Nem kell lemondanod az edzésről az ízületi panaszok miatt! 3 szuper gyakorlat térdfájósoknak

A kímélő edzés a megoldás!

Legyen szó fiatalról, idősről, fitnesz-őrültekről vagy sportújoncokról, a térdfájás kortól és konditól függetlenül bárkinél jelentkezhet. De akkor sem szabad kizárnunk az életünkből a sportot, csupán érdemes áttérnünk a könnyített gyakorlatokra!

A térdfájás kiváltó oka sokféle lehet: a megerőltetés, a porckopás, a különböző szalag- és porcsérülések, de akár immunrendszeri betegség vagy hétköznapi sérülések is állhatnak a hátterében. Ilyenkor fő az óvatosság, de nem szabad átesned a ló túloldalára sem, hiszen ha mindig csak akkor edzenél, amikor a térded kifogástalan állapotban van, nehéz lenne megfelelő kondiban maradnod.

De biztos, hogy szabad ilyenkor edzeni?

Az ízületi fájdalom súlyosságától függetlenül szinte mindig van mód arra, hogy a térdkímélő edzés mellett dönts. Olyan gyakorlatokat válassz, amiket fekve vagy ülve is végezhetsz, és főként a törzset, illetve a felsőtestet dolgoztatják meg. Ha csak az egyik lábad sérült, az sem elvetendő ötlet, hogy csupán a másikkal eddz. A Journal of Science and Medicine in Sport 2012-es kutatása szerint ugyanis a cross-over hatásnak köszönhetően, a jó lábat megdolgoztatva, a sérült láb is erősödik kissé.

Mi az, amire mindenképp figyelni kell?

  1. Ha fáj a térded, az elsődleges dolgod edzés során, hogy szem előtt tartsd a diszkomfortérzeted. 1-10-ig terjedő skálán a fájdalomszinted nem emelkedhet 2 pontnál többet a gyakorlatok végzése közben.
  2. Mindenképp zárd ki a rutinodból az olyan gyakorlatokat, amik jelentősen növelik a fájdalmat, variáld a gyakorlatokat! Az altestet edző gyakorlatoknál például jelentősen mérsékelheted az ízületekre nehezedő terhelést, ha csökkented a térd hajlásszögét.
  3. A csípőd döntésével vagy a terpeszed növelésével azt is szabályozhatod, hogy a térded mennyire vándoroljon előre. Ha a sarkadra helyezed a testsúlyod, a csípődet terheled a térdeid helyett.
  4. Az altest erősítése kulcsfontosságú a térdfájdalom megelőzésében és enyhítésében. Amikor ezt a területet edzed, lehetőleg olyan gyakorlatokat válassz, amelyeknél a lábfejed nem mozdul a talajról, azaz a térded is stabil pozícióban marad.
Jobb félni, mint megijedni!
Ha visszatérő térdfájással küzdesz, esetleg egy gyakorlat két napon túli fájdalmat vagy duzzanatot eredményez, mindenképp keress fel egy fizioterapeutát, sport- vagy ortopéd orvost.

Próbáld ki ezt a 3 térdkímélő gyakorlatot!

Döglött bogár póz

A törzs szerepét sokszor alábecsüljük a térd tehermentesítése kapcsán. Ne feledkezz meg az erősítéséről! Ezzel a mozdulatsorral bemelegíthetsz az altestet edző gyakorlatok (guggolás, kitörés) előtt.

  1. Feküdj a hátadra, emeld égnek a karjaidat és a lábaidat, a térdedet pedig hajlítsd be.
  2. Szorítsd a derekad a talajhoz és feszítsd meg a törzsed.
  3. Ereszd le az egyik lábad közvetlenül a talaj fölé, közben pedig az ellentétes karoddal ugyanezt a mozdulatot végezd a fejed felett.
  4. Tartsd meg a pózt, majd a törzsed megfeszítésével emeld vissza a végtagjaidat a kiinduló helyzetbe.
  5. Ismételj a másik lábaddal és karoddal.

Falgyakorlat (Wall Press)

Ez a fizioterápia egyik népszerű gyakorlata, ami a középső farizmot, és ezáltal a medencét is erősíti.

  1. Állj a fal mellé zárt lábbal, a falhoz közeli lábad körülbelül 15 centire legyen a faltól.
  2. Húzd fel a falhoz közeli lábad, derékszöget zárjon be a combod és a térded.
  3. Nyomd a térded és a combod alsó felét a falhoz, a lábfejed és a lábszárad viszont ne érintsd oda.
  4. Tartsd ki a pózt, majd fordulj meg, és végezd el a gyakorlatot a másik oldaladon is.

Merevlábas felhúzás (Romanian Deadlift)

Fókuszálj a csípőd hajlítására és nyújtására, ezzel erősítve a farizmod, és minimalizálva a térdedre nehezedő nyomást.

  1. Állj csípőszélességű terpeszbe, a kezeidben tarts 1-1 súlyzót (lefelé fordított tenyérrel markold) a csípőd előtt, leengedett karral.
  2. Húzd össze a lapockáidat és feszítsd meg a törzsed.
  3. Szép lassan told hátra a csípődet, közben finoman hajlítsd a térdeidet is, a súlyokat a combod felé közelítve.
  4. Miután a térded vonalánál lejjebb értél a súlyzóval, tartsd ki a pózt.
  5. Helyezd a sarkadra a testsúlyod, feszítsd meg a farizmod, és told vissza a csípőd a kiindulóhelyzetbe.

Nyitókép: Peter Cade/Getty Images
(livestrong.com)

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Legnépszerűbb cikkek: