Így teheted boldoggá a növényeidet tavasszal

5 teendő, hogy virágaid még szebben tündököljenek

A porcicák ellen vívott ádáz küzdelem és a téli ruhák szortírozása közepette a növényeidről se feledkezz meg! Elvégre ez az évszak kevésbé a nagytakarításról, mint a megújulásról szól: ilyenkor a cserepes virágaid is még több gondoskodást igényelnek!

Ahogy minket is felvillanyoz és lendületbe hoz a tavaszi napsütés, úgy növényeink is új életre kelnek tőle. A kérdés már csak az, hogy hogyan segíthetjük a megújulásukat? Összeszedtük, mit érdemes elvégezni ahhoz, hogy lakásunk ékei maradhassanak:

Ha barna a levél, nincs értelme mentegetni!

Elsőként szabadítsd meg a növényt az elszáradt részektől! Ugyan egész évben feladatunk a növény tisztán tartása, az új hajtásokra tekintettel tavasszal még nagyobb szükség van erre. De mit vágjunk le, és mit ne? Előfordul, hogy megkímélsz egy barnuló levelet annak reményében, hogy talán mégsem szárad el? Várakozás helyett vágd le az elhaló részeket, így a növény nem szállít feleslegesen vizet ezekre a területekre, és energiát spórol meg. Arról nem is beszélve, hogy így még a növekedést is serkented!

Poros levél = problémás fotoszintézis

Ragadj egy mikroszálas törlőkendőt és egy spriccelőkannát: itt az ideje letörölgetni a tél során a növény leveleire rakódott porréteget. Ez különösen fontos, hisz a fotoszintézis folyamata, mely során a növény a napfény energiáját felhasználva szervetlen anyagból szerves anyagot hoz létre, a levelekben zajlik le, a por pedig akadályozza a fény elnyelését.

Ha bolyhos, ne bolygasd!
Hagyd a törölgetést, ha nem sima felületű a növény levele. Ilyenek például az agancspáfrányok, melyeknek ezüstös csillószőrök borítják a leveleit.

 Vesd be a műtrágyát!

Ahhoz, hogy a legtöbbet hozd ki a növényedből, célszerű felturbóznod a földjét. Késő március és kora április a legjobb időszak a tápoldatozáshoz, szóval még épp időben vagy! Válassz nitrogénmentes műtrágyát, ha nem szeretnéd túlterhelni a növényed. Túl sok nitrogén hatására csökken az ellenállóképesség és késhet a virágzás.

Több fény, több víz!

A tavaszi időszakban több vizet igényelnek a növényeid. De vigyázz: ilyenkor könnyű beleesni a túlöntözés csapdájába. Ha barna pöttyöket látsz a leveleken, az annak a jele, hogy a sejtfalak szétrepednek a vízmennyiségtől. Arra is figyelj, hogy minél több vizet adsz a virágodnak, annál kevésbé célszerű direkt fénynek kitenni. Kísérletezz az áthelyezésével, a fényárban úszó terasz helyett lehet, hogy egy árnyékosabb helyen érzi majd jól magát.

Vigyázz a költöztetéssel!

Ha úgy látod, hogy kinőtte a cserepét, jöhet az ültetés! Árulkodó jel lehet egy műanyag tartó esetében, ha nagyon kemény a fala, valószínűleg a gyökerek feszítik belülről. A föld felfrissítése is jó ötlet, arra viszont vigyázz, hogy ne foszd meg teljesen a régi földjétől, ezzel ugyanis jó mikrobákat veszíthet. Hogy ezt elkerüld, amikor kiemeled a virágot, ne verd le a gyökeréről a földet.

Nyitókép: Maria Evseyeva/Shutterstock

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)