Derült égből villámcsapásként jöhet a stroke, aminek a frissített irányelvek szerint a nőknél egyedi kockázati tényezői vannak. Számodra is szó szerint életmentő lehet, ha ismered ezeket.
Mellőzzük a dohányzást, minél többet mozgunk és odafigyelünk a táplálkozásra. A szakemberek szerint viszont nőként olyan nemspecifikus kockázati tényezőkre is figyelnünk kell, mint az orális fogamzásgátlók használata, a terhességi komplikációk és a menopauza környékén bekövetkező változások: ezt üzeni frissített iránymutatásaiban az Amerikai Szív Szövetség (AHA). „A stroke és a stroke okozta halálozás előfordulásának csökkentésére a leghatékonyabb mód az első stroke megelőzése, amit elsődleges megelőzésnek nevezünk” – mondta Dr. Cheryl Bushnell neurológus professzor, az irányelvek vezető szerzője. „Egyes népességcsoportoknál megnövekedett a stroke kockázata, akár genetikai, életmódbeli, biológiai tényezők vagy az egészséget befolyásoló társadalmi tényezők miatt. Más esetekben pedig az emberek nem jutnak megfelelő szűrővizsgálatokhoz a kockázatuk azonosítására” – fogalmazott Dr. Bushnell.
Ha most te is azt gondolod, hogy fiatal vagy még ehhez a témához, na meg az első stroke-hoz, a szakember szerint tévedsz: szerinte nagyon fontos kiemelni, hogy az első stroke számos nemhez kötött kockázati tényezője már fiatalon bekövetkezhet. „Ez azért fontos, mert a nőknél a stroke-nak egyedi kockázati tényezői vannak, a fogamzásgátlók és a terhesség például hozzájárulhatnak a kialakulásához a fiataloknál” – mondta egy másik neurológus professzor, Dr. Joshua Willey. Hozzátéve, hogy van pár kockázati tényező, amiről a nőknek tudniuk kell, az első stroke megelőzése érdekében.
Mire kell figyelni nőként, hogy kivédhető legyen a stroke?
1. Szájon át szedhető fogamzásgátlók: A magasabb ösztrogéntartalmú szájon át szedhető fogamzásgátló tablettákat használó embereknél az irányelvek szerint kétszer nagyobb a stroke kialakulásának valószínűsége a későbbi életük során, mint azoknál, akik kevés vagy semmilyen ösztrogént tartalmazó fogamzásgátló tablettát nem szednek. Akiknél a stroke kialakulásának további kockázati tényezői is fennállnak, például például 35 évesnél idősebbek, magas vérnyomásuk van, vagy dohányoznak, azokak az irányelvek szerint fontolóra kell venni a nem hormonális fogamzásgátlók alkalmazását.
2. Terhességi szövődmények: Az irányelvek szerint a teherbe esők néhány egyedi stroke-kockázati tényezővel is szembesülnek. A terhesség alatti, illetve a szülés utáni magas vérnyomás mind növelheti a stroke kockázatát. Nemcsak akkor, amikor ezek az állapotok fennállnak, hanem utána is. A szűrés és a kezelés persze, csökkentheti ezt a kockázatot. Emellett a terhességi szövődmények, mint például a terhességi cukorbetegség, a méhlepény leválása, a koraszülés, a vetélés és a halvaszületés mind összefüggésbe hozhatók az első stroke fokozott kockázatával, az irányelvek szerint.
Tehát ha babát szeretnél, tartsd kontroll alatt a vércukorszinted, illetve minden olyan alapbetegségedet, amely hozzájárulhat az egyéb szövődmények kialakulásához.
3. Az endometriózis: Az irányelvek szerint ez a krónikus nőgyógyászati betegség akár 34 százalékkal magasabb stroke-kockázattal jár, vedd hát komolyan a betegség gyanúját vagy diagnózisát.
4. Menopauza: A menopauza ideje és a tünetek súlyossága is jelezheti a stroke kockázatát az iránymutatások szerint. Azok a nők, akik 45 éves koruk előtt mennek át a menopauzán, vagy akiknél komoly és gyakori éjszakai izzadás és hőhullámok jelentkeznek, fokozott stroke-kockázattal néznek szembe a tudósok szerint. Ezen kívül azoknál, akik hormonpótló terápia segítségével enyhítik a menopauza tüneteit, megnőhet az első stroke kockázata, ha 60 évesnél idősebbek. Illetve akkor is, ha a menopauza után több mint 10 évig használják a hormonokat, mondják a frissített irányelvek.
A meglévő alapproblémák kezelése is kulcsfontosságú
Miután az elhízás és a magas vércukorszint egyaránt az első stroke kockázati tényezője, a szakemberek kiemelik, mennyire fontos ezeknek a problémáknak a kordában tartása. Emellett az iránymutatások számos olyan társadalmi tényezőt is említenek, amelyek hatással lehetnek a stroke kockázatára. Ezek olyan nem orvosi tényezők, mint az oktatás, a jövedelem, valamint az ellátás hozzáférhetősége és megfizethetősége. A szakemberek ide sorolják a környék járhatóságát és az egészséges élelmiszerekhez való hozzáférést is, az otthonunk közelében.
Ha tudjuk, hogy mindezek a dolgok befolyásolhatják a stroke kockázatát, valamint nőként a ránk jellemző kockázati tényezőket, az segíthet tudatosan olyan döntéseket hozni, amelyekkel kezelhetjük a kockázatokat – véli Dr. Michael Hill, az albertai Calgary Egyetem neurológus professzora, aki nem vett részt az iránymutatás kidolgozásában. „A nemek közötti különbségek igenis léteznek a stroke kockázatát tekintve, és az élet minden szakaszában relevánsak. Ezek az életszakaszok különböznek a férfiak és a nők esetében, és függnek az adott életszakaszokban hozott döntésektől. Ennek hangsúlyozása nagyon fontos” – zárta gondolatait Dr. Hill.
Forrás: Everydayhealth.com
Nyitókép: Westend61/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- 7 figyelmeztető jel, amit nem szabad alábecsülni, akár stroke-ot is okozhat
- 1 perc egészség: migrént okozhat, ha ennél több kávét iszol naponta
- Csak napi egy üdítőt iszol? Ezért nem kellene még annyit se, állítja egy kutatás