Ez az egyik legjobb módja, hogy ezúttal tényleg ne add fel az edzést

Ünnepek után mindnyájan lelkesebben futunk neki az edzéseknek, de a lendület gyorsan alábbhagyhat. Hogy ezúttal ne járj így, van egy tippünk – ezt az egy dolgot érdemes megváltoztatni a rutinodban, hogy ezúttal tényleg ne add fel!

Ha végiggondolod, mikor veted bele magad legnagyobb intenzitással a sportolásba, szinte biztosan az ünnepek utáni időszakot mondanád, ugye? Nem véletlen: ilyenkor többet (és tartalmasabb ételeket) eszünk, és nem érezzük magunkat komfortosan a bőrünkben, szóval az edzőterem felé vesszük az irányt – megint. Azonban ahogy múlnak a napok, eltelik az első pár edzés, a lelkesedés is alábbhagy. Aztán marad a heti egy sportolás, vagy annyi sem. Ez velem is így történik, minden alkalommal, vagyis már csak „történt”, mert egy fontos dolog megváltozott: találtam egy edzőpartnert, akivel együtt járunk sportolni. Ő ráadásul a férjem, aki hetente többször rávilágít, mik egy edzőtárs előnyei. Hogy csak egy példát emeljek ki, már indulás előtt fél órával mondogatja, hogy készüljek, mert indulunk. Nincs kibúvó, se kifogás – ahogy nekem, úgy neki se –, bepakoljuk a cuccunkat és megyünk a terembe. Ez tényleg ilyen egyszerű.

A tudósok is egyetértenek

Egy edzőtárs előnyei nemcsak szerintem, hanem a tudomány szerint is jelentősek. Számos tanulmány mutatott rá, hogy érdemes társaságban mozogni, mert az edzőtárssal való sportolás jótékonyan hat az edzések mennyiségére, intenzitására, időtartamára. Egy 2016 októberében publikált svájci tanulmány volt az első (legalábbis az ezt jegyző kutatók szerint), amely egy új edzőtárs előnyeit vizsgálta, illetve azt, hogy a partner milyen tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek alapján jó társ válhat belőle. A tudósok két csoportra osztották alanyaikat, és az egyik csoportot arra kérték, eddzenek partnerrel, míg a másik team tagjainak a szokásos edzésrutinjukat kellett folytatniuk. Az eredmények összegzése után kiderült, hogy egy új edzőtárs növelte az edzések mennyiségét. És ez még inkább fokozódott, ha az új partner érzelmileg támogató volt.

fotó: BartekSzewczyk/GettyImages

Hasonló eredményre jutott egy amerikai kutatás is. A Michigani Állami Egyetem egyik tanulmánya például azt találta, hogy a partnerrel végzett aerobic-edzés motiválta alanyaikat, hogy keményebben és tovább eddzenek, mint az egyedül sportolók, így javítva az általános fittségüket. Ez az extra löket akkor is megmaradt, ha az edzőtárs virtuális partner volt. Vagyis más helyszínen végezte ugyanazt az edzést, pont ugyanabban az időben. A Society of Behavioral Medicine tanulmánya is alátámasztja, hogy nem az egy helyen tartózkodás a lényeg, hanem a közös mozgás: azt írják, a virtuális partnerek akár jelentősen meghosszabbíthatják az edzést.

Más tanulmányok kimutatták, hogy azok az emberek, akik fitneszmániás haverok társaságában töltik az idejüket, általában sikeresebbek a fogyásban is. Sőt, az ideális partner – legalábbis papíron – az lehet, aki valamivel jobb formában van, mert az ő fitneszszokásai átragadhatnak rád és jobb kondi elérésére ösztönözhetnek. És a hatás nem csekély: a kutatók megállapították, hogy ha van egy fittebb társad, az akár 200 százalékkal is növelheti az edzésidődet és az intenzitásodat.

Mik lehetnek egy edzőtárs előnyei?

Ahhoz pedig nem is kell tudósnak lenni, hogy megtapasztalhasd, milyen előnyökkel jár az egyik barátoddal vagy a pároddal való közös edzés. Azon túl, hogy állandóságot biztosít – mert az előre megbeszélt keddeket és csütörtököket nem fogod lemondani (már csak azért sem, mert valaki fixen rád vár az adott helyen és időpontban) –, motiváltabbá is tesz. Hiszen az ember alapvetően társas lény, és együtt minden jobb és szórakoztatóbb. Így nem okoz majd gondot számodra, hogy unalmasak az edzések vagy hogy elég keményen dolgozz. Sőt, ez talán fel sem tűnik majd, hiszen élvezni fogod a sportolást. Az izmaiddal együtt fejlődik a kitartásod, jobb csapatjátékossá válhatsz, mentális egészséged is javulhat és még tovább is élhetsz. Ugye, jól hangzik? Ha pedig olyan mozgásformát találtok, amit szívesen űztök – mert nem csak az edzőtermi sportok vannak a világon –, az pedig már csak a hab azon a bizonyos (cukormentes) tortán.

Forrás: sciencedaily.com és aarp.org
Fotó: Deagreez / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)