A streamingszolgáltató évről évre egyre több ünnepi történettel rukkol elő, és természetesen nincs ez másképpen 2021-ben sem. Mi pedig megnéztünk ezek közül négyet, hogy elárulhassuk, érdemes-e bekapcsolnod őket.
Régen elmúltak azok az idők, amikor a Drágán add az életed!, a Reszkessetek, betörők! és Télapu szentháromságából választhattuk ki a karácsony esti programunkat. Az elmúlt években már futószalagon jönnek az ünnepi filmek, és szinte kizárt, hogy ledaráljuk a teljes repertoárt. (A Hallmark és a Netflix aktuális kínálatára például biztosan legalább egy hónapot rá kellene szánnunk…) Persze felmerül a kérdés, szükség van-e egyáltalán ennyi cukormázas történetre, hiszen az ember hamar belefulladhat a giccstengerbe. Még az is, aki annyira várja a Szentestét, hogy már szeptember elsejétől kezdve számolja vissza a napokat december 24-ig.
Egy dolog azonban biztos: ezek a hetek nem lehetnének teljesek karácsonyi filmek nélkül. Az adventi készülődés mára összefonódott a szívmelengető (néha már túlságosan nyálas) romkomokkal. Akár bevalljuk, akár nem, erről a bűnös élvezetről senki sem szeret lemondani: én például idén négy Netflixes alkotást is kipipáltam a streamingszolgáltató listájáról. Okosabb lettem? Nem! Életszerű sztorikat ismertem meg? Nem! Oscar-esélyes alakításokat láttam? Nem! Jól szórakoztam? Igen! Kiszakadtam az év végi hajtásból és ezekre a másfél órákra újra hurráoptimistának tartottam magam? Igen! Ajánlanám-e másoknak is a következő filmeket? Persze, hogy igen!
A szerelem illata (Love Hard)
Nina Dobrev romkomjának már az elnevezésben is egy gag lenne, de a poén sajnos odaveszett a magyar fordítással. A Love Hard egy aprócska szójáték (lenne) két karácsonyi klasszikussal: összekötötték benne az Igazából szerelem (Love Actually) és a Drágán add az életed! (Die Hard) eredeti címeit. Ez a két film ugyanis a történet két főszereplőjének kedvence. És ha mindez nem elég, a történet szerint valóban nehéz a szerelem – Natalie Bauernek (Nina Dobrev) legalábbis mindenképpen. Hiába vetette bele magát az online ismerkedésbe, a randijai állandóan katasztrofálisan érnek véget, de legalább van miről írnia az állandó rovatába.
A kollégája arra biztatja, állítson be nagyobb keresési távolságot az appon, Natalie pedig hamar ráakad egy nagyon szimpatikus pasira, akivel megállás nélkül csetel. Ezért a nő úgy dönt, véget vet a pechszériájának, és karácsony alkalmából meglepi a srácot otthon. A gond csak az, hogy a megadott címen egy másik férfi vár rá: Natalie a catfishing áldozata lett. A szintén Netflixes Clickbaittel ellentétben viszont ezúttal romantikus sztoriról van szó. A blogger nem fordít hátat az átverőjének, sőt, eljátssza a barátnőjét a család előtt, ha cserébe Josh Lin (Jimmy O. Yang) összehozza őt azzal a Taggel (Darren Barnet), akitől a fotókat lopta. A fordulat természetesen az első pillanattól egyértelmű: Natalie idővel rájön, hogy amíg a látszólag tökéletes pasit kergette, nem vette észre, hogy az végig ott volt a szeme előtt.
Mégis érdemes megnézned mert… miközben Natalie rémes randijain nevetsz, egyúttal a sajátjaidat is megtanulhatod viccesen felfogni. Ezekből később remek anekdota lehet egy baráti vacsorán (vagy egy blogon?). A szerelem illata egy jópofa emlékeztető arra, hogy az igaz szerelem tényleg bárhol rád találhat, feltéve, ha átlátsz a külsőségeken, és félreteszed a képzeletbeli listádat a „tökéletes társadról”.
Karácsonyi cserebere 3.: Szerelmes csillagok (The Princess Switch 3: Romancing the Star)
Vanessa Hudgens egyszer azt nyilatkozta, szeretné, ha a Karácsonyi cserebere-filmek évek múlva éppen olyan örök kedvencekké válhatnának a nézők szemében, mint amennyire ő szereti az Apád-anyád idejöjjön! című klasszikust. (Amiben egyébként úgyszintén az egymásra megszólalásig hasonlító szereplők helycseréje adja a cselekmény vázát.) Az énekes-színésznő jó úton jár, mivel 2021-ben már a harmadik The Princess Switch romkom debütált a Netflixen.
A második részhez hasonlóan ezúttal is három alteregót (Margaretet, Stacyt és Fionát) kelt életre, akiknek össze kell fogniuk azért, hogy visszalopjanak egy felbecsülhetetlen értékű értéktárgyat, amit a karácsonyi fesztiváljukról tulajdonítottak el. Ebben az epizódban Margaret unokatestvére, Fiona kapja a legtöbb reflektorfényt, ami persze nem véletlen. Ő csatlakozott a legkésőbb a trióhoz, szóval ez volt az a karakter, akit még alaposabban ki lehetett bontani. És igen, nyilvánvalóan ő volt az egyetlen, akire még ráhúzhattak egy szerelmi szálat. A film végén értelemszerűen a jó győzedelmeskedik, és mindenki megkapja a saját happy endjét. Úgyhogy betöréses akció ide, vagy oda, az alkotók nem találtak újat a nap alatt.
Mégis érdemes megnézned mert… ez egy bájosan egyszerű tündérmese arról, hogy az emberek képesek a változásra. Ráadásul Vanessa Hudgens tényleg ügyesen ugrál a karakterek személyisége és akcentusa között.
Szinglilét (Single All the Way)
Hatalmas várakozás övezte (az én esetemben legalábbis biztosan) a Szinglilét című filmet, hiszen ez a Netflix első olyan romkomja, aminek a középpontjában egy homoszexuális románc áll. A sztori szerint Peter megunja, hogy állandóan szingliként utazik haza a családjához karácsonyra, ezért meggyőzi a legjobb barátját, Nicket (Philemon Chambers), hogy az ünnepek idejére játsszák el, ennyi év után végre egymásra találtak. Peter mit sem sejtő édesanyja, Carole (Kathy Najimy) viszont közben már leszervezett egy vakrandit a fiának az edzőjével, Jamesszel (Luke Macfarlane).
Peter igent mond, és ő döbben meg a legjobban, amikor a találkozó valóban jól sikerül. De hiába a szimpátia, mégis minden alkalommal máshol jár az esze, méghozzá azon, hogy szívesebben lenne otthon a rokonai, illetve Nick társaságában… A végkifejletet persze azonnal borítékolhatod: két ezeréves barát rádöbben, hogy többet éreznek a másik iránt. De hiába a szerethető karakterek, a klisék azért a Szinglilétet sem kerülték el: például, egy meleg pasinak „feltétlenül” tudnia kell Britney Spears koreográfiájának lépéseit?
Mégis érdemes megnézned mert… Peter és Nick karakterében elég nagy eséllyel felismerheted önmagadat. Veled is előfordult már, hogy beleragadtál egy olyan munkába, ami igazából nem tett boldoggá? Ezer éve szeretnél belevágni valamibe (mint Nick a könyvírásba), de valahogy mégis félsz megtenni az első lépést? Volt már olyan, hogy rájöttél, beleszerettél az egyik barátodba, de rettegtél attól, hogy az érzés nem kölcsönös? De a cinkos összekacsintás mellett egy megszívlelendő üzenetet is magaddal vihetsz a Szinglilétből. Méghozzá azt, hogy egyetlen karrier sem lehet olyan fontos, hogy eltávolodj a családodtól és csak évente pár alkalommal találkozz velük…
A Castle for Christmas
A legtöbb karácsonyi romkom a húszas vagy a harmincas korosztályról szól (ahogyan a fent említett három film is), éppen ezért üdítő színfolt a Castle for Christmas a Netflix kínálatában. A főszerepet Brooke Shieldsre osztották, aki egy Sophie Brown nevű írónőt alakít. A szerző túl van számtalan romantikus bestseller kiadásán, amikor a válása miatt érzett keserűségéből kinyírja a közkedvelt szívtiprót a legújabb regénye végén. Az olvasói felháborodnak és elpártolnak mellőle, Sophie pedig egészen Skóciáig menekül Amerikából.
Felkeresi azt a kastélyt, amiről az apja olyan sokat mesélt neki: a férfi Dun Dunbar birtokán nőtt fel, majd kidobták onnan. Amikor az írónő megtudja, hogy a kastélyt eladásra kínálják, azonnal lecsap az ajánlatra, ám a jelenlegi tulaj, Myles herceg (Cary Elwes) egyáltalán nem szeretné átadni neki az otthonát. Elhatározza, hogy előleget kér a nőtől és a karácsonyi próbaidő leteltéig elüldözi őt Dun Dunbarból a faragatlan természetével vagy a fűtetlen szobákkal. (Igen, ennél kreatívabb trükkökre sajnos nem futotta a forgatókönyvíróknak…) De ahogyan azt máris sejtheted, Sophie megolvasztja Myles szívét, a herceg pedig segít túllépni a nőnek a válásán – és az alkotói válságán is. Aztán boldogan éltek, míg meg nem haltak. A saját kastélyukban. (Erről aztán álmodozhatok én is…)
Mégis érdemes megnézned mert… először is, az önmagát játszó Drew Barrymore jelenetein tényleg jókat nevethetsz majd. Másodszor is: néha nem árt szembesülni azzal, hogy a problémák elől NEM lehet elfutni, azok a világ másik felére is elkísérnek majd. De az is tény, hogy egy utazás más megvilágításba helyezheti az életedet. Tehát ezzel a lendülettel akár fel is veheted az újévi fogadalomlistádra a szemléletformáló kiruccanást is.
Nyitókép: Netflix
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- 5+1 tipp, hogyan tudod kézzelfoghatóvá tenni a szereteted ajándékokkal
- Ezt ajándékozd szeretteidnek a csillagjegyük szerint
- 3+1 dolog, amivel kifejezheted a szereteted ajándékok nélkül