Mi az a dolog, amit mindenképp magaddal vinnél az űrbe? Ne kezdd törni a fejed a válaszon, hiszen Douglas Addams már rég megfogalmazta azt: törölköző nélkül nem hagyhatjuk el a bolygót.
Ennek apropóján, na meg persze a Galaxis útikalauz stopposoknak című kultikus sci-fi sorozat szerzője előtt tisztelegve minden év május 25-én megünnepeljük a Törülközőnapot. A mű igazi rajongói ilyenkor ki sem merészkednek az utcára egy törölköző nélkül, hiszen sosem tudhatjuk nem válik-e belőlünk egyik percről a másikra űrstoppos. Persze a #TowelDay hashtaget böngészve láthatjuk, hogy azért más módja is van annak, hogy ünnepeljünk. Újraolvashatjuk a könyvet, megnézhetjük a BBC 1981-es sorozatát vagy a Martin Freeman, Zooey Deschanel és Alan Rickman közreműködésével készült 2005-ös filmet is.

De miért olyan fontos a törölköző?
Douglas Adams Galaxis útikalauz stopposoknak című könyveinek rajongói rendkívül hűségesek és kivételesen furcsa értelmiségiek, akik bármilyen alkalmat megragadnak, hogy tisztelegjenek a 2011. május 11-én elhunyt író humora és az általa teremtett világok előtt, melyek 1979-től, az ötrészes sorozat első részének megjelenésétől egészen az 1992-es lezárásig folyamatosan bontakoztak ki. A „törülköző”, amelyet az író hívei ma büszkén mutatnak vagy visznek magukkal, az eredeti Galaxis útikalauz stopposoknak című műre vezethető vissza, amely szerint ez az egyszerű használati tárgy „nagyjából a leghasznosabb dolog, amit egy csillagközi stoppos magával vihet”. A praktikus galaktikus enciklopédia logikusan megállapítja ugyanis, hogy:
„… egyrészt komoly gyakorlati értéke van: beletakarózhatunk, hogy meleghez jussunk, míg átugrándozunk a Jaglan-Béta hideg holdjain; heverhetünk rajta, míg a Santagrinus-V ragyogó, márványhomokos tengerpartjain szívjuk a sűrű tengeri levegőt; felvitorlázhatjuk vele minitutajunkat, míg lefelé sodródunk a lassú, lomha Moth folyón; takarózhatunk vele, miközben Kakrafoon sivatagainak vörös csillagai ragyognak ránk; megnedvesíthetjük és fegyverként használhatjuk kézitusában; fejünkre tekerhetjük, hogy távol tartsuk a mérges gőzöket, vagy hogy elkerüljük a Traal bolygó Mohó Poloskapattintó Fenevadjának pillantását (észvesztően ostoba állat, azt hiszi, ha te nem látod őt, ő sem lát téged – annyi esze van mint egy cipőtalpnak, de nagyon-nagyon mohó); veszély esetén vészjelzéseket adhatunk vele, és természetesen beletörölközhetünk, ha még elég tiszta hozzá.”
Tényeg szükség van rá az űrben?
Így ez a tárgy a túlélés jelképévé vált és megbizonyosodhattunk róla, hogy tényleg ez a létező leghasznosabb tárgy a háztartásunkban. És hogy mennyire kell komolyan venni, hogy kell a törölköző az űrben? Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy a SpaceX alapítója és vezérigazgatója, Elon Musk elmondta, hogy egy törölköző és a könyv egy példánya is a fedélzetén volt annak a Tesla Roadsternek, amelyet a vállalat Falcon Heavy rakétájának első tesztrepülése során pályára állítottak a Nap körül. A SpaceX korábban azt is bejelentette, hogy a Mars kolonizálására tervezett első hajójukat az „Arany Szív” nevű űrhajóról fogják elnevezni, amely szintén szerepel a Galaxis útikalauz stopposoknak című könyvben. Elon Musk tehát nem veszi felvállról a küldetését.

Nyitókép: IMDb