A Wisconsin–Madison Egyetem humánökológiai karának kutatásából kiderült, mik azok a dolgok, amelyek a legnagyobb eséllyel vezethetnek konfliktushoz a szülőtársunkkal.
Hiába szeretjük a párunkat, a házasság sajnos néha igazi csatamezővé változhat. A szakemberek pedig természetesen kíváncsiak arra, hogy mik is pontosak azok a dolgok, amelyek a legnagyobb pusztítást idézhetik elő – hiszen a megelőzésben már a korai felismerés is sokat segíthet.
Különbséget tehetünk ugyanis gyakori, de komolytalan viták, illetve ritka, de fajsúlyosabb konfliktusok között. A Wisconsin–Madison Egyetem humánökológiai karának dékánja, Lauren Papp utánajárt a kérdésnek: 100 férj, illetve ugyanennyi feleség közreműködésével alaposan a mélyére ásott a gyermekes házaspárok nézeteltéréseinek. Íme a 12 leggyakoribb ok (fordított sorrendben), ami miatt repülhetnek otthon a tányérok.
12. Személyiség
Fogadni mernénk, hogy arra tippeltél, a személyiségbeli különbségek okozzák a legtöbb vitát a szülők között. De képzeld, a kutatások szerint mindössze a veszekedések 5-8 százalékát generálja az, hogy másképpen gondolkozunk és viselkedünk. Gondolj csak bele: ellentétek ide vagy oda, alaposan átgondoljuk, kinek mondunk igent az oltárnál és kivel alapítunk családot. Így a jellemvonásaink alapvetően nem vezetnek több konfliktushoz a gyermekek érkezése után sem.
11. Barátok
Nem kedveled a párod barátait, esetleg ő utálja a tieidet? Ezek a csaták sajnos sokkal hevesebbé válnak, amikor már a lurkók is bekerülnek a képbe. A pénzköltés különösen fajsúlyos tényező ebben a kérdésben. Tehát könnyen előfordulhat, hogy a partnerednek igazából nem a társaságoddal van a baja, hanem azzal, hogy mennyibe kerülnek a közös programjaitok. Ez egyébként kimondottan a férfi-női kapcsolatokban merül fel, méghozzá a berögződött (és amúgy igencsak káros) társadalmi normák miatt. Hiszen a hagyományos felállás szerint a férj a családfenntartó, aki azért is felel, hogy a felesége mire, mennyit költ. (Néhány kutatás azt bizonyítja, hogy válóok lehet, ha a férfi nem kedveli a nő barátait, ám fordított esetben már más a helyzet. Ennek az lehet a hátterében, hogy a pasiknak általában kevesebb haverjuk van.)
10. Intimitás
A szexuális életet érintő nézeteltérések is kevesebbet nyomnak a latba egy gyerekes pár esetén, hiszen ez éppen egy olyan téma, amiről többnyire konstruktívan tudunk beszélni. A tapasztalat azt mutatja, könnyebb dűlőre jutni például a szeretet kimutatását illetően, mint az anyagiakat tekintve. Ezek a viták kevésbé hevesek, mivel nem hirtelen felindulásból szoktuk megosztani az efféle problémáinkat a partnerünkkel. Először végiggondoljuk, hogyan közölhetnénk vele a legjobban az érzéseinket. Természetesen amennyiben súlyosabb gondok merülnek fel a hálószobában, érdemes szakemberhez fordulni, mert elképzelhető, hogy a konfliktus végül teljesen elmérgesítheti a kapcsolatot.
9. Elkötelezettség
Az elkötelezettség, a hűség igazán ingoványos terület. Mivel kevesen ismerik el őszintén, ha félrelépnek, így nehéz lenne megvizsgálni, mennyi feszültséget szül a hűtlenség egy párkapcsolatban. Ráadásul ma már egyáltalán nem fekete-fehérben látjuk a megcsalást, és a megfelelő terápia vagy közös „munka” mellett a megbocsátás sem elképzelhetetlen.
8. Rokonok
A rokonok miatti konfliktusok hasonlítanak azokhoz, amelyek a baráti társaságból fakadnak, ám ebből a kérdésből jóval intenzívebb szócsaták születhetnek. Ez azért van, mert a családtagjaink tulajdonképpen a személyiségünk részei, sohasem választhatjuk el tőlük magunkat teljesen. (Kivéve persze, ha mérgező a kapcsolatunk velük…) Mindegy, hogy egy kotnyeles anyósról beszélünk, vagy egy rosszindulatú testvérről, ha egy harmadik fél is jelen van egy vitában, akkor a békekötés jóval nagyobb kihívás. (Ha a feleségek a házasság elején közeli viszonyt ápolnak a férjük szüleivel, akkor később 20 százalékkal több az esély a válásra, míg fordított esetben kisebb valószínűséggel érhet véget egy házasság. Ezt azzal magyarázzák a szakértők, hogy a nők empatikusabbak és elnézőbbek az anyjukkal szembeni kritikákkal. A pasik azonban roppant defenzívek lesznek, ha negatív visszajelzés éri az anyukájukat.)
7. Szokások
Megdöbbentő, de igaz: az állandó késés, a hangos rágás, vagy a telefonmánia tényleg megelőzi a hűtlenséget, mint vitaok. A magyarázat viszont egy kicsit talán érthetőbbé teszi ezt a pontot: az intimitási gondok, illetve a megcsalás nincs jelen minden kapcsolatban, míg bosszantó szokása mindenkinek van – méghozzá általában nem is csak egy. Úgyhogy bőven van miért balhézni. Ezek a konfliktusok persze lehetnek enyhébbek is, ám a gyakoriságukat illetően eléggé elszaladhat velünk a ló. A szakemberek azt mondják, a szokásokat érintő szócsaták különösen a gyermekek kirepülése után sűrűsödnek meg, mivel, ha elköltözik az a személy a családi otthonból, aki korábban az osztatlan figyelmünket élvezte, akkor a másik idegesítő dolgai reflektorfénybe kerülnek.
6. Pénz
Arra számítottál, hogy a pénz dobogós helyre került a listán? Nos, valójában nem csücsül ilyen előkelő helyen, ellenben az emiatti konfliktusok sokkal tovább elhúzódhatnak és ritkán oldódnak meg maradéktalanul. Arról nem is beszélve, hogy érzelmileg elég erőteljesen túlfűtött párbeszédeket szülhetnek az anyagiak. (Ez főleg a férfiakra igaz, ugyanis az ő szemükben a pénz a hatalomhoz köthető.) Hatalmas különbségek lehetnek közöttünk a témához való hozzáállásban: van, aki minden fillért félretenne, más inkább élvezné az életét, de a családunkból, a múltunkból is eltérő tapasztalatokat, magatartást hozunk a bankszámla-egyenlegünket illetően. Így a financiális helyzet tulajdonképpen a veszekedésünk egyik fő okává válhat. (Ugorj csak vissza a 11-es ponthoz!)
5. Munka
A munka kéz a kézben jár az anyagiakkal, tehát körülbelül azonos arányban fordítják egymás ellen a párokat. A szakmai kötelezettségek, például a munkahelyi utazások felpaprikázhatják a kedélyeket otthon és sokan azt sem viselik jól, ha a partnerük ellenkező nemű kollégákkal tölti a mindennapjait. Ez végeredményként elkötelezettséggel, bizalommal és határokkal kapcsolatos veszekedéseket is eredményezhet. Ráadásul az aggodalmak nem feltétlenül alaptalanok: tudományosan bizonyított tény, hogy egy üzleti úton nagyobb eséllyel lépnek félre az emberek. (A tanulmányok alapján a hűtlenség leginkább a pénzügy, a vendéglátás vagy a szociális munka velejárója…)
4. Szabadidő
Ki hinné, hogy egy olyan kellemes dolog, mint a szabadidő, kenyértörés tárgya lehet? A hír mégis igaz. A fél életünk munkával telik, szóval elég egyszerű összebalhézni azon, hol és hogyan töltsük el a hétvégéinket vagy az estéinket. A kisgyermekes pároknak pedig, ha lehet, még korlátozottabbak a lehetőségeik a kikapcsolódásra és a feltöltődésre. Magyarul: minél kevesebb a szabadidő, annál súlyosabb vita kerekedhet abból, mivel teljen el. Ugyebár mindannyian elszántan harcolunk az igazunkért, ha egy szívünkhöz kedves ügyről van szó… A minőségi együtt töltött idő valóban fontos, de ha csak az egyikőtök élvezi a programot, az bizony a kapcsolatotok rovására mehet. (A feleségek hajlamosabbak arra, hogy megalkudjanak a férjük kedvéért.) Itt azért vissza kell utalnunk a személyiségből fakadó veszekedésekre: ha a hobbi pont olyasvalami, amiben nem értetek egyet, akkor a szituáció halmozottan hátrányos lesz. (Nem árt, ha legalább egy közös érdeklődési kört találtok…)
3. Kommunikáció
Mindannyian mások vagyunk, azaz eltérően is kommunikálunk és figyelünk: különösen a nők és a férfiak. A feleségek jobban ki tudják magukat fejezni verbálisan, a férjek viszont hajlamosak bezárkózni válaszképpen. Ha mindez nem lenne elég, a kommunikáció a lista összes többi tételével szorosan összefonódik. (Például nem mindegy, hogyan beszélitek át az anyagi nézeteltéréseiteket.)
2. Házimunkák
A dobogó legfelső fokáról éppen csak egy hajszálnyival csúsztak le a házimunkák, amelyek a kisgyermekes családoknál kimondottan hatalmas konfliktusforrást jelentenek – a viták közel 20 százaléka ebből fakadhat. A korábbi generációkban minden otthoni feladat főként a nőkre hárult, de amióta mindkét fél hozzátesz a közös kasszához (nem csak a férj), a munkamegosztás is átalakult. Ám míg egyre több nő épít karriert, addig a férfiak kisebb arányban nyitottak a takarítás vagy a főzés felé. (Csak viszonyításképpen: egy családfenntartó anyuka napi egy órányi házimunkát végez, míg egy apuka ugyanebben a pozícióban körülbelül 11 percig foglalkozik az otthoni teendőkkel.) Sokan úgy tartják, a férfiak hatalmi harcként fogják fel például a takarítást, és nem viselik jól, ha a feleségük felügyeli őket. Ezeket az ellentéteket hihetetlenül nehéz feloldani, a szennyes pedig nem lesz tiszta magától.
1. Gyerekek
Dobpergés: a konfliktusok majdnem 40 százaléka a gyerkőcök miatt robban ki, vagyis ők kerültek a lista legelejére. Az egyet nem értésnek ezerféle oka lehet: például az egyet nem értés a nevelési stílust vagy a fegyelmezést illetően. Becslések szerint a válások mintegy 20 százaléka éppen a lurkók „hatására” következik be. (Ez a szám magasabb lehet azokban az esetekben, amikor a gyerekek valamilyen szellemi vagy testi fogyatékossággal küzdenek.) Az anyukák és az apukák egyaránt meg akarják óvni a kicsiket a rossz neveltetéstől, ezért akár még a házasságukat is feláldozzák. És ellentétben az intimitásról vagy az elkötelezettségről szóló nézeteltérésekkel, a gyerekeket érintő szócsaták a szakítás után sem szűnnek meg, sőt még hevesebbé válhatnak. Egy szülő számára nincs fontosabb az utódjánál, így végső soron pontosan a gyerkőcök miatt válhat aknamezővé egy párkapcsolat.
Forrás: YourTango
Nyitókép: cottonbro/Pexels
Ha tetszett a cikkünk, ezeket is ajánljuk:
- Huszonnégy óra szerelem: 9 hétköznapi apróság, amely feldobja a párkapcsolatod
- A szerelem legyőzi a távolságot? 6 életre szóló lecke, amit megtanultam a távkapcsolatomból
- A szerelemnek nem kell múlnia – Mit jelent éveken át kitartani egymás mellett?