„Buy less, choose well, make it last.” - Vivienne Westwood mondata a fenntartható divat mottójává vált. Nyáron se feledkezz meg róla. Összeszedtünk néhány különleges, ökobarát strankiegészítőt, amit mindenképp be kell szerezni!
Ökobarát szokásainkat és zero waste törekvéseinket a nyaralás alatt sem kell feladnunk. Ha néhány régi kiegészítőnk teljesen elhasználódott az évek során, akkor itt az ideje beszereznünk egy-két új darabot a vízparti kiruccanásokhoz. Fürdőruha, napszemüveg és strandlepedő választásunkkal is támogathatjuk a fenntartható divatot és designt, hiszen egyre több hazai és nemzetközi márka fordít nagy hangsúlyt a keletkezett hulladék minimalizására és a környezetvédelemre.
Az öko kifejezés hallatán te is arra asszociálsz, hogy a termék nem lehet olyan szép? Csak nézd meg ezeket a strandkellékeket és máris máshogy gondolod majd!
Halacskás vászontáska, Redheads Design 6900 Ft
Nem tudjuk, ti hogy vagytok vele, de szerintünk ez az imádnivaló, halacskás pamutvászon szatyor azonnal vízpartért kiált. A Redheads Design mindkét alapítójának, Perger Zsófinak és Ispán Szilvinek is szívügye a környezetvédelem, így termékeik gyártása során mindig ügyelnek arra, hogy minél kisebb legyen az ökolábnyomuk. Ez természetesen a textiltermékeikre is igaz, így ennek az egyedi táskának a megvásárlásával nemcsak a lokális divatot támogatod (ami szintén egy tudatos választási opció), hanem még a környezetvédelemért is teszel. A kézzel rajzolt, nyomott mintával díszített táskát a bevásárláshoz és a sietős hétköznapokon is a válladra kaphatod, de ha a strandra indulsz, akkor semmiképp ne hagyd otthon!
Óceáni hulladékból készült napszemüveg, Norton Point 89-129 dollár
Az Adidas óceáni hulladékból készült termékeiről szóló hírek már bejárták a világsajtót – a német cég minden évben hatalmas sikert arat az újrahasznosított anyagból készült cipőkkel. Azonban nem a német sportóriás az egyetlen, aki a termékek előállításával a Föld vizeinek megtisztításához járul hozzá. Az amerikai székhellyel rendelkező Norton Point 2015-ben vágott bele napszemüveg-projektjébe. A felhasznált műanyag palackokat a legszennyezettebb vidékeken, a Karib-tenger térségében és Haiti környékén halásszák ki a vízből. Ha ez nem lenne elég, az újrahasznosított napszemüvegekből befolyt pénz egy részét a cég különböző kutatások és oktatások finanszírozására fordítja.
RAY bikini, Undersea Bikini 42,5 és 65 dollár
Örömmel jelentjük, hogy egy újabb magyar márka került fel a legmenőbb fenntartható strandkellékek listájára. Az Undersea Bikini halászhálók és más nejlonhulladékok felhasználásával előállított ECONYL® anyagból készít szebbnél szebb fürdőruhákat. Az impozáns kínálatban harsány színű bikinik, sportos darabok és egyrészes fürdődresszek között válogathatunk. Az Undersea az óceáni hulladék csökkentése mellett más kezdeményezésekben is részt vesz – jelenleg minden eladott fürdőruha után egy fát ültetnek el a nagyvilágban. Ezzel párhuzamosan fut egy másik projektjük – a RAY névre keresztelt modell megvásárlásával a Manta Trust non-profit szervezetet támogatják.
Madewell in Residence x Kit Agar strandlepedő, Madewell 16 985 Ft
Már a Madewell elnevezés is sokat elárul arról, hogy az amerikai márka nagy energiát fordít arra, hogy termékeik a legjobb minőségben és környezetkímélő eljárásokkal készüljenek el. Legújabb Madewell in Residence nevet viselő kapszulakollekciójuk megtervezéséhez három feltörekvő illusztrátort kértek fel. A fiatal hölgyek által megálmodott minimalista minták organikus anyagból készült ruhákra és kiegészítőkre kerültek fel díszítőelemként. Nálunk ezúttal a strandlepedők lettek a befutók, a három minta közül pedig a brit Kit Agar geometrikus mintáira szavaznánk.
Dorfman szalmakalap, Reformation 88 dollár
„A fenntarthatóság szempontjából az a legjobb választás, ha meztelen vagy. A második helyen mi állunk.” – olvasható a Reformation weboldalán. Az amerikai brand annyira komolyan veszi az ökolábnyomuk csökkentését, hogy a webshop leírásában azt is feltüntetik, hogy az adott ruhadarab megvásárlásával mennyi káros anyagtól véded meg a bolygót. Azaz a fenntartható darabok előállítása alatt mennyivel kevesebb vizet használnak fel, szén-dioxidot bocsátanak a légkörbe és hulladékot termelnek a hagyományos gyártási folyamathoz képest. A környezettudatosságot a házhozszállítás során sem hanyagolják el, a megrendelt termékek újrahasznosított vagy komposztálható csomagolásban érkeznek az ajtónkhoz. Ezeket az infókat tudva nem biztos, hogy mi ellen tudunk állni ennek a gyönyörű oversize szalmakalapnak…
Nyitókép: Unsplash