Normális, hogy folyton izzad az arcod? Ez az 5 dolog állhat a háttérben

Az arcizzadás valamilyen szinten természetes velejárója a kánikulának, de akkor miért van az, hogy csak bizonyos embereket érint? Elmondjuk, milyen okok húzódhatnak a háttérben, és azt is, hogy mit tehetsz ellene.

Én már évek óta leszoktam arról, hogy 25 fok felett sminkeljek. Amint beköszönt ugyanis a nyári kánikula, én izzadok, mint az a bizonyos rosszéletű, amikor belép Isten házába. Jó, mondhatjátok, hogy ez teljesen természetes ebben az évszakban, én azonban sokszor észrevettem magamon, hogy bizony az arcomon hamarabb jelentkeznek az első napsugarak jelei, mint azokon a területeken, ahol számítana rá az ember. (Persze, ez lehet azért van, mert gondosan odafigyelek, milyen dezodort használok, és hogyan.)

Szóval elgondolkoztam, hogy biztos nem én lehetek az egyetlen ember a földkerekségen, akivel ez megtörténik, s igazam volt. Kiderült ugyanis, hogy bár a test egy természetes reakciójáról beszélünk – hiszen az izzadást használja a szervezetünk arra, hogy lehűtse magát –, ha erőteljessé válik a verejtékezés, vagy egy-egy testrészre lokalizálódik, azt nem írhatjuk kizárólag az időjárás vagy egy kiadós edzés számlájára. Bizony, olykor komolyabb okok is állhatnak a háttérben.

5 ok, amiért erősen izzad az arcod

1. Hiperhidrózis

Tudtad, hogy a túlzott izzadás egy létező „betegség“? Az orvostudomány szerint a hiperhidrózis a vegetatív idegrendszer kiegyensúlyozatlan működésének következtében jön létre, és az emberek 4-5%-át érinti. Mondhatjuk tehát, hogy egy népbetegségről beszélünk, amely különböző módokon jelentkezhet: van, akinek a lába, tenyere izzad extrém mértékben, s igen, van olyan, akinek az arca is. A kiváltó okát egyelőre nem ismerjük, de a tudomány jelenlegi állása szerint lehet örökölt vagy bizonyos terápiás kezelések mellékhatása is (például az antidepresszánsoké).

2. Perimenopauza

Egy bizonyos kor felett már nem csupán a ráncok jelzik, hogy átpörgettünk a B oldalra, hanem számos olyan változáson is átmegy a testünk, amelyet ugyan az orvosok normálisnak tartanak, mégis keveset beszélünk róla. A perimenopauza idején (vagyis a menopauza előszobájában) sokan tapasztalnak erős izzadást, ez pedig az arcon is kiütközhet. Ilyenkor az ösztrogén- és progeszteronszint csökkenése hatással van ugyanis a hipotalamuszra, amely az agyunk hőszabályozásért felelős területe. Ez a nyári hónapokban különösen megnehezíti a nők életét. A magas hőmérséklet és páratartalom ráadásul meggátolja, hogy a verejték elpárologjon a bőrünkről.

3. Pajzsmirigy-túlműködés

Persze, önmagában az izzadékonyság miatt még nem kell endokrinológushoz szaladni, ám ha más tünetekkel is párosul ez a jelenség (ilyen a hangulatingadozás, a nyakduzzanat, az alvásingadozás és a fáradékonyság is), már érdemes megnézetni a pajzsmirigyedet. „A pajzsmirigy túlműködése felesleges hormonokat termel, amelyek felgyorsítják a szervezet anyagcseréjét és növelik a pulzusszámot. Ez pedig túlzott izzadáshoz vezethet” – magyarázza Sobia Qasim gyógyszerész

4. Életmód

Nem okozhat nagy meglepetést, ha azt mondjuk, az életmódod mindenre (is) befolyással bír, így az extrém izzadásban ugyancsak szerepet játszhat. A nikotin, az alkohol, a nem megfelelő étrend és a stressz is okozhat erőteljes verejtékezést, így érdemes felülvizsgálni az életedet ebből a szempontból is. A cigaretta ugyanis például az idegrendszert támadja, ezáltal bezavar a testünk természetes hőszabályozásába.

5. Vitaminhiány

Ha a szervezetedből kiürültek bizonyos vitaminok és ásványi anyagok, az számos problémához vezethet – ide tartozik az arcizzadás is. Mike Kocsis hormonspecialista szerint ez az egyik első jele a D-vitaminhiánynak, ami kifejezetten az arc és a fej tájékán okoz izzadást, miközben hőháztartásunkkal szórakozik. De a tünet hátterében akár alacsony magnéziumszint is állhat, mivel „az a szimpatikus idegrendszer túlórázását okozhatja” – mondja. Ez okozhat egy olyan stresszreakciót, aminek egyik tünete az arc fokozott izzadása, hiszen kiváltja a kortizol – vagyis a stresszhormon – felszabadulását. Az izzadás pedig csak az egyik jele a magas kortizolszintnek.

izzadtság
Fotó: Biserka Stojanovic/GettyImages

Mit tehetsz ellene?

  • Diéta: egy kiegyensúlyozott étrend csodákra képes! Első lépésként érdemes ezt a területet felülvizsgálni, kerülni a fűszeres ételek, a koffein és az alkohol fogyasztását, mivel mindegyik serkenti a verejtékmirigyek túlműködését, és ezáltal az izzadást. „Ha sok vizet fogyasztásunk, az biztosítja a megfelelő testhőmérsékletet“ – teszi hozzá Qasim.
  • Varázsmogyoró: Ezt a növényt ismerheted csodamogyoróként vagy boszorkánymogyoróként is, és imádjuk, hogy olyan neve van, mintha az Átkozott boszorkák kamrájából szedted volna elő! Ennél azonban sokkal többre képes, hiszen „csökkentheti a bőr pórusai által termelt faggyú mennyiségét és visszaszoríthatja az izzadást. Általánosságban csökkenti ugyanis a bőr pórusait és így elnyomja a verejtékmirigyek működését“ – mondja Qasim.
  • Mindfulness: Joggal teheted fel a kérdést, hogyan befolyásolja az arcizzadást, ám Qasim szerint míg a verejtékezést megoldhatjuk orvosi segítséggel, egyes kiváltó okait, mint a stressz, már magunknak kell leküzdenünk. „A stresszhormon, vagyis a kortizol szintjét csökkentő technikák, például a meditáció, a jóga és az éber figyelem gyakorlása, segíthet megakadályozni a stressz által kiváltott izzadást.“
  • Aktív életmód: Persze, a testmozgás alapvetően fokozza az izzadást a nyári melegben, ám hosszú távon mégis jó hatással van a szervezetünkre, főleg, ha néhány szempontot figyelembe veszünk. „Tedd át az edzéseket szabadtérre, a reggeli órákra, mielőtt túl magas lenne a hőmérséklet. Ez nemcsak a testhő mérséklésében segít, hanem a cirkadián ritmus szabályozásában is, javítva az alvás minőségét” – mondja Kocsis. Hozzáteszi, az is hasznos lehet, ha nem egy nagy, megterhelő edzést illesztünk be a napunkba, hanem többször, kisebb intenzitású mozgásformával segítjük a szervezetünket, hogy visszataláljon a helyes ritmusba, s ezáltal megszabaduljunk az idegesítő arcizzadástól.

Abban pedig mind Qasim, mind Kocsis egyetértenek, hogy bár valóban a test természetes reakciója az (arc)izzadás, ha már az életminőségünket befolyásolja, érdemes szakember segítségét kérni a pontos ok feltérképezése és az egyénre szabott terápia érdekében is.

Nyitókép: Erik Isakson/GettyImages
Forrás: Women and home

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)