Ne őrülj bele a sulikezdésbe! Top 5 mamapara, iskolakezdést támogató tippekkel

Ismét eljött minden szülő rémálma, a tanév kezdete, amely egyet jelent az anyagiakkal való sakkozással, a végtelennek tűnő bevásárlásokkal, a szokásosnál is bonyolultabb logisztikával...

Persze az anyukák a rájuk jellemző kreativitással minden évben újra és újra megoldják a sulikezdés körül felmerülő tengernyi feladatot is, azonban nem árt, ha a szeptemberhez nem teljes őrületben közelítünk. Ezt elkerülendő, íme pár tipp a gördülékenyebb felkészüléshez.

1. Az a bizonyos tanszerlista

Avagy a tanárok kívánságai papírra vetve, a beszerzésre váró tanszerek és egyebek felsorolása, amellyel máris lehet vonulni a papír-írószer boltokba. Szándékosan többesszámba tettük, hiszen annak az esélye, hogy mindent megkapj egy helyen, szinte minimális.

Tippek

  • Amit tudsz, azt rendeld meg online. Nem kell sorban állni és kisebb az esélye annak, hogy felesleges dolgok is a kosárban landolnak.
  • Kérdezz körbe helyi anyukás csoportokban is, nem maradt-e valakinek tavalyról valami, ami számotokra még jól jöhet.

2. Címkézés és borítás

A tankönyvek fóliázása és felmatricázása külön délutáni program, több gyermeknél éjszakába nyúló kreatív ragasztgatássá növi ki magát.

Tippek

  • Vond be a gyerekeket is, így gyorsabban haladtok majd, és ha megtapasztalják, mennyi munka volt vele, jó eséllyel jobban vigyáznak rá.
  • Amennyiben nincs kedved vagy időd ezzel foglalkozni, akkor érdeklődj: számos papírboltban vállalják a feladatot, némi anyagi ellenszolgáltatás fejében.
  • Fogadd el a segítséget, hisz nem vagy mindenható. Delegálj feladatokat az apukának is, illetve amennyiben valamelyik nagyi felajánlja a segítségét, bátran élj vele, hiszen tudod: egységben az erő!

3. Az augusztus réme

Általános anyapara az utolsó nyári hónapban, hogy elfogytak a szabik. Nincsenek már táborok, hiszen az arra szánható összeg átkerült az iskolakezdés büdzséjébe. Mi legyen a gyermekkel?

Tippek

  • Amennyiben nincs kéznél segítőkész rokon vagy nagyszülő, álljatok össze páran és vigyázzatok csapatban a nebulókra. Előny, ha kertes házban van a családi hétközi, így a levegőn mulathat a banda. Ha ez nem lehetséges, akkor kiváló program lehet egy közös piknik is.

4. Mit nőtt ki?

Vagy inkább mit nem? Mert olyan ugyebár nem nagyon van. Még az iskolatáska is kétévente cserére szorul, nem beszélve a menő tolltartóról és a trendi írószerekről. Ezekhez, ahogy mondani szokás, 3 dolog kell: pénz-pénz-pénz.

Tippek

  • Az ünneplőruhát minden gyermek maximum 2-3 alkalommal viseli egy évben. Anyukás csoportokban érdemes használtan beszerezni a fehér ing, sötét alj/nadrág kombót, hiszen újszerű darabokat kaphatsz a bolti ár töredékéért. Ugyanez igaz az ünneplőcipőre is.
  • Az iskolatáska esetében érdemes beruházni egy márkásabb darabra, azok jobban bírják az évközi strapát. A kiválasztásnál magyarázd el a kiskorúnak, hogy nagyon sokat kell dolgoznod azért, hogy ilyen szép holmija legyen, ezért vigyázzon rá! Ha megvan a kiválasztott darab, akkor nézz körül a neten, több ezer forintos különbségek is lehetnek 1-2 típus esetében.
  • A ruhatár bővítésekor első körben használd ki a nyár végi leárazásokat, hiszen ősszel van lehetőség rétegesen öltözködni, ami a változékony időjárás miatt is praktikus. Pólókat, vékonyabb nadrágokat sokkal kedvezőbb áron szerezhetsz be így, később pedig, amikor már nem lesz ennyi kiadás, ráérsz beszerezni a melegebb darabokat. Aranyszabály, hogy gyerekruhából nem érdemes betárazni, hiszen lehet, hogy mire eljön a felvétel ideje, a nebuló már ki is nőtte a gondosan kiválasztott darabokat.

5. Online oktatás- ugye nem?

A családokat nehéz kihívások elé állította a digitális tanítás: a szülők rémálmai váltak valóra 1-1 lecke megírásakor. Jövőbe nem látunk, de segíthet a csapatmunka. Beszélj a szülőtársakkal, ki miben jó és segítsétek csapatban a gyerekek tanulását. Van aki a matematikában jeleskedik, míg más az idegen nyelvekben, vagy a humán tárgyakban erős. Álljatok össze, képezzetek tanulócsoportokat és kezeljétek kellő humorral az esetleges nehézségeket.

Szeptember egy új kezdet, ámde felér(het) egy anyagi csőddel. Informálódj a munkahelyeden, illetve a helyi önkormányzatoknál a támogatási lehetőségek kapcsán, hiszen tudod, „Csak az kap csokit, aki kér”. Szintén jó ötlet lehet, ha megteheted, a következő iskolakezdésre tegyél féle minden hónapban némi pénzt, így nem egyszerre kell számolnod egy ekkora méretű, egyszeri kiadással.

Szerző: Postha Erika
Nyitókép: note thanun/Unsplash

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Regisztrálj most, és tedd meg első befizetésed, mi megduplázzuk 100 000 Ft-ig! (x)
Legnépszerűbb cikkek: