Nosztalgikus, de modern köntösben tálalt programok a hétre

Rocktörténeti kalandozást, egy friss színházi bemutatót és egy összművészeti kiállítást ajánlunk március első hetére.

Színház

fotó: Dömölky Dániel

Robert Icke Oidipusz című írásának színpadi adaptációját vasárnap mutatta be a Radnóti Színház. A Szophoklész drámája nyomán született, de ma játszódó darab címszereplője egy várva várt, igaz politikus, aki két év kampányt követően megnyerni látszik a választást.

Ám a múlt árnyai visszatérnek és mindent felforgatnak. Mi ez, tragikus vétség? „De lehet, hogy pontosabb lenne egyszerűen tévedésnek vagy hibának nevezni? Mit tegyünk, ha a hibákat tudtunkon kívül a múltban követtük el? Ha ezeket a hibákat nem lehet jóvá tenni? Mi a sorsunk? Amit a szüleink írtak? Vagy az istenek? Látjuk-e magunkat annyira, hogy képesek legyünk megállni, mielőtt túl késő lenne?”

Ezeket a kérdéseket a darab kapcsán az író, Robert Icke teszi fel. A kortárs angol színházrendező és drámaíró nevéhez több klasszikus színmű újragondolása, átírása, modernizálása kötődik. Saját bevallása szerint az a célja a klasszikusok leporolásával, hogy megszabadítsa őket az évszázadok során rájuk rakódott színházi hagyománytól. Gyakran beszél arról is, hogy milyen fontos lenne megszólítani a fiatal közönséget, a színházba járók elöregedése „komoly probléma, amit muszáj megoldani, máskülönben a színház meghal. Ötven vagy hatvan év múlva nem lesz közönség.”

A Radnóti Színház előadását, Szophoklész Oidipusz királyának modern adaptációját Upor László fordította. Ebben az izgalmas, kortárs változatban Oidipusz egy reményteljes politikus, aki teljes átláthatóságot ígér választóinak, ám a választás éjszakáján szembesülnie kell a múlt árnyaival egy olyan világban, ahol semmi sem az, aminek látszik. Szikszai Rémusz rendező szerint – aki a nagy sikerű A párnaember és Ádám almái után harmadik alkalommal dolgozik rendezőként a társulattal –, az Oidipusz nem pusztán egyszerű átirat, az előadás jóval több réteget rejt magában az eredeti műhöz képest. „Icke-nál szinte minden szerep hangsúlyossá válik, mindenkinek megvan az egyéni története. Olyan jeleneteket is beleírt, amelyek az eredeti műben nincsenek meg. Ezeket mintha egy skandináv drámából ragadta volna ki, így tud kibontakozni, a mában megszólalni egy család története. Mi akkor végeztük jól a munkánkat, ha a néző percekre elfelejti, hogy egy Oidipusz-átiratot néz” – fogalmazott az előadás rendezője.

Zene

fotó: Márai Kult

Valóságos nosztalgikus zenei csemege a Rocktörténeti szalon B. Tóth Lászlóval. A Márai Sándor Művelődési Házban minden hónap első csütörtökén a magyar könnyűzenei múlt és a történetmesélés a főszereplő.

Mindenkinek volt kedvenc együttese, énekese esetleg diszkósa. Mindenki hallott történeteket, nevetett vélt vagy valós eseteken. De mi is az igazság? Mondják el maguk az érintettek. Nevessünk együtt vagy tudjunk meg kulisszatitkokat. Testközelbe hozzuk az ősz jampeceket, a gyérülő hajú rockkereket és az örök ifjú popdívákat.
A program célja nem a könnyes múltba révedés, hanem az, hogy visszamenjünk a rock & roll hőskorába. A szervezők az elmúlt, de el nem feledett színes, vidám életet kívánják bemutatni és újból megidézni. A márciusi vendég igazi nagyágyú, akivel garantáltan tartalmasan fog telni az este: Fenyő Miklós, eMeRTon-díjas magyar előadóművész, dalszerző, a rock & roll legnagyobb hazai egyénisége. A belépés díjtalan, de előzetes regisztrációhoz kötött.

Kiállítás

fotó: Esentia Artis

Pénteken nyílt meg és május 7-éig látogatható az Essentia Artis, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) 2023-ban végzett művészeti ösztöndíjasainak kiállítása és programsorozata a Pesti Vigadóban, az MMA székházában.

Az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet első ízben 2023 márciusában rendezte meg a grandiózus eseményt, amely az idei esztendőben, a fokozott érdeklődésre való tekintettel, több mint két hónapig áll nyitva majd a látogatók előtt. Mintegy 160 kortárs művész közreműködésével megvalósuló összművészeti seregszemle számtalan ingyenes programmal várja az érdeklődőket Az esemény keretében az építészet, a film- és fotóművészet, az irodalom, az ipar- és tervezőművészet, a képzőművészet, a népművészet, a színház, a zene és a művészetelmélet területén tevékenykedő alkotók mutatkoznak be.

Nyitókép:  részlet az Oidipusz című előadásból, fotó: Dömölky Dániel

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)