Egy négygyermekes anyuka kitalálta a "Hogyan legyek ember" tábort, amit akár te is könnyen megrendezhetsz otthon. Utána pedig valószínűleg rá sem fogsz ismerni a gyermekedre.
Szülőként az a legfőbb feladatunk, hogy embert faragjunk a gyerekeinkből. Olyat, aki érzelmileg is rendben van magával és a világgal, de a hétköznapi életben is megállja a helyét. Épp ezért, zseniális ötletet eszelt ki az az anyuka, aki megszervezte gyerekei számára a „Hogyan legyek ember?” tábort. Egy listát készített mindazokból a készségekből és életvezetési praktikákból, amikre szüksége lehet egy embernek a boldoguláshoz. Ezután rászánta a nyarat, hogy mindezt megtanítsa a szünet alatt a gyerekeknek. Ez nemcsak minőségi együtt töltött időt jelentett a család számára, hanem fejlődési lehetőséget a gyerekeknek és önállóságuk megtapasztalását is.
Mindent tudunk, csak azt nem, amit kellene
Sokan úgy érjük el a felnőttkort, hogy homályos tudományos tárgyakat tanultunk, és valahogy átugorjuk azokat a dolgokat, amelyeket ténylegesen beépíthetnénk a mindennapi életünkbe. Semmi baj az algebrával és a pitagorasz tétellel, de az biztos, hogy jó lett volna helyette megtanulni, hogyan kell adózni vagy megvarrni egy elszakadt ruhát. Amikor fiatal felnőttként szembesülünk ezekkel a „kihívásokkal”, rádöbbenünk, hogy mennyivel könnyebb lenne, ha ezeket a hétköznapi élethez elengedhetetlen képességeket már gyerekkorunkban megtanultuk volna.

Kellemeset a hasznossal
A gyerekek utánzással tanulnak, ezért hatalmas tévhit, hogy mindenféle műanyag éneklő és mozgó játékkal kell elhalmozni őket, ahhoz, hogy lekössük a figyelmüket. Ha valaki látott már gyereket önfeledten játszani csomagolópapírral, a többezer forintos újonnan vásárolt játékot pedig félredobta, az tudja miről van szó. A kicsik kifejezetten élvezik, ha a mindennapi élet ügyes-bajos dolgaiba vonjuk be őket. Ha segíthetnek a háztartásban, ha ők kavarhatják meg a gőzölgő levest vagy a saját konyhájukban kotyvaszthatnak valamit, akár csak a felnőttek. Az önállóságra nevelés tehát nemcsak pillanatnyilag kifizetődő, mert tehermentesít minket, hanem segít kialakítani egy pozitív kapcsolatot a háztartási munkával, amit aztán egész életükben kamatoztathatnak.

Gyerekre szabva
A „Hogyan legyek ember?” tábor ötletének másik nagyszerű tulajdonsága, hogy teljesen személyre szabható. A szülők által összeállított lista igazodhat a gyerekek életkorához, fejlettségi szintjéhez, neméhez és lehet teljesen gyakorlatias vagy éppen vicces. A feladatok nehézségi szintje is életkorfüggő. Kaitlyn Rowe, az ötlet kitalálója, maga is 4 gyermekes anyuka, aki minden gyerekének külön listát állított össze. Három éves kisfia olyan dolgokat tanult meg, mint az ágyazás, az olló és a ragasztó biztonságos használata, a növények meglocsolása és a játékai rendszerezése. Míg legidősebb, 6 éves lánya valamivel összetettebb feladatokat kapott, mint például a tojásrántotta készítés, hajszárítás és a pénz megszámlálása.
A szünidő sok családnál rengeteg logisztikát és fejtörést igényel. A szülők általában dolgoznak, így a gyerekek felügyeletét vagy a rokonok, vagy a különböző programok szervezői látják el. A nyári táborok remek lehetőséget kínálnak a tapasztalatszerzésre és a kortárs kapcsolatok elmélyítésére. Azonban jó kiindulási alap, vagy akár kiegészítés is lehet a Kaitlyn által megálmodott tábor. Így később könnyű szívvel engedhetjük el a gyerekeket hosszabb időre is otthonról, mert biztosak lehetünk abban, hogy minden körülmények között feltalálják magukat és önállóságuk segíti őket a jobb alkalmazkodásban is.
Forrás: Upworthy
Nyitókép: Westend61/Getty Images