Noktúria ellen: 5 szokás, ami segít csökkenteni az éjszakai mosdóba járást

Ha éjszaka folyamatosan mosdóba járkálsz, az komolyan ronthatja az alvásminőségedet is. Ezekkel az egyszerű szokásokkal azonban legyőzheted a noktúriát.

Néhányakat a korgó gyomor, másokat a kínzó gondolatok tartanak ébren éjszaka, és persze vannak azok, akik a fürdőszobát látogatják rendszeresen az édes álmok helyett. Ha te is közéjük tartozol, akkor nagyon is jól ismered az érzést, amikor félkómás állapotban próbálsz kitalálni a mosdóba, aztán megelégeled és villanyt kapcsolsz. Ez persze minden álmot kiűz a szemeidből és a következő fél órádat a plafont bámulva töltheted. Amennyiben szeretnéd visszanyerni az irányítást a tested felett, olvass tovább és máris mutatjuk azt az 5 szokást, ami segít enyhíteni az éjszakai vizeletürítést.

Mi az a noktúria?

A noktúria egy olyan egészségügyi állapot, ami azt eredményezi, hogy éjszaka többször is kijárunk pisilni. Becslések szerint minden harmadik 30 év feletti felnőttet, valamint a 65 éves és idősebb emberek körülbelül felét érinti. A noktúriának számos oka lehet, többek között túl sok folyadék fogyasztása lefekvés előtt, alkohol, koffein vagy vízhajtó gyógyszerek szedése. Bizonyos egészségügyi állapotok − mint például a hólyag elzáródása, a cukorbetegség és a húgyúti fertőzések − szintén hozzájárulhatnak a noktúria kialakulásához. De az is állhat a hátterében, hogy egyszerűen hozzászoktunk a gyakori mosdólátogatáshoz és a megszokás miatt ébredünk fel minden éjjel.

1. Figyelj a koffeinbevitelre

Kutatások kimutatták, hogy a koffeintartalmú italok fogyasztása fokozhatja a vizelési ingert az éjszaka során, különösen azoknál, akik túlműködő hólyag tüneteitől szenvednek, mivel a koffein vizelethajtó tulajdonságokkal bír. Ha éjszaka gyakran kell WC-re menned, megkönnyebbülést tapasztalhatsz, ha napközben csökkented a kávé vagy energiaitalok fogyasztását. Szakértők általánosan azt javasolják, hogy legkésőbb délben hagyd abba a koffeinfogyasztást – vagy legalábbis kerüld azt a nap második felében.

2. Erősítsd a medencefenék izmaidat

Ha medencefenék problémáid vannak, akkor valószínűleg a noktúria vagy inkontinencia sem ismeretlen számodra. Ezekben az esetekben a medencefenék erősítése segíthet megedzeni az izmaidat, növelni a hólyagkontrollt és megelőzni a szivárgást. Alapvető medencefenék gyakorlatokat (mint a Kegel-gyakorlatok) otthon is végezhetsz. Kezdd azzal, hogy kiüríted a hólyagodat, majd feküdj hanyatt. Feszítsd meg a medenceizmaidat három-öt másodpercig, majd lazítsd el három-öt másodpercre. Ismételd meg tízszer a folyamatot.

3. Viselj kompressziós zoknit

Ahogy a nap folyamán végzed a tevékenységeidet, folyadék halmozódik fel a lábaidban. Amikor lefekszel (és így megemelkedik a lábad), a veséid elkezdik feldolgozni ezt a folyadékot, ami növelheti a vizelési ingert. Egy módszer ennek megelőzésére, ha javítod a szervezeted folyadékelosztását a nap folyamán, hogy ne kelljen olyan sokszor WC-re menned éjszaka. Hogyan javíthatod a folyadékelosztást? A kompressziós zoknik viselése a nap folyamán elősegíti a jobb véráramlást és javítja a keringést, így kevésbé valószínű, hogy a folyadék összegyűlik a lábakban. Friss kutatások azt is kimutatták, hogy ez jelentős javulást hoz a noktúria kezelésében.

4. Csökkentsd a folyadékbevitelt vacsora után

Az esti folyadékbevitel minimalizálása egy másik stratégia, amivel kevesebbszer kell WC-re menned éjszaka. Ha lehetséges, ne igyál semmit két órával azelőtt, hogy aludni mész. Az is jó ötlet, ha korlátozod a folyadékfogyasztást a késő délutáni és esti órákban. Amivel azonban a legtöbbet tehetsz, ha elkerülöd az alkoholt. Akárcsak a koffein, az alkohol is vizelethajtó, ami valószínűleg növeli az éjszakai vizelési ingert is.

5. Szunyókálj

Ha egy rövid délutáni szunyókálást iktatsz be, a véredbe felszívódik a testedben lévő folyadék, és felébredés után szinte biztosan pisilned kell majd. Ennek eredményeként kevesebb éjszakai WC-szünetre lehet szükséged, mert már megszabadultál némi folyadéktól, amit egyébként éjszaka ürítenél ki. Ezenkívül a szunyókálás segíthet frissebbnek érezni magad, ha az előző éjszaka rosszul aludtál a noktúria miatt. Ahhoz, hogy a legtöbbet hozd ki a szunyókálásból, korlátozd azt maximum 20 percre, és próbáld meg a nap első felére időzíteni.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha ezeket a tippeket kipróbáltad és még mindig többször ébredsz fel éjszaka pisilni, fordulj orvoshoz. Akkor is keress fel egy egészségügyi szakembert, ha az éjszakai WC-látogatások komoly szorongást okoznak, rontják az alvásminőségedet, vagy ha más kellemetlen vizeleti tüneteid is vannak.

Az orvos segíthet meghatározni, mi váltja ki a noktúriát – legyen az egy mögöttes egészségügyi állapot, egy gyógyszer mellékhatása vagy egy életmódbeli tényező. Miután megállapította az okot, megfelelő kezelést javasolhat.

Nyitókép: Kinga Cichewicz/Unsplash
Forrás: CNET

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)