Nem is gondolnád, pedig ők is nepo babyk

A nepo baby kifejezést manapság leggyakrabban híres színészek, zenészek vagy tehetős családok leszármazottjaira hasznájuk. Viszont a nepotizmus már jóval Dakota Johnson és Paris Hilton előtt is létezett.

Oscar Wilde szülei mindketten szakmájuk kiválóságai voltak, de még a zenetörténelem egyik legnagyobb alakjának, Ludwig van Beethovennek is volt nagy elődje, ahogy a Chaplin család művészi érája sem Charlie Chaplinnel kezdődött és ért véget. Lássuk néhány olyan történelmileg is meghatározó alakot, akikre ugyanúgy illik a nepo baby kifejezés, mint Liza Minnelli-re vagy Rober Downey Jr.-ra.

Oscar Wilde

Meglepő lehet de Dorian Gray megalkotója, Oscar Wilde is híres szülők gyermekeként látta meg a napvilágot 1854-ben. Wilde édesanyja Jane Francesca Agnes Elgee költő volt, aki az ír nacionalista újság, a The Nation számára „Speranza” (olasz szó, jelentése: remény) álnéven írt. De pár évvel fia születése előtt egyik írása miatt a lapot arra késztették, hogy hagyjanak fel a tevékenységükkel. Bár az igazat megvallja a nő hírneve az évek során sem kopott meg, mikor Oscar Wilde saját karrierje építésébe kezdett, eleinte mindenki csak Speranza fiaként emlegette. Persze apja sem volt kispályás, viszont William Wilde nem a művészetekben, hanem a tudományokban jeleskedett. Ő volt ugyanis a 19. század egyik legnevesebb sebésze, illetve rendszeresen publikált a saját maga által kiadott tudományos folyóiratban. Oscar Wilde éppen ezen okok miatt írhatta egy levélben hogy szülei „nemes és tisztelt nevet hagytak rám, nemcsak a irodalomban, művészetben, régészetben és tudományban, hanem saját országom közelmúltbeli történetében és a nemzet evolúciójában is.”

Charlie Chaplin

Charlie Chaplin a huszadik század szupersztárjaként teremtette meg a nepo baby fogalmát, hiszen az ő szülei, Charles Chaplin Sr. és Hannah Chaplin – művésznevén Lily Harley – mindketten komikus előadók voltak a 19. századi brit zenés színházakban. Így nem is meglepő, hogy az ikon színpadi karrierje is nagyon korán kezdődött. Chaplin mindössze kilenc éves volt amikor egy utazó társulat tagjává vált, a többi pedig, mint az mondani szoktuk, már történelem. Persze nemcsak Chaplin volt művészek gyereke, hanem később az ő leszármazottjai is azzá váltak. Eugene O’Neillel közösen született lánya Geraldine is a filmes szakmában találta meg önmagát, ahogy unokája is mint színésznő keresi kenyerét. Oona Castilla Chaplin-t mi leginkább a Trónok harca című sorozatból ismerhetjük.

John Quincy Adams

Nemcsak művészkörökben, hanem politikai berkekben is szokás, hogy a gyermek szülei példáját követve ezen a sokszor kiszámíthatatlan pályán helyezkedik el. George H.W. Bush és George W. Bush az Egyesült Államok történelmében csak az egyik apa-fiú elnöki páros volt. A másik duó az alapítóatyák egyike, John Adams és fia, John Quincy Adams. David McCullough történész 2000-ben a The Washington Postnak elmondta, hogy „John Adams örömmel látta fia felemelkedését. Bár aggódott a elnökség terhe miatt, de úgy gondolta, hogy fia revansot vett az ő egykori veresége miatt.” Hiszen az idősebb Adams 1800-ban veszítette el újraválasztási kampányát Thomas Jefferson ellen, fia azonban 1825-ben visszaszerezte az elnöki széket a családnak.

Charles Darwin

Nem Charles Darwin volt az első tudományos zseni a Darwin családban. Apai nagyapjának ugyanis Erasmus Darwint mondhatta, aki költőként, orvosként, botanikusként és természettudósként a felvilágosodás egyik kulcsfontosságú gondolkodója volt. Mindemellett Erasmus Darwin 1794-es Zoonomia; avagy a szerves élet törvényei című művében még az evolúció alapjait is lefektette, ez inspirálta unokáját is annak tanulmányozására. „Korábban olvastam nagyapám ‘Zoonomiáját’ … de az nem gyakorolt rám semmilyen hatást. Mindazonáltal valószínű, hogy életem korai szakaszában olyan nézetek vettek körül, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy később újragondoljam azokat a ‘Fajok eredetében’. Abban az időszakban nagyon csodáltam a ‘Zoonomiát’; de amikor újraolvastam egy tíz vagy tizenöt évnyi szünet után, nagyon csalódtam; a spekuláció aránya olyan nagy volt a megadott tényekhez képest.” – írta Charles Darwin 1876-ban megjelent önéletrajzában.

Ludwig van Beethoven

Amikor Ludwig van Beethoven nevét említjük, senki sem kérdezi meg, hogy melyikre gondolunk, pedig a zeneszerző nagyapja is Ludwig van Beethoven néven született, és ő is zenészként kereste kenyerét. A Nagy Ludwig Flanföldön (a mai Belgium) született, és már 5 évesen bemutatkozott mint templomi kórista. Hamar megtanult az orgonán játszani, így különböző templomokban kórusvezetőként vagy énekesként is állást vállalt, mielőtt Bonnba költözött volna, ahol 1761-ben hivatalos zeneigazgatójává vált. Bár Beethoven csak néhány éves volt nagyapja halálakor, egész életében nagy tiszteletben tartotta őt. Ezt jelzi az a portré is, amely mindig a házában lógott a Nagy Ludwigról.

Nyitókép: IMDb
Forrás: Mental Floss

Ha tetszett a cikkünk, ezek is érdekelhetnek:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)