részesíted előnyben, és mellé szeded a párolt zöldségeket és a salátaféléket. Ily módon, akár igaza van a szétválasztó diétáknak, akár nincsen, már megint összeállítottál egy könnyen emészthető, kalóriában szegény, ám a zöldségek vitaminjaival és ásványi anyagaival felturbózott ételt, amitől biztosan nem telsz el annyira, és nem is hízol annyira, mint a hagyományos húsos-krumplis fogásoktól, zöldség nélkül. A hüvelyeseknek is jót tesz a zöldségek társasága, a hagyományos újévi lencselevest például szintén nyugodtan megpakolhatod zöldségekkel. A barna rizshez is társíthatsz hüvelyeseket és zöldségeket, például babot és párolt vegyes zöldséget. Mindehhez jöhet egy kis egészséges zsiradék, például növényi olaj salátaöntetként.

Bizonyított párosok

Azt azonban a bizonyítékokon alapuló orvostudomány is elismeri, hogy vannak működő ételpárosítások, amelyek segítségével optimalizálhatod bizonyos tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok felszívódását a szervezetben. A vastartalmú élelmiszereket, például a húsféléket, a babot és a spenótot a legjobb C-vitamin tartalmú élelmiszerek, például citromlével készített öntet vagy paprika jelenlétében fogyasztani, hogy a vastartalmuk a lehető legjobban hasznosulhasson. A répát, a sütőtököt, az édesburgonyát valamilyen zsiradékkal, például avokádóval, vajjal vagy egy kis növényi olajjal a legérdemesebb enni, hogy a bennük levő zsírban oldódó vitaminok jobban felszívódjanak. A kalcium-oxalát vesekövesek számára lehet fontos, hogy a sok oxálsavat tartalmazó élelmiszereket kalciumforrással együtt jó enniük: a csokoládé és a bogyós gyümölcsök mellé például egyenek egy kis tejet, túrót, tejszínt, mert így a kalcium és az oxalát még a gyomorban összekapcsolódik, és kiürül ahelyett, hogy a vesében állna össze kővé.

Nyitókép: PeopleImages/Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: