Ha a reggelt egy jól megtervezett, átgondolt rutinnal kezded, amelyben szerepet kapnak a gyógynövények is, akkor az megalapozza az előtted álló nap hangulatát.
Robin Sharma, Hajnali 5 óra klub című könyve a reggeli rutin kialakításának előnyeiről szól. Az író olyan napindító gyakorlatokat javasol, amelyek hozzájárulnak az egészségesebb élethez. Habár idő kell ahhoz, hogy a változtatásokból szokás legyen, biztos lehetsz abban, hogy a végeredmény egy hatékonyabb életmód lesz.
A gyógyító növények nagyszerűen kiegészítik a napindító tevékenységeket. Nemcsak a fizikai jólétet, hanem az érzelmi egyensúlyt is támogatják. Kezdd a változást apró lépésekkel, majd fokozatosan vezesd be az életedbe ezeket a jótékony módosításokat. Egy új rutin kialakítása nem azonnal történik meg, hanem rendszeres, napi gyakorlás szükséges hozzá. Ha testet-lelket tápláló tevékenységekkel kezded a napot, akkor könnyedén ráhangolódhatsz az előtted álló feladatokra. A gyógynövények segíthetnek ebben a folyamatban. A látványuk, az illatuk, az ízük elegendő ahhoz, hogy érzelmi reakciót váltsanak ki. Használatuk pozitivitást adhat a kora reggeleknek, és segíthetnek emlékezni arra, miért is vágtál bele a változásba. A növények szépsége, és alkalmazása a meditációban megnyugtatja az elmét, és segít tisztán gondolkodni. Ha nem tartozol a hajnali ötös klubhoz, még akkor is érdemes néhány gyógynövényes gyakorlatot beépíteni a reggeli rutinodba, mert nagy változásokat idézhetnek elő az általános közérzetedben.
Hálagyakorlat tulsival, gyömbérrel, és pitypanggal
Érdemes a reggelt egy egyszerű hálagyakorlattal indítani. Írj fel három olyan dolgot egy füzetbe, amiért hálás vagy. Ha valamit ápolsz és gondozol, az növekedni fog. Nincs ez másképp a hálával sem. Ez a rutin energiával tölthet el, ha eleget gyakorlod. A szeretteiddel töltött minőségi idő és az élet apró örömeinek felfedezése esélyt ad a pozitív életszemléletre még akkor is, ha éppen kihívásokkal kell szembesülnöd. A reggeli hálagyakorlatot egy olyan teakeverékkel támogathatod, ami szent bazsalikom leveléből, pitypang gyökeréből, és gyömbérből áll. A tulsi (szent bazsalikom) fokozza a pszichés és fizika stresszel szembeni ellenállóképességet. A pitypanggyökér a máj és az emésztés barátja, regenerálja és tisztítja a szervezetet. A gyömbér egy melegítő gyógynövény, amely nyugtatja és elősegíti az emésztést, fokozza a vérkeringést, és belülről tölti meg tűzzel és felébreszti a testet.
Hozzávalók:
- 1 bögre forró víz
- 1 tk szárított tulsi
- 1t k szárított pitypang gyökér
- ½ tk gyömbér por vagy 2 vékony szelet friss gyömbér
Elkészítés:
Tedd az alapanyagokat a kedvenc bögrédbe, öntsd le forró vízzel, és hagyd állni lefedve 15 percig. Végül szűrd le, és ízlés szerint édesítsd.
Jóga ashwagandha-val
A test átmozgatása hatékony eleme lehet az új reggeli rutinodnak. Számos lehetőség létezik, a pezsdítő jógától, az enyhe izomnyújtásokon át, egészen a nagy intenzitású edzésig. A reggeli testmozgásnak sok előnye van. Támogatja a szív- és érrendszer egészséges működését, fokozza az energiaszintet és a méregtelenítő folyamatokat, illetve végeredményben erősíti az immunrendszert is. Az ashwagandha segít megbirkózni a testmozgás során tapasztalt kihívásokkal. Gyulladáscsökkentő és az immunrendszert erősítő hatása miatt érdemes beépíteni ezt a különleges gyógynövényt a napindító gyakorlatokba. Az ashwagandha-nak a gyökerét használják fel, és leginkább por formájában találkozhatsz vele. A legjobb, ha a reggeli turmixodhoz vagy a zabkásádhoz teszel belőle egy teáskanállal.
Reggeli bőrápolás
Miután átgondoltad mindazt, amiért hálás vagy, és átmozgattad a testedet, itt az ideje egy kis szépségápolásnak. Önmagad tudatos fizikai gondozása hozzájárul a pozitív gondolatok megteremtéséhez, és fokozza az önértékelésedet. Ha a szépítkezésbe és tisztálkodásba is belecsempészed a gyógynövényeket, garantáltan emeled az énidő minőségét. A bőr a tested legnagyobb szerve, megvéd a külvilágból érkező káros hatásoktól és toxikus anyagoktól. Tested felszíne árulkodik a szervezet egészségéről, és az egyensúly felborulásáról is. A szárazság, a gyulladás, vagy a bakteriális fertőzések belső problémákról árulkodnak. Bőröd külső-belső ápolása a szépség és egészség megteremtésének egyik alappillére. Az ájurvédában ismert garshana gyakorlat támogatja a nyirokrendszer megfelelő működését, így hozzájárul az egészséges bőr megőrzéséhez. A garshana egy testradírozó masszázs, ami enyhén dörzsölő mozdulatokkal eltávolítja az elhalt hámsejteket, és puhává, rugalmassá teszi a bőrt. Fontos, hogy ehhez természetes sörtékből készült testkefét használj, és a gyakorlatot a reggeli zuhanyzás előtt végezd el. A garshana kezelés után, de még a fürdés előtt használj bátran körömvirágolajat. Ez a növény ugyanis gyulladásgátló és összehúzó tulajdonságokkal bír. Ezenkívül segít az irritált és viszkető bőr megnyugtatásában.
Bőröd belső ápolását olyan növényekkel tudod támogatni, amik elősegítik a szervezet természetes méregtelenítését. A réti heréből, csalánból és bojtorjángyökérből készített teakeverék tisztítja a vért és felgyorsítja a szervezet méregtelenítését.
Hozzávalók:
- 1 tk szárított réti here
- 1 tk szárított csalán
- 1 tk szárított bojtorjángyökér
Elkészítés:
Forrásban lévő vízzel öntsd le a hozzávalókat és lefedve hagyd állni 8-10 percig. Ezután szűrd le és fogyaszd. A végeredmény nagyon keserű lesz, de a bőröd hidd el, meg fogja hálálni a kúrát. A legjobb, ha közvetlenül ébredés után, éhgyomorra iszod.
Sose felejtsd el, hogy a teljes napodat az ébredést követő első óra határozza meg. Figyelj a gondolataidra, szokásaidra, és az érzéseidre. És engedd, hogy a gyógynövényes rutinok természetessé váljanak, és beépüljenek a mindennapjaidba.
Nyitókép: fanjianhua/GettyImages
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk neked:
- Nincs olyan nehézség, amit ne oldana meg egy kád forró víz és egy kis gyógynövény!
- 4 gyógynövényes forró ital, ami átmelegít a csípős reggeleken
- Aromaterápiás élmény gyógynövényekből készült koszorúval