Nyugalomra hangolva: a lassú élet receptje

A lassú élet olyan, mint egy baráti figyelmeztetés arra, hogy ne tévesszük szem elől az apró örömöket.

Képzeld el, hogy egy vonatállomáson állsz, ahol szélsebesen haladnak el melletted a vonatok. Kapkodod a fejed, hogy melyikre kellene felszállnod, de mire odaérnél bármelyikhez is, sípszóra záródnak az ajtók. Pont ilyen lett az életünk. A napok rohanó vonatokként száguldanak el mellettünk és nincs időnk kiélvezni az utazást. Ebben a túlhajszolt világban, ahol a stressz mindenfelől körülvesz minket, és az idő egy szoros menetrend szerinti vonat, talán elgondolkodtál már azon, mi lenne, ha lelassulnál egy kicsit. Mi lenne, ha megállnál egy pillanatra és megengednéd magadnak, hogy élvezd a lassabb tempót? Tényleg lemaradnál bármiről is, vagy csak túl hosszú ideig hitetted el ezt magaddal? Az igazság az, hogy nemhogy nem maradunk le semmiről, ha visszaveszünk az iramból, hanem még többet engedünk be az életünkbe a valóban fontos dolgokból: mélyebb kapcsolódást, nyugalmat és időt kapunk cserébe.

Természetközeli életmód

Észrevetted, hogy a természet közelében kevésbé vagyunk ingerültek, túlpörgöttek és a mindennapi problémáink is kisebbnek tűnnek? Amikor kilépünk a városi környezetből, a természet egy új, tágabb perspektívát nyújt. Az idő lelassul és mi észrevesszük saját kicsinyességeinket. Ehhez még arra sincs szükség, hogy remete életmódot éljünk vagy egy farmon tengessük a mindennapjainkat. Apró lépésekben is beengedhetjük a természetet az életünkbe. A több séta, kertészkedés vagy a szabad vizekben való fürdőzés, mind olyan lehetőségek, amiket bárki megragadhat. De ha tényleg piciben kezdenéd, azzal is sokat tehetsz, ha néhány fűszernövényt beköltöztetsz az otthonodba.

Munka-magánélet egyensúly

Könnyű lenne úgy lelassulni, ha nem kellene minden nap ezerfelé szakadnunk. A munka és magánélet közötti egyensúly megtalálása személyes kihívás, amivel mindannyiunknak szembe kell nézni. Jellemzően mindkét területen jól akarunk teljesíteni, mi több, inkább tökéletesen, ezért rendszerint szétforgácsolódunk. Mindez addig fog így menni, amíg meg nem határozzuk a prioritást. Ez mindig egy adott életszakaszra vonatkozik. Hiszen az élet hullámzó, így van, amikor a karrier, máskor pedig a család kerül előtérbe. A mi feladatunk eldönteni, hogy jelenleg melyik a fontosabb számunkra. Egy jó időmenedzsment kialakítása, a munka hatékonyabbá tétele és a határhúzás, mind olyan feladatok, amiket kipipálva könnyebben lavírozhatunk a munka és magánélet kihívásai között.

Lecsendesítő rituálék

A hétköznapi rituálék sokat segítenek abban, hogy mederben tudjuk tartani az életünket. Alkoss magadnak olyan napindító vagy esti lecsendesítő rituálékat, amelyek segítenek a gyors tempóból a lassabb üzemmódra való átmenetben. Ez lehet egy csésze tea elfogyasztása vagy egy teljes óra, amit a mentális és fizikai egészségednek szentelsz. A legjobb, ha megvizsgálod, hogy melyek azok a területek, ahol a legnagyobb szükséged van a nyugalomra. Lehet, hogy az evés az, ami gondot okoz, mert futtában, az ízeket hírből sem ismerve táplálkozol. Ilyenkor tudatos táplálkozási rituálékat alakíthatsz ki. Például előtérbe helyezed a főzést, amivel már ráhangolódsz a megenni kívánt ételre, megterítesz minden étkezés előtt és a multitasking helyett kizárólag az evésre, az ízekre és a tested táplálására figyelsz.

Digitális detox

A TikTokon 60 másodpercenként új inger ér minket. Egyik percben megolvad a szívünk egy kiskutyás videó láttán, a másik percben pedig felháborodunk a globális piac helyzetén. Lehet, hogy nem gondolunk bele ennek az abszurditásába, de az agyunk ki van merülve attól a tempótól, amit az eszközeink diktálnak. Mi pedig elfelejtettük, hogyan kell a telefonunk nélkül élni. Ha azt szeretnéd, hogy csigalassúsággal teljenek a percek, egyszerű a dolgod: tedd le a telefonod. Csak próbáld ki. Nem kell minden nap, elég hetente 1 napot rászánni a digitális detoxra. Egy teljes napot kapunk vissza így, amit nem azzal töltünk, hogy más emberek életét nézzük egy kijelzőn keresztül, hanem a sajátunkat élhetjük.

Rugalmas időbeosztás

A lassú életvitel nem azt jelenti, hogy meg kell állnunk a fejlődésben. Ellenkezőleg, arra buzdít, hogy fejlesszük személyes és szakmai készségeinket, de tegyük mindezt lassabban, nyugodtabban és élvezettel. Ha minden napunkat betáblázzuk, még szusszanni sem marad időnk. A lassú élethez elengedhetetlen a rugalmasság, az, hogy megengedjük magunknak az üres járatokat, a változtatás jogát vagy éppen a semmittevést.

Nyitókép: Yolya/ Getty Images

Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:

Tedd meg a befizetéseidet, mi pedig megnöveljük a nyerési esélyeidet maximum 275 000 forintig. (x)