Vigyázz a kutyusodra: ezek a leggyakoribb nyári veszélyek az egészségére

Azon kívül, hogy nyilván mindig van vize és a nagy melegben csak rövideket sétáltok, a nyár számos kihívást és veszélyt tartogat kis kedvencedre nézve, amelyektől csak te védheted meg őt. Foglaljuk össze röviden, hogy melyek ezek.

Bár Morzsa kutyánkra már csak homályosan emlékszem, arra már jobban, hogy Pajtás kutyusunkkal hogyan törődtek a Nagyszüleim nyáron. Rendszeresen cserélték a vizét, néha lelocsolták, és gondoskodtak számára elegendő árnyékról. Ő, ahogy az elődei is a családomban, klasszik kinti kutya volt, azzal a jól meghatározott feladattal, hogy őrizze a házat. És ezt tökéletesen el is látta. Aztán telt-múlt az idő, felnőttem (bár ebben még családon belül sincs egyetértés, de ezt most hagyjuk is), és a párommal, aki már a férjem, lett egy saját kutyusunk, Barney. Vadászkutya lévén neki is volt funkciója, vagyis hát elméletben. Mert a gyakorlat azt eredményezte, hogy velünk élt, velünk evett, sok helyre velünk is utazott. És igen, benti kutyus volt, saját ággyal. Az érkezése előtt még nem sejtettem, hogy mennyi minden megváltozik majd nálunk, mennyire másképp fogok nézni bizonyos dolgokra ilyenek például a nyári hétköznapok is. Mert ami addig egy laza kis vízparti kirándulás vagy egy kellemes séta a boltig, az egy kutyussal már más tészta. Figyelni kell a nagy melegre, a forró aszfaltra. Látni kell, hol sérülhet meg, milyen élősködőkkel találkozhat, mi stesszelheti, és így tovább. De még mielőtt úgy éreznéd, könnyebb egy lájtos sétát tenni a Jurassic Parkban, mint nyáron négylábú társaddal a közeli futin, gyorsan megnyugtatnálak: erről szó sincs. De azt nem árt átlátni, melyek a legfőbb nyári veszélyek kutyáknál, és mit tehetsz ezek ellen.

Nyári veszélyek kutyáknál: 5 dolog, amivel legyél tisztában

1. Ismerd fel a hőkimerülés vagy a hőguta jeleit: ha a kutyusod rosszul bírja a meleget, erősen liheghet és bágyadt lehet. De fontos, hogy ettől meg tudd különböztetni a hőguta jeleit, amellyel szó szerint életet menthetsz. Ezek a következők: erőteljes zihálás és nyáladzás, gyengeség, letargia, de lehet, hogy a kutyánál koordinációs zavarok is fellépnek, esetleg hány, elájul vagy görcsrohamai lesznek. Ha ilyen súlyos a helyzet, azonnal vidd orvoshoz. Próbáld itatni, és vizezd be langyos vízzel a bundáját. Fontos, hogy ne hideggel, mert az megzavarhatja a vérnyomását.

2. Sérülések, fulladásveszély: azt már biztosan nem először hallod, hogy forró aszfalton ne sétáljatok. De gondolj azokra a helyzetekre is, amikor játék közben sérülhet meg. Mondjuk gödörbe lép egy ismeretlen helyen, vagy a vízi sportokkal ismerkedve, esetleg egy kutyás strandon a víz ad okot ijedtségre. Bizony, tévhit, hogy minden kutya szereti a vizet, és úszni sem tud mindegyik. Ezért csak óvatosan ismerkedjetek először a vízzel, aztán ha hozzászokott, már biztosan jó móka lesz!

Ha a kutyusoddal csobbannál: ezek a legszuperebb kutyás strandok 2024 nyarán

Váratlan zajok, tűzijáték: biztosan te is megijedsz a váratlan zajoktól. De gondolj bele, mit érez egy kiskutya, akinek fogalma sincs, mi okozhatta azt a hatalmas durranást a közelében. Ő nem fogja érteni, hogy nyár van, szabadtéri koncert vagy tűzijáték, csak azt diktálják majd az ösztönei, hogy meneküljön onnan. A legjobb, ha nem viszed magaddal olyan helyekre, ahol váratlan hangos zajok várhatók, de ha mégis, akkor mindig pórázon sétáljatok. Úgy megúszhatod a szökést, az abból adódó sérüléseket és a legrosszabbat is.

Élősködők és mérgek

Bolhák, kullancsok, szúnyogok: bár az egész éves megelőzés fontosságát nem tudjuk elégszer hangsúlyozni, a melegben különösen fontos az is, hogy minden séta után nézd át a kutyusodat, nem került-e kullancs vagy bolha a bundájára. Ha találsz rajta élősködőket, mielőbb távolítsd el azokat. És ne felejtsd el rendszeresen kimosni a fekhelyét, hiszen jó pár élősködő megbújhat ott is.

Mérgező anyagok: legyél óvatos a kertben, a grillezések, piknikezések vagy kirándulások során, mert sajnos nagy baj lehet bizonyos ételek vagy más anyagok lenyeléséből. A szőlő, a hagyma, a csokoládé vagy akár a hamburgerszósz is veszélyes lehet a kutyádra. De abból is tragédia lehet, ha megdézsmálja a vegyszereket, rovarirtókat, gyomirtókat, vagy belekóstol a liliomok, azaleák, mérges gombák valamelyikébe. Mindig alaposan nézz tehát körül, ha új helyen jártok. És a kutyus inkább rövid pórázon legyen melletted, mint hogy nagy baj legyen a nyári kalandból.

Hogyan hűtheted le a kutyát a nagy melegben?

A fent említettek talán a legfőbb nyári veszélyek kutyáknál, de ki kell emelni a kiszáradás megelőzését is. Emiatt nagyon fontos, hogy négylábú társad eleget igyon – a hozzáértők szerint 30 ml/kg értékkel számolva kaphatod meg, mennyit kellene innia. Ha a vizet kevésbé lefetyeli, hideg dinnyével vagy jégkockatartóban lefagyasztott májassal, húslevessel, stb. is trükközhetsz a folyadékpótlással, de vigyázz, kimelegedett kutyának soha ne adj jéghideg enni- vagy innivalót, mert csúnya torokgyulladás lehet a dolog vége. 

Ezek mellett ha szereti a vizet, remek ötlet lehet egy-egy látogatás a közeli tónál vagy folyóparton (ha nem tilos kutyát fürdetni), vagy valamelyik kutyás strandot is felkereshetitek. De akár otthon, a kertben is felfrissítheted őt egy gyerekmedencében, vagy egy, már több helyen is kapható kutyamedencében vagy -szökőkútban is.

Ha ez nem opció, beválhat egy hűtőmatrac (ne ijedj meg, ha nem fekszik rá, sokszor idő és rászoktatás kérdése a dolog), de kaphatók már hűtőkendők is, kifejezetten kutyáknak. De kedvenced teljesen odáig lehet attól is, ha vizes törölközővel naponta többször áttörlöd a kis testét. Elsőre lehet, hogy furcsa lesz neki, de néhány alkalom után megszokja, és rájön, mennyire jó neki. Utána egész biztosan hálás lesz érte!

Forrás: Greatpetcare.com
Nyitókép: Capuski / Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)