Nyolc ember, akik egy kísérlet miatt teljesen elzárták magukat a külvilágtól és 2 éven keresztül egymás társaságában éltek. Megosztják tapasztalataikat.
Majdnem 30 éve, hogy először tesztelték az Arizona államban található Bioszféra 2 névre hallgató létesítményt, amely a különféle földi rendszereket kutatta. A 12 700 négyzetméteres zárt térben egy olyan önellátó rendszert hoztak létre, amelynek segítségével az emberek más bolygókon is képesek lennének életben maradni. Öt különböző biomot (esőerdő, óceán, szavanna, sivatag, mangrove), egy mezőgazdasági területet, egy emberi élőhelyet és egy földalatti infrastruktúrát alakítottak ki a területen belül, ahova egy nyolcfős csapat költözött be. A kísérletre öt amerikai, két brit és egy belga kutatót (négy nő, négy férfi) választottak ki, akik között volt botanikus, tengerbiológus, fizikus és orvos is. 1991 és 1993 között a létesítményben éltek, és semmilyen kapcsolatuk nem volt a külvilággal.
Erről az időszakról készített Spaceship Earth címmel dokumentumfilmet nemrég a Hulu streaming szolgáltató, ami azonnal hatalmas népszerűségnek örvendett. Ebben persze az is nagy szerepet játszik, hogy a film egy olyan kérdést is érintett, ami nemrég különösen aktuális volt: hogyan dolgozzuk fel, ha a külvilágtól elzárva, másokkal együtt kell élnünk. Szerencsére a koronavírus-járvány kitörése miatt bevezetett intézkedések nem hoztak olyan drasztikus változást a mi mindennapjainkba, mint a Bioszféra 2 a nyolc kutató életébe, de hasonló problémákkal néztünk mi is szembe. A Bustle ezért megkérte az eredeti csapat két tagját, Mark Nelsont és Linda Leigh-t, hogy meséljék el személyes tapasztalataikat.
Kibeszélő-kör
Az amerikai kutatónő, Linda Leigh azt állította gyorsan megtalálta a közös hangot a többiekkel a bezártság alatt, de ahogy teltek a hetek, a hónapok egyre gyakoribbá váltak a konfliktusok. Ezt társa, Mark Nelson is megerősítette: ‚‚Tudtuk, hogy nagy kihívás lesz ezt megoldani. Érdekes, hogy néha nem elég megbeszélni a dolgokat. Az érzelmeinkről is beszélnünk kellett egymással.’’ – mondta az amerikai ökológus. A nyolc kutatónak végül Leigh egyik ötlete jelentette a megoldást: a kibeszélő-kör. Ha úgy érezték, fel kell oldaniuk az ellentéteket, körbeültek és egymás után elmondták, mi nyomja a lelküket. A két kutató azt állítja, ez a módszer sokszor segített nekik.
A naplóvezetés ilyenkor is segít
Több kutatás is bizonyítja, hogy a naplóvezetés a nehéz élethelyzetekben csillapíthatja a benned felgyülemlett szorongást és a stresszt. Ezt Leigh is megerősítette, aki rendszeresen papírra vetette a gondolatait – volt, hogy saját naplójába írt, máskor a családjának, a barátainak szóló leveleket készített. ‚‚Ez a szokás nagyon fontos volt számomra. Azt kívánom, bárcsak mindenki leírná, hogy most milyen számára ebben a helyzetben lenni. Ez a jövőben nagyon hasznos információ és segítség lehet.’’
Ne félj segítséget kérni a szakemberektől
Az elszigeteltség, a szociális interakció hiánya miatt könnyen előtérbe kerülhet a pesszimista éned. A Bioszféra 2-ben töltött két év alatt több kutatónak is meg kellett küzdenie a depresszióval, nekik a szakszerű segítség volt a megoldást. ‚‚Telefonon hívtuk fel az Arizonai Állami Egyetem Pszichológia Tanszékének vezetőjét, aki beszélgetett velünk, valamint néhány tesztet is elvégeztetett.’’ – mesélte Nelson. Majd hozzátette, hogy a járványhelyzetben a közérzet nagyon könnyen változhat negatív irányba, ezért nem szabad elfelejteni, hogy a professzionális segítség mindig rendelkezésedre áll.
Jutalmazd meg magad
A testmozgás és az egészséges étkezés mellett belefér, hogy néha valamilyen finomsággal kényeztesd magad. Megkívántál egy pohár bort? Lehet, hogy pont ennyi kell ahhoz, hogy egy kicsit boldogabb legyél. Ha pedig kedvenc banánkenyeredre vagy péksüteményedre vágysz, irány a konyha – ráadásul a sütésről is bebizonyosodott, hogy jótékony hatással van a mentális egészségre.
Nelson és Leigh is erre biztatott mindenkit, miközben a Bioszféra 2-ben tartott ‚‚összejövetelekre’’ emlékeztek vissza: ‚‚Minden hónapban tartottunk egy nagy lakomát.’’ – mondta a kutatónő. ‚‚Nem volt sok extra élelmünk, így minden hónapban meg kellett takarítanunk magunknak, ha ünnepelni szerettünk volna. Ilyenkor élveztük, hogy együtt ehettünk, zenélhettünk és verseket olvashattunk egymásnak. Ezekre a napokra emlékszem vissza úgy, mint a legszebb pillanatokra.’’ Ebben Nelson is egyetértett vele: ‚‚A rizsből sört készítettünk, a banánból bort és a céklából a világ legrosszabb whiskey-jét. De nagyon jól esett.’’
Maradj kapcsolatban a természettel
Fontos, ha tudsz, sétálj egyet a szabadban, ha nem tudod megoldani, akkor szerezz be egy szobanövényt, fűszernövényeket és gondozgasd őket. Tölts sok időt az udvaron, az erkélyen vagy csak gyönyörködj a kilátásban. ‚‚Ébredj rá arra a gyönyörű tényre, hogy a Föld csodálatos bioszférájának része lehetsz.’’ – emlékeztet Nelson.
Leigh azt tanácsolja, hogy ültess el valamilyen vetőmagot és nézd, hogyan kel életre a növény. ‚‚Egy avokádó magját is megpróbálhatod kicsíráztatni és elvetni. Vagy bármilyen szupermarketben vásárolt növény magjával megpróbálkozhatsz.’’
Ne add fel!
A jelenlegi helyzetben sok a bizonytalan tényező, ami bonyolulttá teszi a helyzetünket. De lassan teljesen visszatérhetünk a régi életünkhöz (amit talán a karantén alatt átértékeltünk).
Forrás: bustle.com
Nyitókép: IMDb